Sklenice na alkohol i nealko nápoje

Ať už fandíte pivu, vínu nebo si rádi pochutnáváte na kvalitních destilátech, abyste mohli plně ocenit kvalitu alkoholického i nealkoholického nápoje, budete potřebovat správnou sklenku. V následujícím článku jsme se proto zaměřili na jednotlivé typy sklenic na alkohol. Najdete zde nejen kvalitní skleničky na víno či pivní půllitry, ale podívali jsme se i na sklenice na míchané nápoje či destiláty.

Sklenice na nealko

Nejlepší sklenice na víno a sekt

Sklenice na červené víno od těch na bílé pozná téměř každý. Víte ale, do jakých skleniček patří prosecco a jak správně pít Chardonnay či Merlot? Všechny odpovědi najdete v našem článku nejlepší sklenice na víno. Obecně platí, že červenému vínu sluší sklenice s rozšířeným kalichem. Červené totiž potřebuje dostatek prostoru, aby mohlo volně dýchat, a plně tak uvolnit své aroma. Naopak bílému vínu svědčí nejvíce takzvané tulipánové sklenice. Jejich štíhlý kalich velmi dobře drží teplotu a pomáhá koncentrovat vůni vína.

sklenicky na bile vino
Sklenice na bílé víno

Pravé šampaňské by byl hřích podávat v čemkoliv jiném než v tradičních flétnách. Jedná se o elegantní, extra úzké sklenice na víno. Štíhlý tvar zaručuje, že si sekt déle udrží teplotu a zároveň zabraňuje rychlému vyprchání bublinek. A co již zmiňované prosecco? Přesto, že jde o perlivé víno, úzké flétny nejsou jediný způsob, jak tuto italskou dobrotu podávat. Narozdíl od sektu, prosecco potřebuje více prostoru, aby mohlo dýchat. Příště tedy vyzkoušejte tulipánové sklenky či skleničky typu coupe.

Nejlepší sklenice na pivo

Ačkoliv je půllitr nejčastější sklenkou pro servírování piva, rozhodně se nejedná o jediný způsob, jak si tekutý chléb náležitě vychutnat. Kromě pivních korbelů a krýglů na pivo své uplatnění najdou také vysoké pivní sklenky. Takzvané Weizen sklenice jsou vhodné pro podávání zejména svrchně kvašených a pšeničných druhů piva. Poznáte je podle jejich vysokého a štíhlého těla.

sklenice na pivo
Weizen sklenice na pivo

Nejen na sváteční okamžiky se perfektně hodí pivní sklenice na stopce. Poháry na pivo působí opravdu elegantním dojmem, a to zejména díky stylové nožičce. Tradičně slouží spíše pro podávání speciálních druhů piva, ale na ležáku si z nich také pochutnáte. V našem článku jsme nezapomněli ani na zvláštní druhy sklenic, jako jsou skleničky IPA či pinty, které svým tvarem připomínají klasický pivní štuc.

Nejlepší sklenice na destiláty

Trošku složitější je situace u pálenek a jiných lihovin. Každý destilát má svá specifika, která by měla být zohledněna při výběru skleničky. Takzvaný klasický panák vám sice poslouží, ať už pijete cokoliv, ale kvalitní alkohol si opravdu zaslouží správný druh sklenky. Podrobné tipy, jak podávat destiláty, najdete v našem článku nejlepší sklenice na alkoholické nápoje, zejména destiláty.

skleničky na whisky
Sklenička na whisky

Jednou z nejčastěji využívaných sklenic na alkohol je bezesporu takzvaná whiskovka. Jedná se o nízkou skleničku se širokým kalichem. Tento typ skleničky nabízí dostatek prostoru pro led či chladící kameny. Kromě whisky si z těchto sklenic můžete vychutnat také rum, tequilu či ovocné pálenky. Pokud chcete plně docenit vůni i chuť opravdu kvalitních a vyzrálých destilátů, sáhněte po snifferu. Tato malá sklenička na stopce disponuje zúženým hrdlem, jež perfektně vede aroma přímo pod váš nos. Ginu nejvíce sluší balónová sklenice, ale službu udělá také koktejlová highball sklenička. Příznivci koňaků a brandy jistě vědí, že tato pálenka z vína nejlépe chutná z tradiční brandy sklenice.

Nejlepší sklenice na koktejly

Míchané nápoje s alkoholem i bez něj si můžete připravit také sami v pohodlí domova. Pokud se chcete pustit do přípravy lahodných koktejlů, bylo by dobré vědět, po jakých skleničkách sáhnout. Odpověď je není tak jednoduchá, proto jsme sklenicím na koktejly věnovali samostatný článek. Kromě jednotlivých druhů koktejlových sklenic v něm najdete i celou řadu zajímavých tipů na praktické barmanské potřeby.

