Nejlepší sklenice na víno

Krásná barva, podmanivá vůně a plná chuť. To je jen několik vlastností dobrého vína. Abyste mohli jeho kvalitu náležitě ocenit, budete potřebovat vhodnou skleničku.

Jak vybrat sklenice na víno

Správný typ sklenky má nesmírný vliv na celkový prožitek z pití vína. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší skleničky na víno i šampaňské. Dále se dozvíte, čím se liší skleničky na bílé víno od těch na červené i z čeho nejlépe chutná sekt či prosecco.

Ať už dáváte přednost svěžím bílým vínům, či si raději vychutnáváte plné červené, rozhodně byste měli vyzkoušet portské víno. Tato fortifikovaná lahůdka ze slunného Portugalska se vyznačuje vysokým podílem alkoholu, a především výjimečně plnou a bohatou chutí. Pokud se alkoholu vyhýbáte či jej z různých důvodů pít nemůžete, zkuste ochutnat nealkoholická vína. Jistě vás překvapí.

Crystalex Sandra – Perfektní skleničky na bílé víno

sklenice na bílé víno sada
Sklenice na bílé víno Crystalex

Při výběru skleniček na bílé víno nás nejvíce zaujaly sklenice Crystalex Sandra. Tato sada obsahuje celkem 6 krásných skleniček o objemu 0,45 l, které jsou vyrobeny z poctivého českého skla. Sklenice perfektně padnou do ruky a velmi dobře se drží. Zúžené hrdlo vám dovolí plně ocenit aroma i chuť vína. Relativně úzký kalich zaručuje, že si víno udrží teplotu a po chvilce nezteplá.

Skleničky na bílé víno Sandra nejenže plní svůj účel na výbornou, ale navíc i opravdu dobře vypadají. Vzhledem k tomu, že jde o kvalitní foukané sklo, sklenice jsou vhodné také na pískování. Můžete si tak vytvořit sklenici na víno s vlastním nápisem či motivem. Křišťálové sklo se pyšní poměrně velkou odolností, a můžete jej tedy bez starostí mýt i v myčce na nádobí.

Rona Swan – Elegantní sklenice na červené víno

sklenice na červené víno
Sklenice na červené víno Rona

Milovníkům červeného vína doporučujeme sklenice Rona Swan. Tyto elegantní skleničky pocházejí ze sousedního Slovenska a zaujmou především svým nezvyklým a unikátním tvarem. Ten je vhodný především pro vína vyrobená z odrůdy Pinot Noir, jako je Rulandské modré či Barolo. Můžete je však použít i pro jiné druhy červeného vína.

Sklenice Rona se pyšní opravdu velkým objemem, který činí 0,86 l. Velký objem a rozšířený kalich umožňují větší kontakt vína s kyslíkem, díky němuž se víno krásně otevře a dýchá. Co nás na designu sklenice dále zaujalo, je zajímavé napojení nožičky a kalichu. Dno kalíšku má tvar špičky, a spolu s elegantní a štíhlou nožičkou tak sklenka připomíná otevřený květ na stonku.

Diamante Swarovski Romance – Romantické sklenice na sekt

sklenice na šampaňské
Sklenice na šampaňské Swarovski

Užijte si romantický večer ve dvou se sklenkou kvalitního sektu. Sklenice na šampaňské Diamante Swarovski Romance na první pohled zaujmou luxusním designem. Kvalitní ručně broušené sklo zdobí zamilovaný motiv srdce, pod nímž se nacházejí 3 originální krystaly Swarovski. Na výroby skleničky bylo použito vysoce kvalitní sklo bez obsahu olova. Stěny jsou dokonale hladké a nenajdete na nich žádné spoje či švy.

V balení najdete 2 sklenice o objemu 0,2 l. Štíhlý tvar takzvané flétny zabraňuje vyprchání bublinek a pomáhá sektu udržet si teplotu. Za pochvalu stojí také jemně zabroušený okraj hrdla. Pití z těchto sklenic na šampus se stane skutečným zážitkem. Skleničky Diamante jsou také skvělým svatebním darem či dárkem k výročí.

