Absinth (nebo také česky psán jako absint) patří mezi legendární nápoje umělců. Prozradíme vám, v čem se skrývá jeho tajemství. Samozřejmě vám také poradíme, jak vybírat a představíme vám tipy na klasické i zajímavé absinty.
St. Antoine Žufánek
Přírodní s tradiční recepturouKvalitní český absint s poctivým přírodním složením, skvělou chutí a přijatelnou cenou.
Pernod
Historická legendární klasikaSvětová značka absintu s výbornou chutí podle tradiční receptury.
King of Spirits gold
100 mg/kg thujonuVelmi silný absinth s bylinkami na dně lahve, výraznou chutí a velkým množstvím thujonu.
Suicide Super Strong Cannabis
Atraktivní lahev i recepturaAbsinth s přidaným konopím v lahvi ve tvaru lebky pro odvážné.
Fruko Shulz Magic Red
Nejlepší levný absinthCenově přijatelný absint v červené barvě. Ideální do míchaných koktejlů.
Absinthe St. Antoine Žufánek
St. Antoine od českého výrobce Žufánka jsme díky bohatě bylinkové a vyvážené chuti vybrali na první místo našeho srovnání. Je to volba číslo jedna mezi českými absinty. Navazuje na tradiční výrobu a neobsahuje žádná umělá barviva nebo dochucovadla; jen destilované a macerované bylinky od nejlepších dodavatelů. Má krásně zelenou přírodní barvu a výrazně se po naředění s vodou zakalí. St. Antoine vás také potěší přijatelně nízkou cenou. Pokud chcete ochutnat pravý a prvotřídní český absinth, bude právě tato lahůdka od Žufánka správnou volbou.
Absinth Pernod
Pernod je klasickým výrobcem absintu s dlouholetou tradicí. Vybrali jsme ho proto jako zástupce světové značky. Nabízí vám příležitost ochutnat pravý absint s tradiční recepturou. Chuť je výrazně hořká díky pelyňku z Pontarlier, který byl u tohoto legendárního výrobce používaný od samého začátku. Barva Pernodu je jasně zelená a po přidání vody se nápoj výrazně zakaluje. Nenajdete v něm přidaná žádná umělá barviva ani cukr – vše je založené na přírodních bylinkách. O kvalitě absintu Pernod také vypovídá ocenění v soutěži na San Francisco World Spirits Competition.
Absinth King of Spirits gold
King of Spirits gold patří mezi silnější absinty a osloví každého, kdo hledá vyšší intenzitu tohoto zajímavého nápoje. Jeho síla nespočívá v objemu alkoholu – ten si stejně naředíte dle vlastní potřeby. Ostatní absinty převyšuje především v obsahu thujonu 100 mg/kg. Také chuť je daleko výraznější a hořčejší, než bývá zvykem. Za ni King of Spirits gold vděčí dlouhému louhování bylinek, které najdete na dně lahve. Barva je samozřejmě taktéž intenzivně zelná. Pokud vás nejsilnější absinth v naše srovnání oslovil, připravte se ale na trošku vyšší pořizovací cenu.
Suicide Super Strong Cannabis Absinth
Suicide Super Strong je poměrně neobvyklý absinth. Na první pohled vás na něm zaujme již designově atraktivní lahev ve tvaru lebky. Pojmenování „Cannabis“ pak prozrazuje, že v lahvi najdete nejen klasické absintové bylinky, ale také semínko konopí setého. Obsah alkoholu je poněkud vyšší, než bývá u absintů zvykem – dosahuje 79,9 %. Co se týká obsahu thujonu, v Suicide Super Strong Cannabis ho najdete 35 mg/kg. Bude se tudíž zamlouvat spíše experimentátorům a milovníkům netradičních absintů. Barva je výrazně zelená a složení čistě přírodní.
