Recenze Rum Božkov Republica Reserva 12y

Republika reserva rum Božkov
8.3
VÝBORNÝ
Sečteno a podtrženo
Rum Božkov Republica Reserva je jedničkou v poměru cena/výkon na českém trhu. Bez problému může konkurovat dražším zahraničním rumům. Negativně hodnotíme dobarvování rumu karamelem a doslazování třtinovým cukrem, ale i tak rozhodně stojí za to ho ochutnat.
Klady
Skvělý poměr cena/výkon
Výborná chuť
Hezký design lahve
Kvalitnější alternativa rumu Republica Exclusive
Podobná chuť jako Diplomatico Reserva Exclusiva, ale za poloviční cenu
Zápory
Doslazováno třtinovým cukrem
Dobarvováno karamelem
Pro někoho může být rum sladší

Rum Božkov Republica Reserva 12Y je opravdu skvělým rumem za velmi příznivou cenu. Blend kvalitních rumů, z nichž některé zrály v sudech až 12 let propůjčuje rumu krásnou jantarovou barvu a výbornou chuť ve které se mísí fíky, pomeranče a cukrová třtina s mírným dubovým závěrem. Ve vůni můžete cítit tóny švestek, kávy, karamelu a exotického ovoce.

Rumy jsme si doopravdy vychutnali a zhodnotili ty nejlepší rumy i dalších značek. Pokud vás zajímají i jiné třtinové rumy Republica od firmy Božkov, pak se nezapomeňte podívat na souhrnný článek o českých rumech Republica.

Hodnocení vybraných vlastností – Božkov rum Republica Reserva 12Y

Pozn.: Hodnotíme max. počtem bodů 10.

Výroba a proces zrání – 8/10

Rum Božkov Republica Reserva je blendem 6 rumů. Díky unikátní kombinaci a poměrech míchání vybraných rumů vznikla originální chuť a vůně Republicy Reservy. Tyto rumy pocházejí z Dominikánské republiky, Jamajky, Guyany, Trinidadu, Barbadosu a Nikaraguy. Množství alkoholu oproti konkurenční Božkov Republice Exclusive stouplo z 38 % na 40 %. Jediné, co bychom mohli vytknout je dochucení rumu třtinovým cukrem a dobarvení karamelem.

Chuť a vůně rumu Republica Reserva 12Y – 8/10

Oproti původní Republice Exclusive 8Y kombinace vyzrálejších rumů v receptuře dává rumu lepší vůni a barvu, ale také sušší chuť. Ve vůni můžete cítit karamel, povidla, včelí plástve, medovinu, med. Vůně je hřejivá, nasládlá a celkově příjemná. Paleta tónů je velmi pestrá. V tělu rumu si můžete vychutnat tóny čokoládových pralinek, exotickou dřevitost, karamel a ořechy. Dochuť je dlouhá, hřejivá a pikantní. Poznat můžete čokoládu nebo pomerančovou marmeládu.

Chuť a vůně rumu Republica Reserva 12Y je velmi zajímavá a dobře vyvážená. Je to směs rumů a stylů. Nicméně je z chuti a vůně poznat, že Republica Reserva není zcela přírodní a rum je doslazován a pravděpodobně dochucován kořením. Množství přidaného třtinového cukru je nižší, než je tomu u rumu Republica Exclusive, ale i tak sladší chuť nemusí vyhovovat všem příznivcům rumů. Ostrost rumu je přiměřená.

Barva a balení – 9/10

Barva nápoje je na první pohled výrazně tmavší ve srovnání s rumem Božkov Republica Exclusive. Všimnout si můžeme tmavě červených tónů. Dlouhé zrání v sudech dodává zpravidla rumům tmavě jantarovou barvu a plnější chuť. Z etikety jsme si nastudovali, že součástí složení je karamel, kterým se různé druhy rumů dobarvují. A je tomu i tak v případě rumu Republica Reserva. Vypovídající hodnota barvy rumu v souvislosti s jeho kvalitou je tedy o něco nižší. Barva rumu je ale krásně jantarová a moc se povedla.

Vzhled lahve zůstal zachován a stále se nese v duchu prvorepublikového designu. Oproti svému předchůdci je odlišena etiketa. Je zde k černé etiketě přidán béžový pruh a na něm je nápis RESERVA. Design víčka je také trochu upraven o onen béžový pruh s nápisem. Bohužel jsme nenašli dárkové balení s dózou jako je tomu u dalších produktů Rebublica z dílny Božkov. Zákazníci by také jistě ocenili dárkové balení se skleničkami jako nabízí mnoho výrobců alkoholických nápojů.

Celkové hodnocení rum Republica Reserva

Celkově hodnotíme rum Božkov Republica Reserva velmi pozitivně. Božkov vytvořil další výborný rum, který svou kvalitou předčil svého předchůdce (rum Republica Exclusive 8Y). Republica Reserva je blendem až 12letých vyzrálých rumů a díky tomu má rum výraznější a plnější chuť a tmavší barvu. Rozhodně může konkurovat násobně dražším zahraničním rumům. Momentálně je Republica Reserva jeden z nejlepších rumů v poměru cena/výkon na našem trhu. Za ty peníze je doopravdy skvělá! Rum Republica Reserva 12Y je o 30 % dražší než Republica Exclusive. Ale i tak je cena velmi příznivá. Půl litru Republicy Reservy nakoupíte za cca 369 Kč. Za tuto cenu si dostanete doopravdy hodně muziky. Jediné, co můžeme rumu Božkov Republica Reserva vytknout je doslazování nápoje třitinovým cukrem a dobarvování karamelem. Procento třtinového cukru v receptuře je sice nižší, než je tomu u rumu Republica Exclusive, ale i tak nemusí každému doslazená chuť rumu vyhovovat.

Republica Reserva 12Y

8.3
VÝBORNÝ
Klady
Skvělý poměr cena/výkon
Výborná chuť
Hezký design lahve
Kvalitnější alternativa rumu Republica Exclusive
Podobná chuť jako Diplomatico Reserva Exclusiva, ale za poloviční cenu
Zápory
Doslazováno třtinovým cukrem
Dobarvováno karamelem
Pro někoho může být rum sladší
Republika reserva rum Božkov
Sečteno a podtrženo
Rum Božkov Republica Reserva je jedničkou v poměru cena/výkon na českém trhu. Bez problému může konkurovat dražším zahraničním rumům. Negativně hodnotíme dobarvování rumu karamelem a doslazování třtinovým cukrem, ale i tak rozhodně stojí za to ho ochutnat.

Pokud vás rumy Republica od firmy Božkov neoslovily, pak se podívejte na další články hodnotící nejlepší rumy, whiskey, tequilu, gin, absinth nebo brandy. Pokud rádi pijete víno a chcete vyzkoušet něco nového, pak si pročtěte články o portském víně nebo sherry. Pálenky jsme za vás vyzkoušeli taky abychom vám mohli doporučit ty nejlepší a to slivovice a hruškovice.

Podobné články

Nejlepší rumy 2021

Nejlepší rumy

Třtinové rumy si u nás získaly oblibu, jsme v jejich spotřebě dokonce na špici. Vyzkoušeli jsme různ�...