Nejlepší sklenice na pivo

Zlatý mok, zrzek, tekutý chleba či bahno. To je jen několik slangových pojmenování, kterými se pyšní Čechy tolik milované pivo. Vyznáte se v pivním skle a víte, jaké sklenice se hodí pro jednotlivé pivní styly? V následujícím článku vám představíme tradiční i ty méně běžné sklenice na pivo.

Pivní sklo

Samozřejmě, že není možné tu ukázat všechny možné a krásné půllitry a sklenice na pivo. Navíc, každý z nás má něco oblíbeného a liší se to nejen kraj od kraje, ale člověk od člověka. Někdo nedá dopustit na silnostěnný půllitr s uchem, jiný daleko raději zvolí vysokou tenkostěnnou sklenici. A někomu stačí třetinka nebo jiný druh nádoby na pivo.

Kromě pivní sklenic jsme pro vás hledali také skleničky na víno. Že šampus se pije z takzvané flétny, ví asi každý. Ale víte, jak se správně podává oblíbené Prosecco? Správnou odpověď najdete v našem článku nejlepší sklenice na víno. Pozornost jsme věnovali také sklenicím na destiláty. Milovníky míchaných nápojů jistě potěší náš článek věnovaný sklenicím na koktejly.

Půllitr Sablio – Originální sklenice na pivo

Originální sklenice na pivo

Klasické půllitry jsou ideální pro podávání ležáků a piva plzeňského typu. Nespornou výhodou je praktické ucho, díky němuž se nemusíte sklenice dotýkat a pivo tak rukama zahřívat. Pokud si rádi před prvním douškem přiťuknete, pak jsou půllitry ideální. Zesílené sklo a bytelná konstrukce zaručuje, že půllitr bez úhony přežije i ty energičtější přípitky.

Hledáte dárek pro milovníka piva? Pak je pivní půllitr skvělé řešení! Půllitr Sablio na první pohled zaujme krásným a originálním motivem. Text i obrázek byl vytvořen metodou gravírování, nejde tedy o kresbu či potisk, který by časem mohl vyblednout. S ohledem na umístění dekoračního motivu je tato sklenice na pivo vhodná pro praváky. V případě, že vás tento dekor nezaujal, můžete si vybrat z opravdu široké a pestré nabídky motivů, nebo si můžete vymyslet vlastní návrh.

Zwiesel Glas Beer Basic – Vysoká sklenice na pivo

Pivní sklenice Weizen

Weizen sklenice na pivo sice nejsou v českých hospodách tolik rozšířené jako tradiční půllitry, přesto se těší velké oblibě. Narozdíl od masivních půllitrů působí mnohem elegantněji. Hodí se zejména pro pšeničná piva, ale vychutnat si z nich můžete prakticky jakýkoliv druh. Sklenice se pyšní klasickým objemem 0,5l a potěší zesíleným dnem, jenž dodává sklence větší stabilitu.

Většina pivních sklenic typu Weizen je velmi křehká. Skleničky Beer Basic německého výrobce Zwiesel Glas jsou vyrobeny z křišťálového skla bez obsahu olovo. Sklo je navíc obohaceno o titan, který zaručuje mnohem větší pevnost a odolnost. Co nás na těchto pivních sklenicích zaujalo asi nejvíce, je perlivý bod. Jde o laserem ošetřené místo na dně sklenky, které podporuje pěnivost piva.

Orion Exclusive – Slavnostní pivní poháry

Přestože pivní poháry jsou určeny zejména pro pivní speciály, pro nás představují spíše slavností způsob podávání piva. Pivní sklenice na stopce Orion Exclusive se perfektně hodí pro sváteční okamžiky, jako jsou narozeninové oslavy, večírky či slavností večeře. Přeci jen, sklenka na nožičce bude na prostřené tabuli vypadat mnohem lépe než robustní půllitr.

Sada obsahuje 2 pivní poháry na nízké noze. Objem jedné sklenice činí 430 ml. Menší objem je pro tento druh pivních sklenic typický. Ačkoliv sklenice vypadají velice křehce, jsou vyrobeny z pevného křišťálového skla. Divoké přípitky skleničky asi nevydrží, ale běžné používání i mytí přežijí bez úhony. Tyto pivní poháry nás zaujaly především svým unikátním designem. Jedna strana hrdla je o poznání nižší, což skleničce dodává opravdu nezvyklý a unikátní vzhled.

