Obyčejné i zajímavé sklenice na nealkoholické nápoje

Pitný režim je jedním ze základních kamenů zdravého životního stylu. Objevte kvalitní sklenice na nealkoholické nápoje, které nebudete chtít dát z ruky. Vybrali jsme pro vás nejen sklenice na vodu či limonádu, ale hledali jsme také sklenice na domácí limonádu či termo sklenice na kávu i čaj.

sklenice na nealko

Pozornost jsme nevěnovali pouze sklenicím na nealkoholické nápoje, ale hledali jsme pro vás také skleničky na víno a pivní sklo. Pro ty z vás, kteří si rádi pochutnávají na lahodných koktejlech, jsme připravili článek nejlepší sklenice na míchané nápoje. Kromě zajímavých tipů na kvalitní sklenice na vás čekají také praktické potřeby pro milovníky vína či míchaných nápojů.

Crystalex Club Spectrum – Barevné sklenice na vodu

Barevné sklenice na vodu

Mezi sklenicemi na vodu nás na první pohled zaujala sada barevných sklenic Crystalex Club Spectrum. V balení najdete celkem 6 nízkých sklenic na vodu o objemu 300 ml. Vzhledem ke své velikosti jsou tak vhodné pro dodržování pitného režimu, ale lze je použít i pro podávání vody ke kávě či vínu. Barevné sklenice na vodu využijete i na oslavách či rodinných sešlostech. Každá ze sklenic má jinak barevné dno, což zaručuje, že si hosté skleničky nepopletou.

Sklenice na vodu českého výrobce Bohemia Crystalex jsou vyrobeny z kvalitního křišťálového skla bez obsahu olova. Sklo je nejen naprosto zdravotně nezávadné, ale vyniká také svou pevností a odolností vůči poškrábání. Kromě dna je sklo dokonale čiré a nikterak nezkresluje barvu nápoje. Díky zaobleným stěnám se skleničky velmi dobře drží. Jedinou nevýhodou je nutnost ručního mytí, neboť s ohledem na barevné dno výrobce nedoporučuje mytí sklenic v myčce na nádobí.

4Home Elegante Hot&Cool – Dvoustěnné sklenice na kávu

sklenice na kávu

Bez ranní kávy ani ránu? Pokud také patříte do skupiny milovníků dobré kávy, pak si jistě zamilujete stylové sklenice na kávu 4Home Elegante Hot&Cool. V sadě najdete 2 termo sklenice na kávu s praktickými skleněnými podšálky. Tělo sklenky tvoří dvě samostatné vrstvy skla, mezi nimiž se nachází vakuum. Volný prostor efektivně brání přenosu tepla. Vnější stěna sklenice tak nepálí, i přestože sklenka obsahuje vroucí nápoj. Vaše káva navíc zůstane horká o poznání déle než v případě klasických keramických hrnečků.

Vzhledem k menšímu objemu, jenž činí pouze 80 ml, tyto skleněné šálky jsou ideální pro podávání espressa. Od ostatních termo sklenic na kávu se skleničky 4Home odlišují především velice povedeným designem. Oceňujeme tradiční vzhled, který připomíná běžné šálky na kávu. Jako velké plus vidíme zejména dostatečně velké ucho a elegantní podšálek.

Zeller sklenice s brčkem – Sklenice na nealkoholické nápoje s brčkem

sklenice na limonádu

Hledáte odolné sklenice na domácí limonádu? Pak jsou skvělou volbou sklenice s brčkem Zeller. Balení obsahuje nejen 6 sklenic na limonádu, ale také praktický dřevěný box, který slouží pro snadné přenášení i servírování. Každá sklenka se pyšní úctyhodným objemem 500 ml. Ve skleničce je dostatek místa nejen na džus či šťávu, ale zbyde i dost prostoru pro čerstvé ovoce či led. Sladké ovoce může zejména ve venkovních prostorách lákat hmyz, proto je sklenice opatřena šroubovacím víčkem, v němž se nachází otvor pro slámku.

Podobných sklenic s brčkem najdete na současném trhu celou řadu. Sklenice německého výrobce Zeller nás zaujaly v první řadě opravdu šikovným boxem ze dřeva. Ten slouží nejen ke skladování sklenic, ale můžete jen použít i jako tác, a s jeho pomocí tak domácí limonádu servírovat. Pohodlné přenášení zajišťuje pevné madlo a díky vykrojeným bočnicím sklenice do boxu perfektně zapadnou.

Dětská sklenice Leonardo – Roztomilá sada pro děti

Skleničky pro děti

Dostat do dětí neslazené nápoje a přimět je, aby dodržovaly pitný režim, je leckdy nadlidský úkol. Dětská sklenice na nealkoholické nápoje Leonardo s atraktivním designem může představovat efektivní řešení. Sklenice nabízí objem 215 ml, což je pro malé strávníky tak akorát. Stěny sklenice zdobí veselé kresby plameňáků. Spolu se skleničkou v balení najdete také silikonové víčko, v němž se nachází otvor pro vložení brčka. To však není součástí sady. Na svrchní straně víčka stojí figurka plameňáka, která plní funkci madla pro snadné sejmutí víčka.

