Recenze Solera Especial Sherry

Recenze Sherry Solera Especial
8.75
Vynikající
Sečteno a podtrženo
Jedinečné polosladké sherry s vůni po zralém ovoci a ořeších. Unikátní spojení intenzivní vůně a plné, bohaté chuti. Potěší takřka luxusním balením s tubusem, díky kterému je to i krásný dárek.
Klady
Příjemně sladká chuť
Výrazné oříškové aroma
Plná a bohatá chuť
Luxusní balení
Zápory
Vyšší cena

V rámci našeho velkého testu sherry vín jsme měli tu možnost ochutnat také Solera Especial Sherry. A že se jedná o skutečnou specialitu napovídá nejen název. Toto polosladké sherry z dvou odrůd hroznů zrálo celých 15 let v sudech z dubového dřeva. Pokud chcete vědět, jak chutná Oloroso sherry, tak čtěte dál.

Co takhle dát si sherry? Objevte kouzlo tohoto španělského pokladu a seznamte se s lahodnými sherry. Ochutnali jsme různé druhy od různých značek. Z nich jsme pro vás vybrali ty nejzajímavější varianty, které vám představíme v našem článku nejlepší sherry vína. Vedle skvělých typů zde najdete i rady, jak vybrat sherry i jak jej správně pít.

Hodnocení vybraných vlastností – Solera Especial Sherry

Pozn.: Hodnotíme max. počtem bodů 10.

Výroba a proces zrání – 9/10

Solera Especial Sherry pochází ze Španělska, tak jako všechna pravá sherry. Domov má toto sherry ve vinařství Williams & Humbert, jehož kořeny sahají až do 19. století. Nejde tedy o žádného nováčka. S výrobou kvalitních sherry má tato společnost zkušeností víc než požehnaně. Na vinicích, jež jsou nízko položené a situované blízko Atlantického oceánu, rostou hrozny odrůdy Moscatel, Palomino a Pedro Ximenéz. Poslední dvě zmiňované stojí za zrodem tohoto sherry.

Solera Especial Sherry hodnocení

Po kontrolované fermentaci vinného moštu přichází ke slovu fortifikace. Mošt je dolihován na 20,5 % alkoholu. Obě odrůdy dosud kvasily samostatně, k jejich spojení dojde až před uložením do sudů. Víno zraje celých 15 let v systému solera. A to za přítomnost kyslíku, který sherry dodá krásně tmavou barvu. Výsledný blend vyzrálé sherry se pyšní plnou chutí a lahodným aroma dubového dřeva.

Solera Especial Sherry: chuť a vůně – 9/10

První, co vás po otevření láhve upoutá, je opravdu výrazné aroma. V něm dominují především sušené ořechy a dubové dřevo. Zkušení vinaři možná poznají také med a zralé ovoce, zejména fíky. Díky dlouholetému zrání v sudech z dubového dřeva je aroma komplexní a hluboké. Nejde jen o směs různých vůní. Aroma Solera Especial Sherry je intenzivní, nicméně velmi příjemné.

Co nás opravdu překvapilo, byla plná a velice bohatá chuť. Podobné sherry jen tak nenajdete. Paleta chutí je ve znamení koření, ale poznáte v ní také stopy pražené kávy, sladkého karamelu ale také slaniny. Chuť je bohatá, přesto dokonale vyvážená. Závěr je překvapivě dlouhý a příjemný. Komplexní chuť ocení nejen příznivci kvalitních doutníků.

Barva – 8/10

Po 15 letech strávených v sudech z dubového dřeva s přísunem kyslíku sherry získalo nádhernou tmavou barvu. Mnohým z vás možná připomene portská vína typu tawny. Solera Especial Sherry je spíše hnědá, než zlatá či jantarová. Po nalití do sklenky je znát, že barva není jasná a zářivá, ale lehce zakalená. Což evokuje, že se nejedná o mladé víno, ale o vyzrálý blend.

Balení – 9/10

Solera Especial Sherry je výjimečná nejen svou chutí a vůní, ale také balením. Láhev z tmavého skla má nezvykle tvarované hrdlo. To totiž není rovné, jako je u vína zvykem, ale je lehce zaoblené. Tento malý detail má velký dopad na celkový vzhled balení. Láhev působí honosným dojmem. Na černé etiketě perfektně vynikne zlaté písmo. To hezky dotváří luxusní vzhled balení. Velkým plusem je také tubus, v němž je láhev uložena. Tubus je ve stejném stylu jako láhev.

Solera Especial Sherry recenze
Solera Especial Sherry

Celkové hodnocení Solera Especial Sherry

Mezi polosladkými sherry nemá toto sherry konkurenci. Toto jedinečné sherry víno vás zaujme už svým luxusním balení s tubusem. Následně vás překvapí intenzivní, leč příjemnou vůní ořechů a zralého ovoce. Chuť je skutečně komplexní a plná. Mísí se v ní nejen koření, ale také tóny dubového dřeva, karamelu či pražené kávy. Solera Especial Sherry může být perfektním dárkem pro milovníky dobrého vína.

Solero Especial Sherry

8.75
Vynikající
Klady
Příjemně sladká chuť
Výrazné oříškové aroma
Plná a bohatá chuť
Luxusní balení
Zápory
Vyšší cena
Recenze Sherry Solera Especial
Sečteno a podtrženo
Jedinečné polosladké sherry s vůni po zralém ovoci a ořeších. Unikátní spojení intenzivní vůně a plné, bohaté chuti. Potěší takřka luxusním balením s tubusem, díky kterému je to i krásný dárek.

Dáváte přednost suchým vínům? Pak musíte ochutnat Tio Pepe Fino Sherry. Toto extra suché sherry víno vás potěší jemným ovocným aroma a lehce trpkou chutí s dlouhým závěrem. Více se dočtete v naší recenzi.

Podobné články

Nejlepší giny a jak je vybrat

Nejlepší giny

Že mají giny tolik různorodosti nás dřív nenapadlo, ale po degustaci ….

Nejlepší rumy 2021

Nejlepší rumy

Třtinové rumy si u nás získaly oblibu, jsme v jejich spotřebě dokonce na špici. Vyzkoušeli jsme různ�...

Druhy sherry

Nejlepší sherry vína

Že scherry patří mezi fortifikovaná vína už víme, ale jak má vlastně chutnat a jak se má pít?