Skleničky na koktejly
Sklenice na koktejly

Obecně lze míchané nápoje rozdělit do dvou skupin; dlouhé a krátké. Dlouhé drinky s větším objemem lze podávat v takzvaných highball sklenicím. Ty jsou obvykle vysoké a poměrně štíhlé. Krátké drinky, které obsahují menší množství tekutin, se nejčastěji podávají v nízkých sklenicích podobných whiskovkám. Existuje však celá řada unikátních míchaných nápojů, které jsou natolik proslulé, že si zasloužily svou vlastní skleničku. Za příklad lze uvést nejen legendární Martini ale také oblíbenou Margaritu.

Jak vybrat sklenice na alkoholické i nealko nápoje?

Při výběru skleniček se budete pochopitelně řídit vlastním vkusem. Zohlednit byste však měli také jejich praktičnost a kvalitu provedení. Na následujících řádcích se zaměříme na několik faktorů, kterým se při výběru sklenic na alkoholické i nealkoholické nápoje vyplatí věnovat pozornost.

Kvalita a složení skla

Není sklo jako sklo. V široké nabídce současného trhu najdete sklenice vyrobené z různých druhů skla. Základním měřítkem by měla být především zdravotní nezávadnost. Proto vždy vybírejte pouze ty produkty, které jsou určeny pro přímý styk s potravinami. Používání dekoračního skla, ať jakkoliv atraktivního, může mít opravdu neblahý vliv na vaše zdraví.

Sklenice na nealko

Ve velkém měřítku se dnes hojně využívá bezolovnaté sklo. Sklo s přívlastkem olova však není zdravotně závadné, a můžete jej tak bez obav využívat i pro podávání nápojů. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Olovnaté sklo je pevnější a díky barevným odlesků je vhodné především pro dekorační účely. Ačkoliv sklo je výjimečně pevné, je zároveň velmi ohebné, a proto se s ním sklářům pracuje mnohem lépe. Bezolovnaté sklo slouží zejména pro výrobu tenkostěnných sklenic. I tento druh skla je velice pevný a odolný. Jistě potěší i odolnost proti poškrábání, což zaručuje, že i po dlouhém a častém používání budou skleničky stále vypadat jako nové.

Termo sklenice

Dvoustěnné termo sklenice se v poslední době těší čím dál tím větší oblibě. Důvodem je nejen jejich praktičnost, ale především unikátní a stylový design. Stěny těchto skleniček se skládají ze dvou vrstev skla, mezi nimiž je vakuum. To efektivně brání přenosu energie, a vnější strana sklenky tak nepřebírá teplotu nápoje. O skleničku se tedy neopaříte, i když uvnitř bude vroucí nápoj. Výhodou termo sklenic je také jejich schopnost udržet teplotu nápojů, a to jak teplou, tak studenou. Proto se skvěle hodí i pro podávání nápojů, jako je pivo či koktejly.

termo skleničky na kávu
Termo sklenice na kávu

Perlivý bod

Zejména v případě, že hledáte sklenice na šampaňské či perlivé víno, zvažte koupi skleniček s perlivým bodem. Jde o laserem vypálený bod na dně sklenice, který perlení soustředí a koncentruje do jednoho místa. Bublinky se tak nerozprchnou po celé sklenici, ale naopak pomalu stoupají z jednoho místa směrem k hladině. Perlivý bod vytváří krásný řetěz jemných bublinek, na který je radost pohledět. Vedle skleniček na šumivá vína najdete perlivý bod například také u vybraných pohárů na pivo.

Design

Design a celkový vzhled hraje při výběru sklenic pochopitelně také zásadní roli. Široký sortiment nabízí opravdu velmi pestrou nabídku. Na své si přijdou nejen příznivci moderního stylu a unikátních designů, ale i zastánci honosného broušeného skla. K dostání jsou pochopitelně skleničky, které dávají důraz především na jejich praktičnost a cenovou dostupnost.

Skleničky jako dárek

Patříte mezi ty, kteří rádi dávají praktické dárky? Pak při další příležitosti zkuste vsadit na skleničky. Kromě většího balení sklenic na vodu či víno, můžete své blízké potěšit luxusními sklenicemi. Velkým hitem poslední doby je sklo zdobené krystaly Swarovski. Vedle sklenic na víno můžete pořídit také okrasné vázy či sklenice na koktejly, které zdobí blýskavé kameny Swarovski. Zajímavým dárkem se mohou stát také sklenice s gravírováním. Celá řada výrobců i prodejců nabízí možnost vybrané skleněné produkty ozdobit nápisem či motivem dle vlastního návrhu. Ať už zvolíte jméno oslavence, obrázek či vtipný slogan, takový osobní dárek jistě potěší.