Co je keto dieta (ketodiet)? V čem je jiná než ostatní.

Jednou z možností, které můžete vyzkoušet, pokud se snažíte zhubnout, je keto dieta. Ta spočívá v přijímání velkého množství bílkovin a vynechává cukry. Využívá tak princip toho, že při nedostatku cukrů, začne tělo využívat tukové zásoby, ale svaly zůstanou. Tomuto stavu se říká ketóza. Vhodná je i pro toho, kdo nerad hladoví a chce mít možnost jíst do sytosti.

Keto diety jsou proteinové diety

Ketonová dieta je způsob stravování, který nabízí velmi rychlé zhubnutí při zachování svalové hmoty. Spočívá ve vyřazení sacharidů z jídelníčku a jejich nahrazení bílkovinami. Bez hladovění tak můžete efektivně zhubnout a užívat si krásnou postavu. Aby keto dieta nebyla samá práce a příprava, můžete využít připravované keto diety v balíčcích. Tipy na ty nejlepší vám přinášíme ve článku níže, stejně jako obecné informace o keto dietách a o tom, pro koho jsou vlastně vhodné.

Pochutnejte si například na jídlech z vítězné diety Keto Diet 3 týdenní balíček MEDIUM 1. krok, která má všechna jídla zabalená v recyklovatelných obalech, nebo vyzkoušejte dietu s příměsí chia semínek Chia Shake dieta na 4 týdny.

Nejlepší ketogenní diety

Recenze Keto Diet 3 týdenní balíček MEDIUM 1. krok

Klady
 • Možnost volby podle typu nadváhy
 • Zajímavé druhy jídel
 • Plně recyklovatelné obaly
Zápory
 • Pouze na 3 týdny
 • Předvybrané příchutě

Skvělou volbou mohou být při hubnutí balíčky od Keto Diet. Nabízí dva balíčky pro dva kroky diety a vybrat si u nich můžete podle toho, kolik kilo chcete během ketodiety shodit. Ale pozor, oblíbené Keto Diet tablety nebo Keto Diet kapsle na hubnutí nejsou výrobkem této značky a v balíčcích je tak nehledejte. Oproti jiným keto dietám, určitě oceníte variabilitu a zajímavé druhy jídel. Nepochutnáte si tak jen na koktejlech a kaších, ale těšit se můžete i na chleba, těstoviny, panna cottu a tyčinky. Vše je navíc uloženo v plně recyklovatelných obalech. Keto Diet je vhodná i jako keto dieta pro začátečníky.

Recenze KetoFit Proteinová dieta na 4 týdny

Recenzte ketofit proteinové diety - keto dieta
Klady
 • Široká nabídka příchutí
 • Speciální keto chleba
 • Snadná a rychlá příprava jídel
 • Dárek zdarma
Zápory
 • Některá jídla obsahují sacharidy, i když minimum

Firma KetoFit dodává proteinové diety na čtyři týdny. Hlavní výhodou této diety je množství příchutí, ze kterých si můžete vybrat u koktejlů a kaší. Je libo třeba mango, jablečný štrůdl, sušenka, nebo višeň? To je jen pár příchutí z jejich široké nabídky. Zajímavá jsou také jednotlivá jídla, která dieta KetoFit obsahuje. Kromě klasiky v podobě koktejlů, kaší, omelet a polévek, se můžete těšit třeba i na omáčky. Výborný je také jedinečný keto chleba, jediný chleba, který můžete konzumovat bez výčitek svědomí.

Recenze ketonové diety Chia Shake dieta na 4 týdny

keto dieta chia shake
Klady
 • Dietní plán součástí balení
 • Doplnění o chia produkty
 • Možnost volby příchutí nejen u koktejlů
Zápory
 • Polévky nejsou příliš chutné

Značka Chia Skahe se specializuje zejména na zdravé jídlo s obsahem chia semínek, ale nabízí také balíčky Chia Shake Slim, které se hodí na ketonovou dietu. Tento balíček na čtyři týdny vám dodá jídla, která navíc můžete doplnit o povolené potraviny. Oblíbené jsou zejména Chiashake dietní koktejly, pochutnáte si ale i na jejich palačinkách nebo chia pudincích. Naopak příliš pozitivně uživatelé nehodnotí chuť polévek, u nich si ale alespoň můžete vybrat konkrétní příchuť.

