Recenze Ron Zacapa Centenario 23y

Rum Zacapa centenario 23 let recenze
8.3
Perfektní
Sečteno a podtrženo
Výborný prémiový rum. Plná a dokonale vyvážená chuť zachutná každému. Příjemné aroma a krásná barva. Velmi povedený design láhve i boxu. Jediné negativum je vyšší cena.
Klady
Plná a vyvážená chuť
Skvělé aroma
Zrání metodou Solera
Design láhve
Zápory
Vyšší cena

Rum Zacapa se po právu těší velké oblibě nejen mezi Čechy. Jeho skvělá chuť potěší jak muže, tak ženy bez ohledu na věk. V následující recenzi se podrobně podíváme, co za jeho popularitou vlastně stojí.

Různé rumy jsme „chuťově a čuchově“ testovali na vlastní kůži. Chci vlastně napsat na vlastní chuťové pohárky. Jak to dopadlo jsme sepsali ve článku nejlepší rumy. Každý si našel to své a každý má rád možná něco jiného, ale všechny rumy byly super. Testování rumů jako činnost rozhodně doporučujeme.

Hodnocení vybraných vlastností rumu Zacapa

Pozn.: Hodnotíme max. počtem bodů 10.

Výroba a proces zrání – 9/10

Délka a způsob uložení rumu Zacapa je jeden z nejdůležitějších faktorů, který ovlivňuje chuť a kvalitu. Základní surovinou pro výrobu rumů Zakapa je cukrový sirup. Ten se získává stlačením cukrové třtiny. Po zkvašení následuje destilace a pak je rumový destilát uložen do sudů z dubového dřeva.

Prémiový rum Zacapa

Rum Zacapa zraje takzvanou metodou Solera. Jedná o speciální způsob uložení destilátů. Řady sudů s rumem se skládají na sebe, přičemž ty nejstarší jsou dole a nejmladší se přidávají nahoru. Každou láhev rumu Zacapa pak tvoří směs různě starých rumů. Konkrétně se jedná o rumy, které zrály 6 až 23 let. Tomuto míchání se říká blendování. Takže když někde slyšíte, že je složen ze 4 blendů, znamená to, že je ze 4 různých, nebo různě starých, rumů.

Pro výslednou chuť je dále zásadní i to, v jakém typu sudů bude rum uložený. Na zrání rumů se používají sudy, v nichž byly dříve uloženy destiláty jako je bourbon, sherry nebo portské víno. Díky této metodě má rum Zacapa svou nezaměnitelnou bohatou chuť.

Chuť a vůně Zacapa Centenario – 8/10

Hlavní předností tohoto populárního rumu je, že si v něm každý najde to své. Zacapa rum má bohatou chuť, ve které ale nic příliš nevyčnívá, tak to tedy píší odborníci. Proto je o tolik populárnější než jiné rumy. Dokonale vyvážená symfonie chutí dokáže oslovit široké masy. Poznáte v ní například karamel, tropické ovoce, hrozinky ale třeba i čokoládu. A my našli tuhle sladkost až na konci, až když to všechno splynulo po jazyku pryč. Pak teprve jsme cítili to o čem jsme předem četli v jiných recenzích. Na rum se prostě nesmí spěchat.

Také aroma je složené hned z několika vůní. Asi nejvýrazněji ucítíte vanilku a meruňky. Rum voní i kokosem a citrusovými plody. Vůně je jemná, nevtíravá ale zároveň plná. Stejně jako chuť, i vůně Zacapy je dokonale vyvážená tak, že žádná vůně není dominantní.

Barva a balení – 8/10

Láhev Zacapa rumu bezpečně poznáte podle pleteného prstence z palmového listí. Najdete jej nejen na láhvi samotné, ale zdobí také box, ve kterém je láhev ukrytá. Balení působí velmi dobrým dojmem a skvěle se hodí jako dárek. Znalci pak ocení i známý rum Zacapa etiketa Negra, který je jako dárek také skvělý.

Rum Zacapa se pyšní krásně tmavou barvou. Tu získává díky dlouhým letům zrání v sudech po bourbonu. Tato barva, která připomíná tmavý mahagon, tvoří spolu se světlým prstencem na láhvi krásný a zajímavý kontrast. Tento rum nás zaujal ještě dříve, než jsme láhev vůbec otevřeli.

Při koupi si můžete vybrat z různých balení: samostatná lahev, lahev v tubusu, nebo dárková kazeta se sklenkami. Nabídky jsou různé a obměňují se, jen ten skvělý rum uvnitř, ten se naštěstí nemění.

Celkové hodnocení pro ron Zacapa Centenario

Chcete ochutnat dobrý a kvalitní rum, ale nevíte, kde začít? Pak je Zacapa rum perfektní volba. Díky své unikátní bohaté chuti, ve které si každý najde to své, zachutná téměř každému. Jeho chuť i aroma jsou skvěle vyvážené takže žádná složka není příliš dominantní. Rozhodně však nelze tvrdit, že by rum byl nevýrazný či mdlý. Vzhledem ke stylovému balení se může tento rum stát výborným dárkem. Samozřejmě, tohle všechno se tak trochu odráží na ceně.

Rum Ron Zacapa Centenario 23y

8.3
Perfektní
Klady
Plná a vyvážená chuť
Skvělé aroma
Zrání metodou Solera
Design láhve
Zápory
Vyšší cena
Rum Zacapa centenario 23 let recenze
Sečteno a podtrženo
Výborný prémiový rum. Plná a dokonale vyvážená chuť zachutná každému. Příjemné aroma a krásná barva. Velmi povedený design láhve i boxu. Jediné negativum je vyšší cena.

Ochutnat výjimečný rum bylo zážitkem, ale ochutnali jsme i Diplomatico s výborným poměrem ceny a kvality a nevyhnuli jsme se oblíbenému domácímu rumu od Božkova (Republica). Žádný z nich není v kategorii „nepitelnosti“ a u každého jsme si našli své. Nakonec, shrnutí je v článku o nejlepších rumech. Čím budeme v testování alkoholů pokračovat, o to se v redakci strhl boj. Nakonec jsme se shodli na Whiskey a taky na Brandy. Uvidíme a vy si můžete počíst a rozhodnete se sami, co vyzkoušíte.

Podobné články

Whisky a doutník

Nejlepší whiskey

Pití whiskey, to je rituál. Ať už je to skotská, irská nebo whiska z jiného kouta světa.

Nejlepší giny a jak je vybrat

Nejlepší giny

Že mají giny tolik různorodosti nás dřív nenapadlo, ale po degustaci ….

Nejlepší rumy 2021

Nejlepší rumy

Třtinové rumy si u nás získaly oblibu, jsme v jejich spotřebě dokonce na špici. Vyzkoušeli jsme různ�...