Aperitiv – co je vhodné podávat a jak se pije

Plánujete hostinu, slavnostní večeři, svatbu či jinou oslavu? Pak byste neměli zapomenout na aperitiv. Dobrý aperitiv připraví vaše chuťové buňky a vy i vaši hosté si budete moci plně vychutnat podávané dobroty. Co je vhodné jako aperitiv i jak jej podávat, se dozvíte na následujících řádcích. Představíme vám nejen různé druhy alkoholických nápojů, ale také se s vámi podělíme o skvělé tipy, jak podávat aperitiv. V našem testu aperitivů to na plné čáře vyhrál koktejl Aperol Spritz.

Aperitivem to začíná, a co dál? Dobrý alkohol je základ každého večírku či oslavy. Náš velký průvodce alkoholickými nápoji vám pomůže vybrat ten nejlepší alkohol pro váš mejdan. Představíme vám pravé rumy z Karibiku, nakouřené skotské whisky i svěží tequily z Mexika a spousty dalších destilátů. Nezapomněli jsme ani na české poklady a hledali jsme ty nejlepší slivovice a hruškovice.

Aperol Spritz – populární hořkosladký aperitiv

aperol spritz koktejl

Pokud jste ještě neochutnali legendární koktejl Aperol Spritz, o hodně jste přišli. Není divu, že se tato oranžová lahůdka těší čím dál tím větší oblibě. Typicky hořkosladkou chuť tohoto míchaného nápoje si totiž zamiluje snad každý. Připravit tento drink je navíc opravdu snadné. Základ koktejlu tvoří italský bitter Aperol a kvalitní Prosecco. Tyto dvě ingredience smícháte spolu s perlivou vodou a ledem v balónové sklenici. Koktejl můžete ozdobit plátkem pomeranče. Pokud chystáte večírek či oslavu, pak se vám vyplatí sáhnout po Aperol Spritz setu, kde najdete litrové balení Aperolu a 5 lahví kvalitního Prosecca. Skvělým řešením je také již namíchaný Aperol Spritz.

Royal Oporto White – svěží aperitiv z Portugalska

Bílé portské víno Royal Oporto

Bílá portská vína nejsou tak proslulá jako červené varianty, přesto se jedná o jedinečné fortifikované víno, které rozhodně stojí za ochutnání. Narozdíl od hutných červených vín, která jsou ideální k dezertům, bílé portské skvěle poslouží i jako aperitiv. Nejprve vás osloví svou jemnou ovocnou vůní, v níž poznáte především citrusy a med. Chuť je překvapivě plná a bohatá. Vedle sladkých ovocných tónů na jazyku ucítíte také dubové dřevo. Royal Oporto White je velmi dobře vyvážené bílé portské, které lze podávat vychlazené jen tak, či na ledu s plátkem citrónu. Další tipy na lahodná portská vína najdete zde.

Cinzano Rosso – tradiční italský aperitiv

Cinzano Rosso vermut aperitiv

Při testování aperitivů jsme nemohli zapomenout na tradiční červené Cinzano. Tento sladký vermut patří mezi nejoblíbenější aperitivy. Na svatebních a jiných hostinách je velmi často servírován na přípitek. Sladké tóny Cinzano Rosso jsou patrné již z jeho vůně. V ní ucítíte zejména vanilku, višně a karamel. Chuť je nejprve sladká a ovocná. Později ucítíte koření a aromatické byliny. Závěr je příjemně nahořklý. Chuť vermutu je opravdu plná, bohatá, a především perfektně vyvážená. A jak se podává Cinzano? Můžete jej servírovat ve sklence na víno v rámci přípitku. Nebo jej vyzkoušejte v koktejlech, jako je Negroni či Manhattan.

KV 14 – Český aperitiv z bylin

KV 14 aperitiv Becherovka

Pro dobrý aperitiv nemusíte až za hranice. Tuzemská destilérka Jan Becher již od roku 1966 vyrábí tradiční suchý aperitiv z červeného vína a aromatických bylinek. Díky nulovému obsahu cukru a typické nahořklé chuti se KV 14 perfektně hodí na úvod každé slavnostní hostiny. Podávat jej můžete samotný či na ledu. Intenzivní hořká chuť však nemusí vyhovovat každému. V tomto případě doporučujeme KV 14 vyzkoušet spolu s pomerančovým džusem. Tento český aperitiv vynikne také v celé řadě znamenitých long drinků.

