Recenze whisky Laphroaig 10y

Skotská whisky Laphroaig 10y
7.6
Výborná
Sečteno a podtrženo
Skotská whisky s nezaměnitelnou vůní a jedinečnou chutí. Silné kouřové aroma a sladko-slaná chuť rozhodně stojí za vyzkoušení.
Klady
Jedinečné kouřové aroma
Unikátní sladko-slaná chuť
Kvalitní korkový špunt
Zápory
Velmi intenzivní vůně
Vhodné spíše pro znalce whisky

Patříte mezi milovníky dobré whisky? Chcete ochutnat něco mimořádného? Pak vám doporučujeme vyzkoušet whiskey Laphroaig 10y. Tato extra nakouřená whiskey potěší všechny milovníky kvalitních destilátů z ječmene.

Kromě této jsme testovali ještě spoustu dalších whisky. Ochutnali jsme vyzrálé skotské, irské i oblíbený americký bourbon. Které nám chutnaly nejvíce, se dočtete v našem článku nejlepší whiskey.

Hodnocení vybraných vlastností

Pozn.: Hodnotíme max. počtem bodů 10.

Výroba a proces zrání whisky Laphroaig – 8/10

Whisky Laphroaig 10y pochází z jedné z nejstarších destilérek ve Skotsku. Byla založena již v roce 1815, tudíž se pyšní opravdu dlouhou tradicí. Palírna se nachází na ostrově Islay. Slaný mořský vzduch je jednou z typických charakteristik této whisky.

Druhým poznávacím znakem je silné kouřové aroma. Ječmenný slad, z nějž se whiskey vyrábí, se totiž suší pomocí kouře z hořící rašeliny. Přesto, že tento způsob sušení se využívá poměrně hojně, žádná jiná skotská není tolik cítit kouřem jako Laphroaig. Po vypálení destilát odpočívá celých 10 let v sudech z dubového dřeva, kde získá krásnou barvu, skvělé aroma i chuť.

Skotská whisky Laphroaig 10y
Laphroaig 10y

Chuť a vůně whiskey Laphroaig – 8/10

Jak už jsme zmínili výše, Laphroaig má opravdu specifickou chuť i vůni. Zejména aroma je tolik zvláštní, že leckoho dokáže zcela odradit. První, co ucítíte je kouř. Velmi silné kouřové aroma. Pod rašelinovým kouřem je jakási medicínská vůně. Mnohým připomíná odér z lékárničky či jód. V neposlední řadě ucítíte vůni slaného mořského vzduchu. Zvláštní směs, že ano?

Pokud po tomto čichovém zážitku seberete odvahu a přeci jen ochutnáte, budete velice překvapeni. Chuť není tolik intenzivní a silná jako aroma. Whisky je jemná a dobře se pije. V její chuti se mísí sladké i slané tóny. Dominuje však onen rašelinový kouř, který je doplněný lehkými ovocnými tóny a slanou chutí moře.

Barva a balení – 7/10

Whiskey Laphroaig 10y má krásně tmavou barvu. Ačkoliv by se mohlo zdát, že ji získala díky dlouhému zrání v sudu, není to tak úplně pravda. Tato whisky je totiž dobarvena karamelem, což nás trochu zklamalo. Jedná se ale o běžný postup, kterým získává lepší barvu spousta destilátů, včetně whisky.

Stejně jako chuť tak i láhev Laphroaig je nezaměnitelná. Vysoká, štíhlá láhev z tmavě zeleného skla je opatřená stříbrnou etiketou s metalickým leskem. Oceňujeme kvalitní korkový špunt, díky němuž si whisky uchová svou kvalitu i po otevření. Navíc se nám líbí i ten skvělý zvuk po odšpuntování.

Spolu s lahví whisky obdržíte také tubus, v němž je láhev uložena. Ten přijde vhod, když chcete whisky věnovat jako dárek. Dárkovou taštičku si schovejte na víno. V některých případech uvnitř tubusu najdete také malý prospekt. Stojí v něm, že v případě, že navštívíte palírnu Laphroaig, s tímto letáčkem získáte malý kousek půdy v okolí destilérky. Při vaší další návštěvě pak máte navíc nárok na ochutnávku whiskey přímo v prostorech palírny.

Celkové hodnocení whisky Laphroaig

Moto destilérky Laphroaig je víc než přesné. Tuto whisky buďto milujete, nebo nenávidíte. Její intenzivní kouřové a medicínské aroma je naprosto unikátní a žádná jiná whisky se mu nevyrovná. Chuťově je whisky mnohem jemnější. Kromě rašelinového kouře a mořské soli ucítíte také lehké květinové tóny. Tato sladko-slaná směs je stejně nezaměnitelná jako vůně této whisky.

Whisky Laphroaig 10y

7.6
Výborná
Klady
Jedinečné kouřové aroma
Unikátní sladko-slaná chuť
Kvalitní korkový špunt
Zápory
Velmi intenzivní vůně
Vhodné spíše pro znalce whisky
Skotská whisky Laphroaig 10y
Sečteno a podtrženo
Skotská whisky s nezaměnitelnou vůní a jedinečnou chutí. Silné kouřové aroma a sladko-slaná chuť rozhodně stojí za vyzkoušení.

Pokud vás silně nakouřená whisky neláká, vyzkoušejte jemně sladkou whisky Balvenie Double Wood 12y, kterou jsme také otestovali. Co se týká testů různých whisky, máme o nich článek s názvem nejlepší whiskey. Ale pokud vás zajímají i jiné destiláty, doporučujeme se pohrabat v celém přehledu alkoholických nápojů.

Podobné články

Whisky a doutník

Nejlepší whiskey

Pití whiskey, to je rituál. Ať už je to skotská, irská nebo whiska z jiného kouta světa.

Nejlepší tequila

Nejlepší tequily

Pít tequilu neznamená jen zkoušet body shot. Jsou druhy pro pomalé vychutnávání i jiné do skvělých m...

Nejlepší rumy 2021

Nejlepší rumy

Třtinové rumy si u nás získaly oblibu, jsme v jejich spotřebě dokonce na špici. Vyzkoušeli jsme různ�...