Spolu se skleničkou obdržíte i praktický podtácek s protiskluzovým povrchem. Ten nejenže usnadní dětem manipulaci se sklenkou, ale zároveň eliminuje nechtěné polití stolu a spolehlivě zachytí kapky z orosených stěn. Sklenička pro děti je vyrobena z tvrzeného a vysoce odolného skla. Velkým plusem je také možnost mýt sklenici v myčce, a to i přesto, že sklenku zdobí dekorační potisk.

Swarovski Modern – Set karafy a sklenic na vodu

Swarovski sklenice

Kromě čistě praktických sklenic jsme hledali také luxusní sklenice a sady, které se mohou stát i skvělým dárkem. Sklenice Swarovski Modern sice poslouží jako honosná dekorace, rozhodně se však nemusíte bát z nich pít. Sada Modern obsahuje dvě designové sklenice na vodu s objemem 390 ml. Vzhledem k většímu objemu je možné skleničky využít také na limonádu či míchané nápoje. Elegantní karafa na vodu pojme až 1,3 litru vody a je opatřena šikovnou těsnící zátkou.

Hlavní předností této sady je bezesporu luxusní design. Stěny sklenice i karafy zdobí kvalitní české krystaly Preciosa a ručně vybroušené dekorační vzory. Na výrobu sklenic i karafy bylo použito vysoce odolné křišťálové sklo bez obsahu olova. Okraj skleniček je zabroušen do jemna, díky čemuž se ze sklenky velmi dobře pije. S ohledem na ozdobné krystaly výrobce doporučuje pouze ruční mytí. V myčce na nádobí by se mohly krystaly poničit.

Jak vybrat sklenice na nealkoholické nápoje?

Na následujících řádcích se podíváme na jednotlivé druhy sklenic, jež se používají pro podávání nealkoholických nápojů. Pozornost jsme věnovali také různým materiálům, které se na výrobu sklenic tradičně využívají.

Materiál pro sklenice na nealkoholické nápoje

Při výběru skleniček byste pozornost měli věnovat nejen designové stránce, ale zaměřit byste se měli také na materiál, z nějž jsou sklenice vyrobeny. Ať už hledáte sklenku na limonádu či luxusní broušenou sklenici na vodu, měli byste vždy sáhnout pouze po těch produktech, které jsou určené pro přímý styk s potravinami. Na současném trhu totiž lze nalézt celou řadu dekorativního skla, které by mohlo plnit funkci skleničky. Pití z takových nádob však může být zdraví škodlivé.

sklenice na nealkoholické nápoje
Sklenice na vodu

Aktuálně se pro výrobu sklenic na nealko používá zejména bezolovnaté křišťálové sklo. Mezi jeho hlavní přednosti patří především nízká hmotnost a poměrně velká odolnost. Z tohoto typu skla se nejčastěji vyrábějí tenkostěnné sklenice. Také sklo s obsahem olovo však může posloužit na výrobu zdravotně nezávadných skleniček. Díky olovu je sklo nejen pevnější, ale zároveň také pružnější. To otvírá sklářům další možnosti, jak se sklem pracovat, a olovnaté sklo se proto využívá zejména na výrobu dekoračního skla.

Další možnost představují dvoustěnné termo sklenice. Jde o zvláštní druh sklenic, které jsou oblíbené především pro jejich schopnost udržet teplotu nápojů. Jejich stěny tvoří dvě samostatné vrstvy skla, mezi nimiž je vakuum. Jeho úkolem je bránit převodu tepla či chladu ze sklenice směrem ven. I když dovnitř nalijete horký čaj, v rukou vás sklenička pálit nebude. Díky vakuu se vnější stěny sklenice nerosí, tudíž není nutné používat podtácky pro ochranu dřevěného nábytku.

sklenice na nealkoholické nápoje
Sklenice na čaj

Existují samozřejmě také plastové sklenice, jejichž hlavní výhodou je vysoká odolnost. Plastové nádobí obecně najde své využití zejména v rodinách s malými dětmi, ale skvěle se hodí také na grilování či zahradní oslavy. Velkou nevýhodou plastových sklenic a nádobí obecně, je uvolňování škodlivých látek. V současnosti se využívá několik druhů plastů, z nichž některé opravdu nejsou vhodné pro styk s potravinami. Z hlediska bezpečnosti jsou nejhoršími materiály polykarbonát (PC), Polyvinylchlorid (PVC) a pro opětovné použití je nevhodný také Polyethylentereftalát (PET). Pro horké nápoje či ohřev v mikrovlnné troubě jsou vhodné pouze plasty bez obsahu BPA. Tyto plastové skleničky a láhve můžete používat bez obav o vaše zdraví.

Sklenice na vodu

Bez skleničky na brandy se možná obejdete, ale v žádné domácnosti by neměly chybět kvalitní sklenice na vodu. Narozdíl od whisky či jiných alkoholických nápojů, neexistuje jedna správná sklenička na vodu. Ba naopak. Skleničky na vodu jsou dostupné v celé řadě běžných i unikátních designů, které se liší nejen materiálem a zpracováním, ale také svým objemem.