Crodino – hořkosladký nealko aperitiv

Crodino nealko aperitiv

V případě, že nechcete či z jakéhokoliv důvodu nemůžete pít alkohol, vyzkoušejte Crodino. Tento nealko aperitiv z itálie se těší nesmírné oblibě takřka po celém světě. Typicky hořkosladká chuť činí z Crodina ideální náhražku Aperolu. Pokud jste si i vy zamilovali oranžový koktejl Aperol Spritz, jistě vám zachutná i nealko verze s Crodinem. V chuti tohoto perlivého nealkoholického aperitivu poznáte především citusy. Chuť je z počátku příjemně sladká a velmi intenzivní. V závěru přichází hořké tóny typické pro aperitiv. Crodino si nejlépe vychutnáte z objemné sklenice na víno spolu s ledem a plátkem pomeranče.

Jak vybrat aperitiv?

Ať už hledáte alkohol vhodný na přípitek či kvalitní destilát pro začátek oslavy, zde najdete praktické rady, jak vybrat aperitiv. Představíme vám nejen různé druhy alkoholických nápojů, které poslouží jako aperitiv, ale dozvíte se také něco o významu i historii aperitivu.

Co je aperitiv?

Narozdíl od digestivu, který se podává po jídle, aperitiv se tradičně podává před jídlem. Jeho pojmenování pochází z latinského výrazu aperire, který lze přeložit jako otevřít. Jedná se tedy o alkoholický nápoj, který takzvaně otvírá hostinu. Aperitiv je však mnohem víc než jen alkohol, který vypijete jako první. Jedná se o nápoj, jenž otevře a nastartuje vaše chuťové pohárky a povzbudí chuť k jídlu.

Co je vhodné jako aperitiv

Pod pojmem aperitiv se skrývá celá řada alkoholických nápojů různých druhů. Co tedy musí alkohol splňovat, aby se mohl pyšnit označením aperitiv? Jedná se především o suché destiláty či míchané nápoje s více či méně hořkou chutí. Výjimkou však nejsou ani aperitivy s vyšším obsahem cukru, jako například červený vermut. Další společnou vlastností je nižší obsah alkoholu. Nápoje s vysokým obsahem alkoholu totiž spíše potlačují chuť k jídlu. Aperitiv by tedy měl mít ideálně méně než 25 % alkoholu. Je však možné využít i silnější destiláty, jako je například gin. Ty však podávejte jako součást míchaného nápoje.

Jaké má aperitiv druhy?

Co se hodí jako aperitiv? Večírek či hostinu můžete otevřít celou řadou alkoholických nápojů či míchaných drinků. Níže vám představíme, jaké druhy destilátů vám poslouží nejlépe.

Šampaňské

Suché šampaňské skvěle poslouží nejen jako aperitiv, ale perfektně se hodí také na přípitek. Zvolit můžete pravé francouzské šampaňské z regionu Champagne-Ardenne. Dobrou službu vám však udělají i šumivá vína a sekty, jako je Čechy milovaný Bohemia Sekt či populární Prosecco z Itálie. Šampaňské i sekt podávejte vždy vychlazené v takzvaných flétnách. Jedná se o velmi úzké sklenky na noze, jejichž tvar zabraňuje vyprchání bublinek. Nápoj lijte po skle a sklenici naplňte jen do poloviny či dvou třetin. Jen tak si šampaňské uchová bublinky i správnou teplotu.

Aperitriv šampaňské víno

Sherry

Výborným aperitivem je také sherry. Toto fortifikované víno zrálo v sudech z dubového dřeva nejméně 2 roky. Zrání probíhá tradiční metodou solera, při níž se mísí různě stará vína, z nichž následně vzniká blend vyzrálých sherry. Výroba sherry je vskutku velmi zajímavý proces. Více se o něm můžete dozvědět z našeho článku věnovanému sherry vínům. Jako aperitiv vám doporučuje sáhnout zejména po suchých sherry. Nám se velmi osvědčilo Tio Pepe Fino se svěží vůní a extra suchou chutí. Podává se v malých sklenkách na nožce, nebo ve sklenkách na whisky.

Portské víno

Ptáte se, jak může být těžké a sladké portské aperitivem? Máte pravdu, že většina portských vín se vyznačuje plnou, bohatou, a především výrazně sladkou chutí. Portská typu Ruby a Tawny jsou opravdu lahodná, ale hodí se spíše jako digestiv. Avšak bílá portská vína se vyplatí podávat na začátku hostiny. Narozdíl od červených variant jsou o poznání sušší a lehce nahořklá. Zkuste svým hostům nabídnout například Sademan Fine White Porto či Royal Oporto Extra Dry White. Ideálně ve sklence tulipánového tvaru, ale v nouzi je také možné použít sklenky na whisky.

