Nejlepší retro deskové hry

Pojďte si s námi zavzpomínat na dětství. Tentokrát jsme se zaměřili na retro deskové hry, které se hrály v druhé polovině minulého století. Které hry jsou ty nejlepší se dozvíte v následujících řádcích.

Retro hry

Přemýšlíte, jak strávit čas s rodinou nebo přáteli? Ideálním řešením bude některá z retro deskových her. Retro hry si zahrají rádi děti, ale i starší generace. Děti budou mít radost ze hry. Rodiče si zavzpomínají na své dětství a starší ročníky si vzpomenou, jak hrály tyto hry se svými dnes již dospělými dětmi.

Recenze retro deskové hry Talisman – Nejlepší retro RGB hra

Prožijte s přáteli dobrodružství v kůži fantasy hrdinů. Cílem hry je získat artefakt Korunu Moci a sesláním zaklínadel vyřadit ostatní hráče ze hry. Talisman je RPG hrou, která potěší nejen dospívající, ale i skupinu přátel. Čtvrtá revidovaná verze retro stolní hry Talisman je skvělou napínavou hrou, která je daleko více propracovaná, než tomu bylo u první verze. Na začátku hry si každý hráč vybírá jednoho z 14 různých hrdinů se kterým budete prožívat dobrodružství ve hře. Každá postava má svá specifika, zvláštní schopnosti, množství síly, přednosti, ale také slabiny. Během hry si užijete spoustu dobrodružné fantasy zábavy.

Budete sbírat předměty a zkušenosti, vypořádávat se s různými nástrahami a nepřáteli a bojovat s nestvůrami. Postupně si během hry budete vylepšovat svou postavu. Budete nakupovat potřebné vybavení a kouzla, abyste byli dostatečně silní na další úrovně hry ve středu herního plánu, kde se nachází Koruna moci. Také budete se spoluhráči usilovat o 1 ze 4 talismanů, který je nezbytný pro získání artefaktu Koruny moci. Hra je náročná na zapamatování informací, ale princip hry je jednoduchý, kostky určují průběh hry. Hráči se střídají v hodu kostkou a pohybují se po herním plánu, který je rozdělen dle obtížnosti do 3 pásem.

Recenze retro deskové hry Dostihy a sázky – Nejlepší na trénování obchodního ducha

Hra Dostihy a sázky

Zahrajte si Dostihy a sázky, během hry se budete muset strategicky rozhodovat a zůstat na pozoru i u ostatních hráčů. Hra bude rozhodně bavit děti, ale i dospělé se kterými budete soutěžit o ty nejdražší a nejlépe umístěné stáje. Dětem se bude líbit motiv hry s dostihovými koni, a navíc si zábavnou formou procvičí obchodního ducha a finanční hospodaření. Pravidla nejsou složitá. Hráči hází kostkou a postupují po herním plánu. Na každém herním políčku hráči plní úkoly – nakupují koně, platí za prohlídku stáje ostatním hráčům aj. Ze hry vypadává ten, kterému dojdou finanční prostředky na krytí dluhu vůči ostatním hráčům nebo bance. Hru vyhrává hráč, který zůstává ve hře poslední nebo ten, který během určité doby nastřádá co nejvíce majetku a financí.

Herní zpracování hry Dostihy a sázky bylo oproti původní retro verzi zmenšeno. Zato figurky jsou větší. Hra Dostihy a sázky je ideální hrou pro rodinné sešlosti. Společně si jí můžete zahrát s dětmi, rodiči i prarodiči. Je vhodná spíše pro starší děti od 10 let a dospělé. Hru si můžete zahrát ve 2 až 6 hráčích. Délka hry se individuálně odvíjí od počtu hráčů a jejich strategického uvažování a znalosti pravidel hry. Ve více hráčích se hra hraje mnohem déle než v páru. Délka hry 1-4 hodiny.

Recenze retro deskové hry Logik – Nejlepší hlavolamová společenská hra

Hra Logik baví dospělé i děti již po generace. Tato hra je skvělá na procvičení mozkových závitů. Kromě rozvíjení logického myšlení si děti také procvičují jemnou motoriku a učí se komunikačním dovednostem a spolupráci v páru. Jeden z dvojice vytvoří tajnou kombinaci pěti kolíčků různých barev, kterou vloží pod stříšku. Stejná barva může být v kombinaci i víckrát. Druhý hráč tuto kombinaci hádá. Po každém kole se hádající od svého spoluhráče dozví, kolik kolíčků trefil správně a kolik špatně. Na uhádnutí celé správné kombinace má hráč 10 kol. Po uhádnutí všech kolíčků se hráči vystřídají v rolích.

Design hry Logik zůstal zachován ve stejném duchu jako před desítkami let. Herní plán je velký. Materiálové provedení hry ale bohužel pokulhává za originální retro verzí. Barevné kolíčky jsou horší kvality a nedrží moc v dírkách. Hru Logik je možné hrát pouze ve dvou hráčích a je vhodná pro děti od 6 let. Hra se jentak neohraje, každá hra bude jiná kvůli množství kombinací, které můžete s herním parťákem zvolit.