Po plastových sklenicích na vodu se vyplatí sáhnout v případě, že máte doma malé děti či hledáte praktické nádobí pro zahradní párty či grilování. Co se týče skla, na výběr máte hned několik možností. Velké oblibě se těší silnostěnné sklenice na vodu Ikea či barevné sklenice. Díky odlišnému barevnému provedení jsou perfektní pro oslavy a jiné sešlosti, kde by si hosté mohli skleničky s vodou poplést. Na večírky a další slavností události jsou jako stvořené elegantní sklenice na vodu na stopce.

sklenice na nealkoholické nápoje
Sklenice na vodu

Při výběru se však vyplatí zohlednit také praktickou stránku skleničky. Pokud hledáte skleničky pro dodržování pitného režimu, zvolte sklenice na vodu s větším objemem. Naopak sklenice s objemem do 300 ml se hodí spíše pro servírování vody ke kávě či vínu. Jde zejména o nízké skleničky s širokým kalichem. Ty jsou dostupné v celé škále různých stylů, od minimalistických designů po honosné broušené sklenice.

Sklenice na kávu a čaj

Nejen v poslední době jsou doslova hitem termo sklenice na kávu. Skleněné nádobí pro servírování nápojů s sebou přináší celou řadu výhod. Kromě stylového designu potěší především svou schopností uchovávat teplotu nápojů. Dvoustěnné sklenice na kávu, jak již napovídá samotný název, se skládají ze dvou různých vrstev skla. Prostor mezi nimi je vyplněn vakuem, které zabraňuje prostupování tepla směrem dovnitř i ven. V praxi to pak znamená, že vaše káva i čaj zůstanou teplé po mnohem delší dobu než v případě klasických hrnečků. Vnější vrstva skleničky nepřejímá teplotu nápoje, tudíž v rukách nepálí a v případě, že dovnitř nalijete ledový nápoj, sklenička se neorosí.

termo skleničky na kávu

Milovníci kvalitních sypaných čajů si jistě zamilují praktické sady, které kromě sklenice na čaj obsahují také konvici s víčkem a sítkem pro louhování. Možná vás to nenapadlo, ale i cestovní hrnky na teplé nápoje jsou dnes k dostání taktéž ve skleněné podobě. Cestovní sklenici na kávu nechybí šikovné víčko, které brání vylití nápoje a zároveň umožňuje pohodlné pití i za chůze.

Sklenice na limonádu

Coca Cola sklenice je bezesporu tou nejslavnější a nejoblíbenější sklenicí na limonádu. Sklenky na džusy, domácí šťávy a limonády by měly být spíše vyšší, aby nabízely dostatek prostoru pro brčko, led či ovoce. Štíhlý tvar kalichu je ideální pro podávání perlivých nápojů, neboť zpomaluje vyprchání bublinek. Samostatnou kategorii pak tvoří sklenice na domácí limonády. Jde o unikátní sklenice s čtvercovou základnou a praktickým uchem. Velmi často jsou tyto skleničky opatřeny také šroubovacím uzávěrem a brčkem.

sklenice na nealkoholické nápoje
Coca Cola sklenice

Sklenice s brčkem

Nejen na domácí limonády jsou perfektní sklenice s brčkem. Bytelné sklenky s víčkem a brčkem jsou skvělé nejen na limonády a džusy, ale poslouží také pro podávání ovocných či zeleninových smoothie. Tyto sklenice si pochvalují též rodiče malých dětí. Šikovné víčko spolehlivě zabraňuje nechtěnému vylívání nápojů a díky brčku se dětem pije o poznání lépe. Druhým typem sklenic s brčkem jsou koktejlové sklenice bez víčka, jež lze využít i na podávání nealko nápojů. Od sklenic na domácí limonádu je odlišuje především elegantní a stylový design.

sklenice na nealkoholické nápoje - sklenice na limonádu
Sklenice s brčkem

Dětské skleničky

Přechod z učícího plastového kelímku na klasickou skleničku může být pro některé děti náročný krok. Dětské skleničky představují skvělý způsob, jak tento přechod hladce zvládnout. Skleničky pro děti jsou obvykle vyrobeny ze silnějšího skla, které eliminuje snadné rozbití. Od běžných sklenic na nealko se liší nejen veselými motivy, ale také praktickými vychytávkami, jako jsou brčka či víčka. Dostupné jsou nejen nízké a vysoké sklenice, ale pořídit můžete i roztomilé skleněné hrnečky s uchem.

Skleničky pro děti - sklenice na nealkoholické nápoje
Dětské skleničky

Luxusní sklenice na nealkoholické nápoje

Praktická stránka při výběru nádobí hraje bezpochyby hlavní roli. Sklenice však mohou plnit i dekorační funkci. Designové sklenice na nealkoholické nápoje či bohaté sady jsou také skvělým dárkem. Tradiční broušené sklenice na vodu jsou klasikou, která nikdy neurazí. Velký úspěch slaví například Swarovski sklenice. Jedná se o luxusní skleničky, jež jsou zdobené pravými krystaly Swarovski. Dárkem, který potěší se může stát i stylová sada sklenic a karafy na vodu.