Vermut

Při výčtu aperitivů nelze opomenout vermut. Fortifikované víno s výrazným bylinným aroma a typicky hořkou chutí patří mezi nejpopulárnější aperitivy. No řekněte sami, kolikrát už jste si na svatbě či jiné oslavě připíjeli slavným Cinzano Rosso? Vermuty jsou ideálním aperitivem právě pro jejich nahořklý závěr. Ten pochází z Pelyňku pravého, který je spolu s dalšími bylinami a kořením macerován ve vinném moštu. Pokud vás zajímá výroba či historie vermutu, nenechte si ujít náš článek nejlepší vermuty. Za naši redakci doporučujeme vyzkoušet také Cinzano Extra Dry či Martini Bianco. Oba zmiňované vermuty můžete podávat jen tak na ledu, ale jejich chuť opravdu vynikne v míchaných koktejlech ve skleničkách, které používáte na víno.

Jak se podává cinzano

Bitter

Mezi aperitivy patří také bittery. Jedná se o destiláty a alkoholické nápoje, jež se vyznačují typicky hořkou chutí. Ne však každý bitter je vhodný pro začátek hostiny, některé z nich se podávají spíše jako digestiv. Mezi nejoblíbenější aperitiv bittery bezesporu patří slavné italské Campari a Aperol. Pro dobrý bitter však nemusíme do zahraničí. Tuzemská destilérka Jan Becher nabízí skvělý český aperitiv KV 14, který je spojením populární Becherovky a červeného vína. Pokud není součástí míchaného nápoje, podává se v malé sklence (obsah 0,05 cl) na nožce. Není úplně ideální ho prostě nalít do panáka.

Koktejl

Při výběru aperitivu nemusíte zůstat jen u jednoho druhu alkoholu. Skvělou možnost představují míchané nápoje. Pochopitelně, ne všechny koktejly se hodí jako aperitiv. Taková Pina Colada je sice lahodný drink, ale spíše vás zasytí, než povzbudí vaši chuť k jídlu. Pro začátek hostiny volte vždy koktejly s nižším obsahem cukru a nahořklou chutí. Perfektním aperitivem je Aperol Spritz, Campari Spritz, Negroni či slavné Martini Dry. Tyto míchané nápoje spolehlivě zpestří každý večírek. A navíc jsou velmi snadné na přípravu, za pár minut je zvládne namíchat úplně každý.

Nealkoholický aperitiv

A co nabídnout, když alkohol nepřipadá v úvahu? Současný trh myslí i na tuto možnost a nabízí poměrně široký výběr nealkoholických aperitivů. Za vyzkoušení stojí například Crodina Soft, hořký aperitiv s chutí ovoce. Úspěch jistě sklidí také nealko Spritz či šampaňské bez alkoholu. Poměrně široký výběr najdete také v kategorii nealkoholických vín.

Jak se pije aperitiv?

Aperitiv je vskutku kouzelný nápoj. Podává se před hlavním chodem, v některých případech spolu s předkrmem. Kromě toho, že připraví vaše chuťové buňky na nadcházející hostinu, jeho funkce je také společenská. Zejména při větších sešlostech, kde se většina osazenstva příliš nezná, může dobrý alkoholický nápoj pomoci prolomit ledy a rozproudit zábavu. Jako hostitel možná budete potřebovat pár minut na přípravu hlavního chodu. S lahodným nápojem v ruce se vaším hostům bude čekat o poznání lépe.

A jak podávat aperitiv? Odpověď na tuto otázku není tak snadná, jak by se mohlo zdát. Vždy totiž záleží na druhu nápoje, který zvolíte. Sherry a vermut můžete podávat v sherry sklence, portské víno sice nejlépe chutná ze sklenic na portské, ale poslouží i sklenky na bílé víno. Šampaňské a sekt je nejlepší z takzvané flétny, úzké sklenice na vysoké noze. U míchaných nápojů vždy záleží na typu koktejlu. Pro většinu short drinků postačí sklenice na whisky či balónová sklenice na víno.


Aperitiv je začátek a máte se jím naladit na dobré jídlo. Tím může začít krásný a zajímavý večer. Po jídle digestiv a nebo ochutnávka dalšího dobrého pití. Co všechno můžete ochutnat jsme sepsali ve článku o alkoholech. Sami se tak můžete rozhodnout, co by pro vás bylo nejlepší.