Recenze KetoMix Ketonová dieta na 4 týdny

Klady
 • Šejkr zdarma
 • Možnost obrátit se kdykoliv na výživovou poradkyni
 • Jedna porce pouze za 39 Kč
 • Velký výběr příchutí koktejlů
Zápory
 • Vyšší cena
 • Možnost změny příchutí podle skladových zásob

Tato ketonová dieta od značky KetoMix vám dodá kompletní jídlo na dobu čtyř týdnů. Najdete v ní polévky, omáčky, celá jídla i koktejly. Navíc dostanete také šejkr pro rychlou přípravu jednotlivých jídel a příručku, která funguje jako přehledný průvodce dietou spolu s tipy na recepty. Není to ta nejlevnější keto dieta, ale určitě se vyplatí.

Těšit se můžete zejména na chutné polévky, snídaňové kaše, konjakové těstoviny a omelety. Přestože jídlo by vám mělo vystačit, obvykle je potřeba ho doplnit o další povolené potraviny jako čerstvou zeleninu nebo tvaroh.

Recenze ketonové diety Mix Slim na 4 týdny

keto dieta mix slim
Klady
 • Relativně nízká cena
 • Shaker součástí
 • Příchutě se základem vlákniny z čekanky
 • Příprava jídel do 5 minut
Zápory
 • Pouze 4 typy jídel

Ketonová dieta Mix Slim přináší také balíček se stravou na 4 týdny. Oblíbené jsou zejména jejich koktejly s příchutěmi se základem vlákniny z čekanky. Nabízí například meruňkovou nebo mangovou příchuť. Součástí balení je i dietní plán a shaker, který můžete pro přípravu koktejlů použít. Bohužel tento balíček obsahuje pouze čtyři typy jídel, což je poněkud malá variabilita, když je máte jíst po dobu jednoho měsíce. Příprava jídel je ale velmi jednoduchá a rychlá, trvá přibližně pět minut. Mix Slim recenze jsou navíc velmi pozitivní.

Co je keto dieta a jak funguje?

Jednou z možností, které můžete vyzkoušet, pokud se snažíte zhubnout, je takzvaná keto dieta. Ta spočívá v přijímání velkého množství bílkovin, ale naopak téměř absolutním vynechání cukrů. Využívá tak princip toho, že v případě, kdy bude mít tělo nedostatek cukrů, začne využívat tukové zásoby, ale svaly zůstanou, díky vysokému příjmu proteinů, zachované. Tomuto stavu se říká ketóza. Ideální je tak zejména pro sportovce a lidi, kteří nechtějí kvůli dietě ztratit svaly. Vhodná je také pro toho, kdo nerad hladoví a chce mít možnost jíst do sytosti.

Jak zhubnout pomocí keto diety? Většinou během keto diety můžete konzumovat hlavně maso, ryby, vajíčka, některé mléčné výrobky a zeleninu. Omezit je potřeba zejména sladké, některé druhy ovoce, pečivo, rýži a další potraviny. Protože sledování obsahu sacharidů v jídle může být relativně obtížné a také může zabírat hodně času, nabízí celá řada firem keto diety v balíčcích, které tuto práci vykonají za vás. Vy už si potom jenom sníte svou připravenou dietu a můžete čekat, až začnou kila padat dolů.

Kdy má keto dieta smysl?

Tato dieta pochopitelně není vhodná pro každého. To, jestli bude právě u vás fungovat, je ovliněno celou řadou faktorů a je tak potřeba si použití keto diety důkladně promyslet. Ideálně se můžete poradit s výživovým poradcem, který bude vědět, jak vaše tělo reaguje na různé druhy potravin a bude vám tak moci keto dietu doporučit. Vzhledem k výraznému omezení některých složek není tato dieta vhodná pro některé vážně nemocné osoby a také pro těhotné a kojící ženy.

Pokud se pro keto dietu rozhodnete, je potřeba si opravdu dávat pozor na to, co budete konzumovat. V případě, že totiž budete jíst jen tak něco, co vás napadne, mohou vám chybět důležité vitamíny a živiny. Vše je proto potřeba doplňovat pomocí specifických potravin, nebo můžete využít různá předpřipravená proteinová jídla pro keto diety, která někdy specifické živiny dodávají.

Výhody keto diety

Mezi hlavní výhody keto diety oproti jiným alternativním dietám patří zejména to, že nepřijdete o svalovou hmotu. Skvěle se tak hodí například pro sportovce, nebo pro ty, kteří se snaží během hubnutí ještě cvičit, aby si zpevnili postavu.

