Recenze Kopke Fine Tawny Porto

Kopke Fine Tawny Porto portské víno
8.75
Perfektní
Sečteno a podtrženo
Výborné portské typu tawny. Plná a vyvážená chuť ovoce a dubového dřeva sudů v němž zraje. Navíc je tohle portské v atraktivním balení. Není tak sladké, takže ho ocení ti, kteří mají rádi sušší vína.
Klady
Plná a vyvážená chuť
Ovocné aroma
Atraktivní design láhve
Skvělá cena
Zápory
Světlejší barva

Ve víně je pravda, a v tom portském i něco navíc. Ochutnejte vynikající portské tawny z tradičního portugalského vinařství Kopke. Mezi cenově dostupnými portskými víny tawny lepší nenajdete. Proč nám Kopke Fine Tawny Porto tolik chutnalo? To se dočtete v následující recenzi.

Není portské jako portské. Na současném trhu najdete pestrou nabídku nejrůznějších portských vín. Čím se liší tawny od ruby? Jak správně podávat a pít portské? To a mnohem více se dočtete v našem testu portských vín. Vybrali jsme pro vás ta nejlepší portská vína z různých kategorií, které potěší začátečníky i ostřílené vinaře.

Hodnocení vybraných vlastností – Kopke Fine Tawny Porto

Pozn.: Hodnotíme max. počtem bodů 10.

Výroba a proces zrání – 9/10

Portské víno Kopke, to je záruka kvality. Toto vinařství se pyšní opravdu dlouholetou tradicí. S kořeny sahajícími až do roku 1638 patří mezi nejstarší vinařství na světě. Kopke Tawny Porto je vyrobeno z hroznů pěstovaných v chráněném vinařském regionu Douro. Namísto tradičního horizontálního osazení se víno sází směrem ke svahu, tedy vertikálně.

Portské víno tawny
Kopke Fine Tawny Porto

Po ručním sběru hroznů, odstopkování a drcení přichází ke slovu macerace a kvašení. Přidáním vinné pálenky je proces fermentace zastaven a vzniká základ pro portské víno. Jak bývá u portského typu tawny zvykem, víno zraje v kádích z nerezové oceli a v sudech z dubového dřeva. Každá láhev Kopke Fine Tawny Porto obsahuje blend vín z různých sklizní a s různou délkou zrání. Přičemž minimální doba staření jsou 3 roky.

Chuť a vůně – 9/10

Jestliže máte s portským vínem malé či žádné zkušenosti, pak je Fine Tawny Porto perfektní volbou. Získáte totiž bližší představu o tom, co od vinho do porto vlastně očekávat. První, co po přičichnutí ucítíte, je svůdná vůně zralého ovoce. Možná poznáte i stopy medu a vanilky.

Lákavé aroma však není to jediné, čím se toto portské může pochlubit. Chuť je znamenitá, jemná a plná zároveň. Hlavní roli v ní hraje sladké ovoce. A to zejména švestky a sušené ovoce. Dále je možné rozeznat stopy medu, hrozinek, ořechů a pochopitelně dubového dřeva. Chuť je perfektně vyvážená a skutečně bohatá s příjemným a dlouhým závěrem.

Kopke Fine Tawny Porto: barva – 9/10

Vína tawny se obvykle nemohou pochlubit výraznou rudou barvou, jako je tomu v případě portského typu ruby. Vlivem oxidace víno postupně ztrácí svou rudou barvu. Proto je Kopke Porto světlejší a jeho barva je lehce do hněda a není tolik výrazná a sytá. Neznamená to však, že by bylo méně kvalitní či chutnalo hůře. Právě tak totiž rozeznáte tawny a ruby. Tawny je ve světle do hněda, ruby je červené.

Balení – 8/10

Musíme přiznat, že toto portské víno nás zaujalo na první pohled. Sytě černá láhev s bílým písmem působí elegantně a opravdu zajímavě. Takto běžně víno nevypadá. Na láhvi se navíc nenachází žádná etiketa. Všechny nápisy jsou vytvořené pomocí šablony a barvy.

Nenajdete zde ani žádný obrázek či fotografii. Místo nich výrobci pod hrdlo láhve umístili plastickou pečeť vinařství. Na kulatém puncu se nachází logo společnosti a datum jejího vzniku. Tento drobný ozdobný prvek má na celkový design balení poměrně velký vliv. Láhev působí honosným a luxusním dojmem. Unikátní design láhve je navíc typický pro všechna portská vína značky Kopke.

Portské víno Kopke
Logo vinařství Kopke

Celkové hodnocení Kopke Fine Tawny Porto

Pokud se chcete seznámit s portským vínem, pak vsaďte na Kopke Fine Tawny Porto. Jedná se o skvělé portské s vynikající chutí a svůdným aroma. Oproti jiným vínům, Kopke Tawny není tolik sladké, tudíž si na něm pochutnají i ti z vás, kteří jinak dávají přednost suchým vínům. Chuti dominuje zralé ovoce a vůni dubové dřevo.

Kopke Fine Tawny Porto

8.75
Perfektní
Klady
Plná a vyvážená chuť
Ovocné aroma
Atraktivní design láhve
Skvělá cena
Zápory
Světlejší barva
Kopke Fine Tawny Porto portské víno
Sečteno a podtrženo
Výborné portské typu tawny. Plná a vyvážená chuť ovoce a dubového dřeva sudů v němž zraje. Navíc je tohle portské v atraktivním balení. Není tak sladké, takže ho ocení ti, kteří mají rádi sušší vína.

Portské víno jako klenot? To je Sandeman Porto Ruby. Proč stojí za to, ochutnat toto portské víno se dozvíte v naší recenzi. Nebo si vyberte něco jiného k ochutnání, stačí se začíst do našeho srovnání o objevit ta nejlepší portská vína. Najde se každý.

Podobné články

Nejlepší tequila

Nejlepší tequily

Pít tequilu neznamená jen zkoušet body shot. Jsou druhy pro pomalé vychutnávání i jiné do skvělých m...

Nejlepší rumy 2021

Nejlepší rumy

Třtinové rumy si u nás získaly oblibu, jsme v jejich spotřebě dokonce na špici. Vyzkoušeli jsme různ�...