Fruko Shulz Absinth Magic Red
Na Fruko Shulz Magic Red si všimnete na první pohled červené barvy. Stejně jako modrý absint, i tento patří mezi dodatečně barvené – přírodní má jen zelenou barvu. Avšak při míchání koktejlů hezčí zbarvení rozhodně pro výsledný efekt oceníte. Pro tento účel se Fruko Shulz Magic Red hodí skvěle také díky své přijatelně nízké ceně. Samozřejmě jej ale můžete ochutnat také klasicky s vodou. Jedná se o český výrobek s retro lahvi. Obsahuje klasické výrazné absinthové bylinky a po smíchání s vodou se mléčně zakalí, což je u barevných absintů mnohdy zajímavá podívaná.
Jak vybrat absint
Pojďte se podívat, co je vůbec absinth zač, jak ho pít, jaké je jeho využití v míchaných drincích, abyste vůbec věděli, podle čeho vybírat.
Co je absinth?
Absinth je alkoholický nápoj, který má za sebou bohatou a mnohdy kontroverzní historii. Vyrábí se od 18. století. Především ve Švýcarsku a ve Francii si zažil léta velké slávy, kdy jej pili umělci jako Oscar Wilde, Edgar Allen Poe, Pablo Picasso, Ernest Hemingway nebo Vincent van Gogh – ten si pod jeho vlivem údajně uřízl ucho. To již vypovídá také o „temnější“ stránce absintu, kvůli které byl dokonce jeden čas v mnoha zemích zakázaný. Pokud chceme vědět, co je tak zajímavé na tomto nápoji přezdívaném zelená múza, zelená víla, ale také zelené zapomnění či zelená muka, musíme se podívat na jeho složení.
Základem absintu jsou destilované a macerované bylinky anýz, fenykl a především pelyněk (latinsky absinthium). V absintové terminologii se nazývají „svatá trojice“. Ty bývají ještě doplněné dalšími, jako je například yzop lékařský nebo meduňka. Nápoj má zpravidla 65 až 80 % alkoholu a vyznačuje se zelenou barvou, kterou mu dodává chlorofyl rostlin.
Právě pelyněk se stal u absintu nejzajímavější a nejvíce diskutovanou přísadou. Obsahuje totiž látku zvanou thujon. U něho se dříve mělo za to, že vyvolává halucinace. Také se dříve věřilo, že absint způsobuje násilné chování. Proto byl zakázán. Současné výzkumy však samozřejmě nic o zvýšené agresivitě nepotvrdily (respektive ne více než u jakéhokoliv alkoholu). Také halucinogenní efekty thujonu byly vyvráceny. Tento neurotoxin dokáže ve velké míře způsobovat svalové křeče, ale nemusíte se bát, ani v silném absinhu ho není dostatek, aby to vaše tělo natolik ovlivnilo. Za dřívější halucinogenní účinky tudíž nemohly bylinky, ale skalice modrá, která se do absinthu přidávala pro hezčí barvu. Dnes ji samozřejmě v nápoji nenajdete.
Jak pít absinth
Základem je vybrat správný absint. Předem se rozhodněte, zda hledáte jeho tradiční podobu, nějakou specialitu či přídavek do míchaných nápojů. Cena i chuť totiž se totiž může u jednotlivých výrobků hodně lišit. A jak vlastně absint chutná? Při správné přípravě a u originální lihoviny ucítíte při pití především bylinky – anýz, fenykl a pelyněk. Mnoho lidí má absinth spojeno s hořkou chutí. Do určité míry pikantně nahořklý je, ale rozhodně ne tak, že by se nedal pít. Daleko komplikovanější bylinkou je anýz. Jeho chuť nemusí mít každý v oblibě. Pokud vám nechutná lékořicový pendrek nebo bonbony Hašlerky, nejspíše se ani absint nesetká s úspěchem.
V absintu na vás krom alkoholu budou působit také bylinky. Některé mají stimulující a jiné zase sedativní účinky. Díky tomu u mnoha lidí absinth způsobuje „střízlivější“ opilost v porovnání s běžnými lihovinami. Díky thujonu můžete pociťovat mírné brnění v ústech. Jak již ale bylo zmíněno, není halucinogenní a žádné zajímavé vize vám nejspíše nepřinese. Absint proto nevybírejte podle obsahu thujonu, ale raději podle dobré chuti a kvalitních surovin.