Mezi lidmi je oblíbený také fakt, že při této dietě nemusíte hladovět a počítat kalorie. Můžete toho sníst, kolik chcete, jen si musíte dát pozor, abyste jedli jídla, která neobsahují sacharidy. V případě, že si navíc objednáte krabičkovou keto dietu, nemusíte ani nic plánovat, stačí si pochutnat na připravených pokrmech.

Mnozí ocení i rychlost, se kterou se během keto diety hubne. Kila ubývají opravdu závratnou rychlostí a vy tak uvidíte pokroky velmi rychle. Pokud navíc přidáte cvičení, tak se vám díky vysokému příjmu bílkovin začnou tvořit výrazné svaly.

Nevýhody keto diety

Stejně jako jakákoliv jiná dieta, má i keto dieta nevýhody. Především je to absence některých vitamínů a živin v potravinách, které se během keto diety jedí. Snadno se tak může stát, že bude vašemu tělu chybět nějaká důležitá složka výživy a vy ji budete muset doplňovat uměle.

Keto dieta patří mezi náročnější diety a je tak potřeba připravit se na to, že je pro tělo velmi zatěžující. Absolvovat by ji tak měli pouze plně zdraví jedinci, jejichž tělo se s dietou dokáže vyrovnat. Často po nasazení diety také přichází únava a slabost po dobu několika dní, než si tělo na dietu zvykne.

Ketogenní dietu také není možné praktikovat trvale, a tak ji dříve nebo později musíte ukončit a vrátit se k běžnému stravování. V tu chvíli se mnohým nepodaří udržet váhu a přebytečná kila se jim vrátí zpátky. Pokud budete dodržovat správné stravování a sportovat, nemělo by se to sice stát, ale chybu může někdy udělat každý.

Poslední nevýhodou je věc, která trápí jen některé uživatele keto diety. Ti si často stěžují na nepříjemný čpavkový odér nebo pachuť v ústech, kterou keto diety způsobují. Přestože se tento negativní účinek nemusí objevit u každého, je dobré s ním dopředu počítat.

Vhodné a nevhodné potraviny během keto diety

Rozhodli jste se, že keto dietu vyzkoušíte, ale nevíte vlastně, co pořádně můžete jíst? Základem keto dieta jídelníčku je vyřazení čehokoliv, co obsahuje sacharidy nebo cukry. Mnohdy můžete být ale překvapení, že sacharidy rozhodně nejsou jen v bílém pečivu a sladkostech, ale také v řadě běžných potravin. Vyhnout byste se proto měli těmto potravinám:

 • Jakékoli obiloviny a sacharidy (chléb, další druhy pečiva a rýže)
 • Některé druhy ovoce (zejména to s vysokým obsahem cukru jako jsou banány nebo hroznové víno)
 • Uzeniny
 • Cukry a sladidla (kromě cukru vynechejte i med, javorový siirup, čokoládu a další)
 • Brambory a batáty
 • Nízkotučné mléčné výrobky
 • Luštěniny
 • Některé druhy zeleniny (zejména hrášek, kukuřice, mrkev, dýně…)

Výčet toho, co byste neměli konzumovat, je poměrně široký. Možná se tedy ptáte, co naopak jíst smíte. Jsou to následující věci, navíc si je můžete dopřávat v takřka neomezeném množství (z hlediska diety, pamatujte totiž, že kvůli zdraví se nic nemá přehánět):

 • Všechno maso a mořské ryby
 • Většina druhů zeleniny (zejména zelené druhy zeleniny jako listová zelenina, brokolice, okurka, kapusta a další)
 • Některé druhy ořechů a semínek (bezproblémové jsou vlašské, pekanové a makadamové ořechy)
 • Vajíčka
 • Oleje (různé druhy olejů, ořechové, kakaové a avokádové máslo)
 • Některé druhy ovoce (avokádem nic nezkazíte, pochutnat si můžete také na borůvkách a jahodách)
 • Mléčné výrobky (máslo, v omezené míře další tučné mléčné výrobky jako sýr cottage, plnotučný jogurt nebo mléko)
 • Koření (sůl, pepř, ocet a další dochucovadla přírodního původu)
Keto dieta na hubnutí

Na internetu samozřejmě narazíte i na velké množství dalších ketonových diet, které jsme ale prozatím neotestovali. Jde například o dietu It´s my life, alternativou může být i ketonová dieta My Keto. My jsme zatím otestovali 5 keto diet. Více si o nich můžete přečíst pod uvedenými odkazy: recenze Keto Diet, recenze KetoFit, Chia Shake recenze, recenze na KetoMix a recenze Mix Slim.