Recenze Z pohádky do pohádky – Nejlepší retro pohádková hra

Zavítejte do kouzelného pohádkového světa společně s dětmi. Pohádkové postavy děti nadchnou a vy si zavzpomínáte na svá dětská léta, kdy jste hru hráli jako děti. Hra z české dílny Dino Toys získává stéle nové a nové malé nadšence. Hra je realizována na herním plánu a cílem hry je se jako první dostat k pokladu, který se ukrývá v cílovém políčku hrad. Během hry na hráče čekají různé pohádkové nástrahy v podobě čerta ježibaby nebo černokněžníka, ale i pozitivní překvapení. Ve hře také narazíte na vedlejší cesty, které vás můžou přiblížit nebo vzdálit od cíle.

 Hráči si můžou vybrat z hezky vytvarovaných herních figurek krále, královny, princezny, rytíře a žabího prince. Desková hra Z pohádky do pohádky je krásně ilustrovaná a je vhodná pro děti od 5 let. Hru může hrát 2-6 hráčů. Pravidla hry jsou trochu náročnější na pochopení, ale za cenu přibližně 270 korun si užijete mnoho zábavy.

Recenze deskové hry Hadi a žebříky – Nejjednodušší desková hra pro nejmenší

Klasická retro desková hra Hadi a žebříky je vhodná pro celou rodinu včetně těch nejmenších, kteří s deskovými hrami teprve začínají. Princip hry je velmi jednoduchý. Hráči se postupně střídají v hodu kostkou, postupují po herním plánu a usilují o to se dostat jako první do cíle. Na cestě za vítězstvím si hráči ulehčují cestu pomocí žebříků, nebo se při nepřízni kostek vrátí o několik polí zpět po kluzkých hadech. Během hry se malí hráči naučí počítat do šesti a osvojí si základní principy deskových her.

Před začátkem hry si každý hráč vybírá barevnou figurku roztomilého dřevěného zajíčka. To ocení především nejmenší hráči. Hru je možné hrát ve 2-4 hráčích. Délka jedné partie se pohybuje okolo 20 minut. Herní plán je oboustranný a nabízí hráčům dvě obtížnosti hry. Retro deskovou hru Hadi a žebříky od firmy Albi pořídíte okolo 200 až 300 korun. Součástí balení jsou 4 dřevěné figurky, 1 kostka, látkový pytlík, česká a slovenská pravidla.

Co se tehdy hrálo? Souhrn retro her

V druhé polovině minulého století se hrálo mnoho her, a to nejen těch, který jsme vám doporučili ve výběru 5 nejlepších. Kromě her, které vznikly v druhé polovině minulého století se hrály nejznámější klasiky jako jsou Šachy, Dáma nebo Člověče nezlob se!

Retro deskové hry

Máme pro vás dobrou zprávu. V současné době můžete zakoupit i další retro deskovky. Mezi ty nejlepší, které jsme nezmínili ve výběru výše, se řadí Smolíček Pacholíček, Loupežníci, třeste se!, Fronta, Veselý rybolov a Detektiv.

retro hry

V temném lese se ztratil chlapeček. Kdo ho najde jako první? V retro deskové hře Smolíček Pacholíček budete hledat Smolíčka, který se schovává pod některým ze zelených stromečků, které jsou rozmístěny na herním plánu. Pod stromečky budete také nacházet jiné předměty – berušku, žabku, ptáčka, hříbeček a mochomůrku. Během hry hráči hází kostkou a odhalují předměty ukryté pod stromečkem. Během hry získáváte plusové a mínusové body za předměty, které ve hře sbíráte. Mínusové body můžete získát za jedovatou houbu muchomůrku a stromečky. Pokud ve hře hodíte kostkou a předmět na ní uvedený se shoduje s předmětem pod stromečkem, pak získáváte daný předmět a stromeček si bere hráč, který nehraje. Hra končí po nalezení chlapečka Smolíčka Pacholíčka, za kterého dostanete nejvíce ziskových bodů. Ziskové body se sečtou a pokrátí ztrátovými a určí se vítěz hry.

retro hry

Královskou stezku obsadili loupežníci. Staňte se jedním z těch, kteří zatočí s nebezpečnými loupežníky. V retro deskové hře Loupežníci, třeste se! vyhrává ten, který během deskové hry pochytá nejvíc záškodných loupežníků. Hráči se pomocí kostky snaží dostat do loupežnického hradu. Během hry potkávají Loupežníky, se kterými musí bojovat. Hráč vyhrává nad loupežníkem a bere ho do zajetí při přízni kostek. Děti si procvičí logické uvažování a základní počty.

retro hry

Další skvělou retro deskovou hrou je hra Fronta. Ve hře si zajdete na nákup jako za komunismu. Obchody za totáče byly kolikrát prázdné a na lepší zboží se stály dlouhé fronty. V této retro deskovce budete předbíhat a využívat různých triků, abyste získali potřebné zboží co nejdřív. Vyhrává ten, který nasbírá jako první všechny položky z nákupního seznamu.