Při výběru se také kupodivu nemusíte nijak zvlášť řídit obsahem alkoholu, protože ten se stejně během přípravy změní. Absint se totiž nepije samotný. To, co si zakoupíte v lahvi, považujete za koncentrát, ze kterého si teprve připravíte nápoj pomocí kostky cukru položené na speciální absintové lžičce, která má v sobě dírky. Použít můžete dva způsoby míchání drinku: tradiční a český.
Tradiční způsob pití absinthu
Tento způsob pití určitě vyzkoušejte i v případě, že budete chtít s absintem experimentovat nebo míchat nápoje. Rozhodně stojí za to. Je založený na naředění vodou, kterou ovlivňujete sílu chuti i obsah alkoholu. Poměr absinth:voda bývá nejčastěji 1:3 nebo 1:4, ale můžete vyzkoušet i 1:2 až 1:6. Při pomalém dolévání vody přes cukr se obsah sklenice začne zakalovat a vznikne tzv. louche efekt. Postup je velmi jednoduchý:
- Nalijte absint do sklenice
- Na sklenici dejte absintovou lžičku
- Na lžičku položte kostku cukru
- Pomalu dolévejte vodu přes kostku cukru
Český způsob pití
V České republice nebyl absint na rozdíl od jiných zemí zakázaný, a tak jsme se svým způsobem stali absintovou velmocí. Máme dokonce vlastní způsob přípravu. Ačkoliv se takto absint tradičně nepije, v Česku po revoluci se stal tento způsob hitem. Klidně ho vyzkoušejte… kvůli nutné manipulaci s ohněm ale raději jenom pokud nejste již opilí a hlavně pokud nejste nasáklí a polití lihem 🙂 . Příprava je trošku složitější než u první tradičního postupu:
- Nalijte absint do sklenice
- Namočte kostku cukru do absintu
- Na lžičku položte nasáklou kostku cukru
- Zapalte cukr a od něho i absint
- Pokud bude cukr uhasínat předčasně, připalte ho namočením do hořícího absintu
- Nechte stékat karamel do absintu
- Po dohoření cukru ponořte lžičku do absintu a rozmíchejte
Absintové koktejly – absinth drinky
Absint se na rozdíl od jiných alkoholů tak často nepoužívá pro míchané drinky. Přesto existuje pár zajímavých receptů. U všech stačí přísady promíchat dohromady postupným doléváním do sklenice nebo v šejkru.
Zelená víla
- 15 ml vodky
- 15 ml bílého rumu
- 15 ml stříbrné tequily
- 15 ml absintu
- 10 ml Blue Curacao
- 15 ml melounového likéru
- 30 ml citronové šťávy
- 100 ml energetického nápoje
Red Tear
- 1 díl absintu
- 1 díl toniku
- 2 díly borůvkový džusu
Absinth Curacao Frappe
- 2 díly absintu
- 1 díl Blue Curacao
- 1 díl citronového džusu
- 2 díly pomerančového džusu
Barbados
- 2 díly Vermouth rosso
- 1 díl absintu
Mléko lvice
- 30 ml absintu
- 50 ml nízkotučného mléka
- 1 rozmixovaný banán
Death in the Afternoon
- 1 díl absintu
- 1 díl šampusu
Testovali jsme už různé druhy destilátů a hledali ty nejlepší. Podívejte se třeba, jak u nás dopadly Rumy. Ochutnávky Whisky a Tequily jsme si všichni opravdu užili, zato při hledání nejlepší Slivovice a Hruškovice slabší kusy odpadly.
Přehledně jsme to shrnuli do článku nazvaném nejlepší alkoholické nápoje. Při psaní o míchaných nápojích z absinthu nás napadlo, že dobrý míchaný nápoj – koktejl taky není na škodu, už jste ochutnali všechny módní i klasické?