Luigi Bormioli Birrateque – Originální sklenice na pivo

Sklenice na pivo IPA

Skleničky Birrateque se řadí mezi takzvané IPA sklenice. Jedná se o druh pivního skla, jenž je primárně určen pro podávání piv ve stylu IPA. Tyto skleničky se vyznačují unikátní tvarem. Dno sklenky tvoří dutá noha, jež je spojená s kalichem. Ten se směrem k hrdlu postupně zužuje. Takto tvarovaný kalich sklenice tvoří aromatickou komoru, která vám umožní maximálně ocenit vůni i chuť piva.

V balení najdete 2 sklenice vyrobené z vysoce odolného křišťálového skla bez obsahu olova. Sklenice jsou hladké bez viditelných švů a spojů. Okraj hrdla je seříznutý pomocí laseru a jemně zabroušený, aby byl co nejpříjemnější na dotek. Velkým plusem jsou také laserově vypálené body, které se nachází na dně skleničky. Perlivé body napomáhají postupnému uvolňování bublinek, což má za následek bohatou a hustou pěnu.

Zwiesel Glas Pint Beer Basic – Robustní sklenice pinta

Pinta na pivo

I ti z vás, kteří jste se do Velké Británie zatím nepodívali, jste jistě slyšeli o pivní pintě. Jedná se o tradiční jednotku objemu, jež dala název speciálnímu typu sklenice. Sklenice Pint Beer Basic se pyšní úctyhodným objemem 603 ml. Což je o trochu více, než nabízí klasická anglická pinta o objemu 568 ml. Pinty jsou vhodné pro podávání anglických piv, jako je English Pale Ale. Využít je však můžete i pro jiné pivní styly.

V balení najdete celkem 6 robustních sklenic, které potěší čistým a hladkým designem i precizním zpracováním. Na výrobu pivních sklenic bylo použito kvalitní křišťálové sklo, do nějž byl pro větší pevnost přidán titan. Pinta sklenice jsou tedy opravdu odolné, a to proti rozbití i poškrábání. Chválíme také zesílené dno, které skleničce dodává lepší stabilitu.

Jak vybrat sklenice na pivo?

Půllitr a štuc nejsou jediné možnosti, jak si vychutnat dobré pivo. Není pivo jako pivo a stejně tak existuje celá řada různých druhů pivních sklenic. Podívejte se s námi na jednotlivé typy pivního skla a vyberte si sklenice na pivo podle vašich představ.

Půllitr na pivo

Tento druh sklenice patrně není třeba blíže představovat. Zejména v našich končinách se jedná o nejčastěji používaný typ sklenice. Klasický pivní půllitr je vyrobený z extra silného a odolného skla. Váha sklenice je tedy podstatně vyšší, a to zejména pokud je zcela plná. Půllitr na pivo je vždy vybaven praktickým uchem, které manipulaci s těžkou sklenicí značně usnadňuje.

Půllitry jsou často vnímány jako symbol klasické české hospody. Těší se velké (možná největší) oblibě především u pánské části populace. Narozdíl od křehkých pivních pohárů a štuců si s bytelným pivním půllitrem můžete bez obav přiťuknout. Kromě tradičních půllitrů můžete pořídit i menší, třetinkové verze či personalizované půllitry s vlastními motivy.

Sklenice na pivo
Půllitr na pivo

Sklenice Weizen

I s tímto typem pivní sklenice jste již jistě setkali. Na rozdíl od robustního půllitru se jedná o vysokou a štíhlou skleničku. Weizen sklenice se perfektně hodí zejména pro pšeničná a svrchně kvašená piva. Jedná se o sklenici se zesíleným dnem, která se směrem vzhůru postupně rozšiřuje. Sklenice Weizen představují elegantní způsob servírování zlatého moku.

Výhodou pivní sklenice je nejen povedený design, ale také její nízká hmotnost. Skleničky Weizen bývají vyrobeny z tenkého skla, a proto jsou mnohonásobně náchylnější na rozbití. Při ručním mytím ale i při vyndávání z myčky je třeba opatrnosti, neboť i menší rána může sklenici poničit. Vzhledem k tomu, že sklenka nedisponuje uchem ani nožičkou, při delším držení budete svýma rukama pivo zahřívat.

sklenice na pivo
Pivní sklenice

Pohár na pivo

Další skvělý způsob, jak podávat tento oblíbený pěnivý nápoj, představují poháry na pivo. Jedná se o elegantní skleničky na nožičce, které jsou vhodné zejména pro speciální a silnější piva. To však neznamená, že si z nich nemůžete vychutnat pšeničné pivo či ležák. Objem pivních pohárů bývá zpravidla menší než 0,5l, ale můžete najít i větší varianty.