Rona Universal – Ideální skleničky na prosecco

sklenice na prosecco
Sklenice na prosecco Rona

Pokud i vy nedokážete odolat této perlivé lahůdce z Itálie, doporučujeme vám stylové sklenice na prosecco značky Rona. Tato slovenská značka vám přináší kvalitní skleničky z bezolovnatého skla, které mají ideální tvar pro podávání prosecca. Sklo je perfektně hladké bez jakýchkoliv nedokonalostí. Na dvě kalichu se nachází takzvaný perlivý bod. Jde o místo ošetřené laserem, které zaručuje koncentraci perlení. Bublinky se tak nerozprchnou po celé sklenici, ale soustředí se v okolí perlivého bodu. Před každým douškem tak uvidíte krásný řetěz jemných bublinek stoupajících k hladině.

Zúžené hrdlo perfektně drží vůni uvnitř sklenky. Vy tak můžete plně ocenit také aroma vašeho oblíbeného nápoje. Oceňujeme i kvalitu skla. Jedná se o bezolovnaté křišťálové sklo, které je překvapivě pevné a odolné. Až dopijete, můžete skleničky na prosecco jednoduše vložit do myčky na nádobí bez obav, že by se sklo poničilo.

Crystalex Viola set – Sada karafy a sklenic na víno

Karafa na víno a skleničky
Karafa na víno a skleničky Crystalex

Kromě vhodných skleniček jistě využijete také kvalitní karafu na víno. Karafa plní nejen praktickou funkci, ale také skvěle vypadá. Na stole vám udělá mnohem větší parádu než poloprázdná láhev vína. Elegantní způsob servírování však není jediná úloha karafy na víno. Její široké tělo umožňuje provzdušnění vína a otevření buketu.

Sada Crystalex Viola obsahuje 1 krásnou karafu a 2 skleničky na bílé víno. Set je vyrobený z vysoce kvalitního foukaného skla, které neobsahuje olovo. Objem karafy je úctyhodných 1,5 l a sklenice nabízí objem 0,45 l. Hladké a průsvitné stěny sklenice nechají vyniknout barvě vína, aniž by ji jakkoliv zkreslovaly. Pokud hledáte dárek pro milovníka vína, se sadou Crystalex Viola rozhodně vedle nešlápnete.

Jak vybrat sklenice na víno?

Kvalitu krabicového vína nezlepší ani ta sebelepší sklenička. Opravdu kvalitní a dobrá vína se však vyplatí podávat ve speciálních sklenicích pro daný typ vína. Že existují sklenice na bílé víno, které vypadají jinak než skleničky na červené, ví asi každý z nás. Možná ale nevíte, proč je správný typ sklenice tolik důležitý a jaký dopad má na chuť i vůni vína. Dozvíte se také, že existují zvláštní sklenice určené pro konkrétní druhy vína.

Sklenice na bílé víno

Jako první se podíváme na sklo pro bílá vína. Obecně platí, že skleničky na bílé víno jsou o poznání užší než ty na červené. Na rozdíl od sklenic na šampaňské jsou také nižší. Tyto sklenky musí splňovat hned několik požadavků, které si bílé víno klade. Jelikož jeho aroma není tolik hutné a intenzivní jako u červených variant, sklenice by neměly být příliš vysoké. Vzdálenost vína od nosu by měla být co nejkratší. Ale pozor, rozhodně to neznamená, že byste měli sklenici plnit až po okraj. Aby se vůně vína plně uvolnila, je ideální s vínem lehce zakroužit.

sklenicky na bile vino

Dalším důležitým rysem je šířka kalíšku. Skleničky na bílé víno by měly být spíše úzké. Ideální volbou jsou takzvané tulipánové sklenky. Díky štíhlému kalíšku si víno déle udržení teplotu. Na rozdíl od červených vín se ta bílá podávají vychlazená. Menší plocha hladiny vína dále umožňuje větší koncentraci aromatických látek, které pak snáze detekujete. Z tulipánových sklenic si vychutnáte téměř každý druh bílého vína. Výjimku představují odrůdy jako Chardonnay. Plná a silně aromatická bílá vína naopak vyžadují baculaté sklenky, v nichž se plně rozvije komplexní a bohatá vůně vína.

Sklenice na červené víno

Červené varianty si zasluhují větší sklenici s širokým kalíškem. Velmi oblíbené jsou takzvané balónové skleničky na červené víno, v nichž má nápoj dostatek prostoru i kyslíku. Právě kontakt s kyslíkem zajišťuje uvolnění aromatických látek. Narozdíl od skleniček na bílé, které mají úzké hrdlo, aby vůně „neutíkala“, sklenky na červené bývají spíše otevřené. Ne nadarmo se říká, že červené víno musí dýchat.