retro hry

Který z vás zvládne vytáhnout z rybníka více ryb než ostatní? Další legendární putovní retro deskovou hrou je Veselý rybolov. Na začátku hry jsou na herní plán rozmístěny žluté kroužky představující rybičky. Hráči postupují po herním plánu od splávku k rybičkám. Po ulovení ryby přesným hodem kostky si hráč navleče žlutý kroužek na figurku a vrací se ke splávku. Během hry se hráči vyhýbají dravým rybám, které jim chtějí návnadu nebo úlovek sebrat. Hra trénuje analytické uvažování, trpělivost a jemnou motoriku u dětí.

retro hry

Kdo jako první chytí pachatele? Ve hře Detektiv budete nejdříve z různých částí vytvářet detektiva bez toho, aby bylo nutné, aby na sebe jednotlivé díly pasovaly. Poté co hráč vytvoří detektiva začíná s honem na pachatele. Kdo první složí všechny části a chytí pachatele vyhrává.

Ostatní retro stolní hry

Mezi ostatní stolní hry, které se hrály se řadí Kloboučku hop!, Mikádo, Skákací blechy a retro ruleta ROULETTE .

retro hry

Ve hře Kloboučku hop! se budete strefovat pomocí odpalovací rampy do terče s otvory na kloboučky. Hody se v terči bodují podle pásma a barvy pruhu. Pokud se shoduje barva kloboučku s barvou pásma, získané body se zdvojnásobují.

Další osvědčenou skvělou hrou z minulosti jsou Skákací blechy. Cena pořízení je nízká a hra je rychlá a zábavná. Hráči se snaží pomocí velkého kolečka dostat do své přihrádky 5 malých koleček.

Osvědčenou klasikou je také Mikádo. Všechny tyčinky se uchopí do ruky a rozevřením nechají padnout na stůl. Jednotlivé tyčinky pak hráči sbírají do té doby než hráč nepohne s jinou tyčinkou, pak hraje další hráč. Vyhrává ten, který nasbírá nejvíce tyčinek nebo bodů.

Venkovní retro hry

retro hry

Hry se nehrály jen doma, ale i venku. Mezi venkovní hry, které se hrály se řadí Cukr, káva, limonáda, Honzo vstávej, skákací gumy, kuličky a přebíraná. U přebírané se spoluhráčem tvoříte různé obrazce ze spojeného 2metrového provázku spojenými na obou koncích.

U hry Cukr, káva, limonáda se vybere jeden hráč a ten vyvolává Cukr, káva, limonáda, čaj rum, bum. Během vyvolávání je hráč otočený k ostatním hráčům zády. Ostatní hráči se k němu přibližují, během říkanky. Po odříkání se hráč otočí k ostatním a ti se v tu chvíli nesmí pohnout. Poté vyvolává hráč cukr, káva, limonáda…. znovu. Vyhrává ten, který se dostane k hráči jako první.

Další venkovní hrou je Honzo vstávej. Ve skupině se vybere jeden hráč, který postupně komunikuje se všemi hráči. Říká spoluhráčům Honzo vstávej, spoluhráč se zeptá, kolik je hodin? A je mu odpovězeno například 5 slepičích. O ty se hráč posune dopředu. Vyhrává ten, co se dostane první k hráči.

Také se skákalo přes skákací gumy. U této hry je zapotřebí 3 hráčů. Dva hráči stojí čelem k sobě a drží gumu, třetí má za úkol odskákat sestavu.

retro hry

Historie deskových her

Hry se hrály od nepaměti. I přes to, že nás dnes válcují počítače, mají stolní hry své nezastupitelné místo. Popularita deskových her se stále zvyšuje. Dle průzkumu patří deskové hry k nejčastěji financované kategorii v crowdfundingu. Po celém světě byly nalezeny různé archeologické nálezy a malby na zdech, které pojednávají o hraní her. Bohužel se ale mnoho historických her nedochovalo. Nejstarší nalezenou deskovou hrou byla asijská hra Go z období 2 tis. let př.nl. Kostky byly nalezeny po celém světě. Pravděpodobně je různé kultury vynalezly nezávisle na sobě. Nejstarší kostky se našly z období 1 400 př.nl. V oblasti Sumeru byla nalezena královská hra z Uru. Ve starověkém Řecku a Římě byly hry také oblíbené. Ve středověku bylo hraní her církví zakázané, ale i tak se tajně hrály v krčmách a na šlechtických dvorech. Z 13. století pochází dílo pojednávající o deskových hrách Alfonse X. zvaného Moudrého Libro de los juegos. Díky tomuto dílu se mnoho her z minulosti dochovalo do současnosti. V novověku se hrály šachy a vrhcáby a vznikly nové hry jako je Othello nebo Halma.

Připravili jsme pro vás i další články věnující se deskovým hrám. Pročíst si můžete naše doporučení na ty nejlepší deskové hry pro dva, nejlepší deskové hry pro malé děti nebo také recenzi na ty nejlepší erotické deskové hry.