Poháry na pivo jsou svým způsobem sváteční. Perfektně se hodí na oslavy či slavnostní večeře, kde by klasické půllitry mohly dojem z honosně prostřené tabule poněkud kazit. Na zahradní párty či divoký mládenecký večírek zvolte raději bytelné půllitry a křehké pivní poháry si schovejte na jinou příležitost.

Pivní pohár
Pivní pohár

Sklenice IPA

Tyto sklenice získaly své jméno podle pivního stylu. Pod zkratkou IPA, aneb India Pale Ale, se skrývají převážně světlá, svrchně kvašená piva, pro něž je charakteristická silně hořká chuť a vysoký obsah alkoholu. Tento pivní styl pomalu zapouští kořeny i v našich končinách. Výrobě IPA piv se věnují zejména menší pivovary, jako je Primátor, Bernard či Zámecký pivovar Frýdlant, který stojí za extra hořkým a extra silným IPA pivem Albrecht Double IPA.

IPA sklenice mají natolik unikátní design, že si je nemůžete splést. Jde o skleničky s objemem okolo 0,3l, jejichž kalich se skládá z dvou částí. Vrchní část pod hrdlem je široká, kdežto spodní část sklenice je výrazně zúžená a tvoří jakousi nohu. Tento nezvyklý tvar zaručuje, že i holá sklenice bez jakéhokoliv zdobení působí opravdu stylovým dojmem.

IPA sklenice na pivo
IPA sklenice

Pinta na pivo

Pro nás Čechy je nejběžnější objem pro podávání piva půllitr, v Anglii se pivo točí do pinty. Velikost této historické jednotky objemu se však liší podle jednotlivých oblastí. Ve Velké Británie se nejčastěji používá takzvaná Imperiální pinta s objemem 568 ml, kdežto objem Americké pinty činí jen 473 ml. Stejně jako český půllitr, také pinta je vhodná pro servírování takřka jakéhokoliv druhu piva.

Svým vzhledem je pinta velmi podobné tradičnímu štucu na pivo. Jde tedy o širokou a vysokou pivní sklenici bez ucha. Klasická anglická pinta se vyznačuje vystouplým lemem, jenž se nachází pod hrdlem sklenice. Jeho funkce je čistě dekorační. Pinty obvykle bývají vyrobeny ze silnějšího skla, než mají pivní poháry či sklenice typu Weizen.

sklenice na pivo pinta
Sklenice pinta

Doplňky a dárky pro pivaře

Kromě vhodných sklenic na pivo existuje celá řada skvělých doplňků a pomůcek, které vám konzumaci piva značně zpříjemní. V první řadě vám doporučujeme nezapomenout na podtácky. Pivní sklenice jsou často velmi orosené a kapky vody pak stékají po skle na stůl, kde mohou zůstat nevzhledná kolečka. Tradiční papírové varianty, jež se využívají v hospodách a restauracích však nejsou jedinou možností. Skvělým řešením jsou například korkové podtácky či designové tácky z pravého dřeva.

Milujete točené pivo? Co takhle si ho dopřát v pohodlí vlastního domova? Nejen na rodinné oslavy a večírky přijde vhod domácí výčepní zařízení. Jedná se o vyšší investici, která se ale opravdovým milovníkům piva bezesporu vyplatí. Perfektním dárkem pro pivaře se může stát také originální sklenice na pivo. Půllitry a krýgle na pivo můžete ozdobit vlastním motivem, fotkou či nápisem. Pokud vás zrovna nic nenapadá, na současném trhu najdete celou řadu unikátních i veselých motivů.

dárky pro pivaře
Originální sklenice na pivo

Kromě praktických doplňků pivaře jistě potěší i jiné dárky s pivními motivy. Zajímavou volbou je například povlečení či příjemně teplá deka pro chladné zimní večery. Radost jistě udělá i roztomilý polštářek ve tvaru pivního půllitru. Pro pivaře se smyslem pro humorem se hodí půllitr na pivo se zvonkem nebo vtipná zástěra na vaření.