Také různé druhy červeného vína vyžadují zvláštní typ sklenice. Pro plné a těžké odrůdy, jako je Bordeaux, Cabernet či Merlot, jsou vhodné sklenky Bordeaux. Ty se vyznačují vyšším a užším kalíškem, který nasměruje víno na spíše do zadní části úst, kde nejlépe oceníte jejich plnou a bohatou paletu. Lehčí červená vína je nejlepší podávat v balónových sklenicích, kterým se často říká Burgundy. Velká plocha kalichu umožňuje plné rozvinutí vůně a víno putuje přímo na špičku jazyka. Tak budete moci plně ocenit lahodnou chuť vína. V těchto sklenicích podávejte odrůdy jako Rulandské modré, Barolo či Pinot Noir.

sklenicky na cervene vino

Sklenice na šampaňské

Šampaňské je ideální nejen na přípitek, ale hodí se i pro pomalé upíjení. Pokud držíte v ruce láhev pravého šampaňského z Francie, byla by velká škoda si jen nevychutnat v celé jeho kráse. K tomu vám nejlépe poslouží takzvané flétny. Jedná se o výjimečně útlé sklenice na vysoké noze. Štíhlý tvar je perfektní pro uchování jemných bublinek. Ty také nejvíce vyniknout v podlouhlé sklence.

Podobně jako bílé víno, také šampaňské se pyšní spíše jemnou a lehkou vůní. Také proto mají flétny velmi úzké hrdlo, které zabraňuje vyprchání kýžené vůně. Díky úzkému tvaru sklenice skvěle vynikne také bohatá pěna při nalévání nápoje. Flétnové sklenice na sekt jsou nejen praktické, ale působí opravdu elegantním a luxusním dojmem. Dostupné jsou ve spoustě zajímavých variant, od čistého designu po honosné broušené kousky.

sklenička na sekt

Sklenice na prosecco

Mnozí z vás se možná podivují, proč proseccu věnujeme samostatnou pasáž. Vždyť jde o perlivé víno, které lze podávat ve skleničce na sekt. Přesto, že flétna poslouží, není pro servírování tohoto ikonického nápoje z Itálie zrovna ideální. Narozdíl od šampaňského vína prosecco potřebuje dýchat. Štíhlý tvar flétnu mu tedy příliš nevyhovuje.

Lépe vám poslouží tulipánová sklenka na víno, ale využít můžete i elegantní coupe sklenice. Tyto skleničky najdou své uplatnění zejména při podávání míchaných nápojů, jako je Martini. Nízké a široké sklenice sice proseccu vskutku sluší, avšak velmi široké a otevřené hrdlo má za následek rychlou ztrátu bublinek. Další možnost představují takzvané wine tumblery. Tyto speciální, povětšinou nerezové pohárky na víno se pyšní opravdu velkým objemem. Často disponují také praktickým víčkem, které napomáhá udržet optimální teplotu nápoje.

Skleničky na prosecco

Vinařské potřeby

Vývrtky a otvíráky

Ve výbavě milovníka dobrého vína kromě vhodných sklenic nesmí chybět ani další doplňky, které usnadní podávání vína i jeho konzumaci. Základem by rozhodně měl být kvalitní a spolehlivý otvírák. Jen málo co dokáže pokazit chuť na víno, jako rozdrobený korek uvnitř láhev. Klasická vývrtka, vzhledem k nutnosti vynaložit poměrně velkou fyzickou sílu, nemusí vyhovovat každému. Mnohem lépe se vám bude pracovat s křidélkovým otvírákem. Stlačením křidélek špunt vyleze z hrdla láhve, aniž byste jen museli pracně vytahovat.

Vývrtka na víno

Možná už jste slyšeli o číšnickém otvíráku. Čím se tato pomůcka liší od tradiční vývrtky? Kromě praktického nožíku sloužícího k odstraní plastové ochrany špuntu je vybaven dvou krokovým otvíracím systémem. Vedle spirály vývrtka disponuje opěrnou pacičkou, na níž se nacházejí dvě zarážky, které jednoduše opřete o hrdlo láhve. První zarážka slouží k povytažení špuntu, pomocí druhé zátku kompletně odstraníte. Techničtí nadšenci si jistě zamilují praktické elektrické vývrtky, s jejichž pomocí bez námahy otevřete každou láhev.

Stoppery a nálevky

Zejména červené víno dokáže nadělat pořádnou neplechu. Nežádoucímu stékání vína po láhvi zabrání šikovná nálevka. Ta nejenže usnadňuje nalévání vína, ale zároveň víno provzdušní, což ocení především červené druhy, ale neuškodí žádnému vínu. Vybrané modely kromě nálevky kombinují také stopper. Jde o zátku, jež pomáhá uchovat čerstvost nápoje a účinně zabraňuje nežádoucí oxidaci. Profesionální řešení představuje uzavíratelná zátka, která plní funkci nálevky i stopperu a po uzavření vpouští do láhve speciální konzervační plyn. Cenově dostupnější jsou pak vakuové uzávěry, s nimiž láhev bezpečně uzavřete za pár vteřin.

stopper s nálevkou na víno

Chladící nádoby a teploměry

Správná teplota má nesmírný vliv na chuť alkoholu. Ani víno či sekt nejsou výjimkou. Bílá, růžová i perlivá vína se podávají vychlazená. Pro tento účel se perfektně hodí chladící nádoby na víno. Dostupné jsou nejen v podobě nerezových chladících kýblů, ale pořídit můžete i elegantní chladící nádoby, které navíc vypadají opravdu stylově. Kvalitní chladící nádoby spolehlivě drží teplotu podávaného vína. Vy tak nebudete muset každou chvilku chodit pro víno do lednice. Chladící nádoby oceníte nejen pokud hostíte větší počet lidí, ale pomohou vám vychutnat si i ničím nerušený romantický večer ve dvou.

Chladící nádoba na víno

S podáváním vína o správné teplotě vám může pomoct také praktický teploměr na víno. Skvěle poslouží navlékací teploměr na hrdlo láhve. Měření teploty je velmi rychlé a přesné. Na teploměru se navíc nachází také šikovná stupnice, která vám poradí, jaká teplota je vhodná pro servírování různých druhů vína. Další možnost představují například teploměry se stojánkem.

Karafy a dekantery

Skleněný džbán či karafa nabízejí skvělou možnost, jak elegantně podávat víno. Ocení je nejen milovníci stáčeného vína, do karafy můžete přelít i lahvové víno. Karafa na víno je dostupná v celé řadě designů. Nejenže vám usnadní podávání vína, ale na prostřeném stole vypadá skleněná karafa mnohem lépe než poloprázdná láhev vína. V karafě se víno také o poznání lépe provzdušní, což ocení zejména červené odrůdy.

dekanter na víno

Pokud si rádi vychutnáváte starší ročníky kvalitních vín, jistě víte, že takové lahůdky často obsahují i nežádoucí sedliny a sedimenty. Zbavit se jich můžete pomocí dekanteru. Jedná se o zvláštní druh karafy na víno, jenž má specifický tvar, díky němuž se snadno oddělí sedimenty od vína. Široké dno dekanteru na víno také umožňuje větší kontakt s kyslíkem, a víno se tak provzdušní a lépe uvolní své aroma.

Stojany na víno

Opravdový milovník vína ví, že dobrého vína není nikdy dost. Pokud nedisponujete vlastním vinným sklípkem, skladování vína může představovat problém. Elegantní řešení pak nabízejí stojany na víno. V interiéru vypadají víc než skvěle, a navíc jsou opravdu praktické. Luxusní a drahá vína je škoda schovávat do špajzu. Do moderního i rustikálního interiéru se hodí kovový stojan na víno. Pokud dáváte přednost přírodním materiálům, můžete si vybrat z celé řady dřevěných stojanů na víno.

stojan na víno

Plastové skleničky na víno

Na konec jsme si schovali tip, ze kterého se některým vinařům možná zježí vlasy na hlavě. Nicméně, plastové skleničky na víno se těší čím dál tím větší oblibě. Představují praktické řešení nejen na cesty či letní piknik, ale jsou dostupné také v různých dárkových provedeních. Milovníka vína jistě potěší sklenička s jeho jménem či vtipným nápisem.


Nejen víno, ale i kvalitní destiláty se vyplatí si vychutnat ze správné sklenky. Proto jsme pro váš připravili průvodce sklenicemi na alkohol. Kromě luxusních sklenic na whisky vám představíme ty nejlepší sklenice na rum, gin ale také na míchané nápoje.