Slivovice patří mezi nejznámější tvrdý alkohol u nás. Vsadíme se však, že toho ještě o této pálence hodně nevíte. Kromě zajímavostí o výrobě a správném podávání jsme vybrali ty nejlepší netypické i klasické moravské slivovice, které stojí za ochutnání. Klasické i netradiční chutě už na vás čekají.
Slivovica Žufánek
Slivovice pro fajnšmekryPoctivá moravská pálenka z 8 druhů švestek s výraznou chutí i vůní.
Rudolf Jelínek
Sladká vůně i chuťKlasika do Jelínka mezi slivovicemi. Zlatá barva je ze sušených švestek.
Slivovice Svach
Netradiční ochucenáSlivovice s medem a chilli papričkami. Pikantní a zároveň sladká.
Tosh Slivovica
Příchuť díky zrání v suduZvláštní a výrazná chuť s tóny vanilky a pepře. Zraje v sudech po whiskey.
Agnes Slivovice
Pro začátečníky superLevnější ale výborná švestkovice bez dochucovadel. S označením kosher.
Bílé pálenky, jakou jsou slivovice, nejsou vaším nejoblíbenějším pitím? Pak se nechte inspirovat jinými možnostmi ve článku nejlepší alkoholické nápoje?
Slivovica Žufánek – vítěz našeho testu slivovic
Pomyslné první místo v našem testu získala slivovice Žufánek. Jedná se o poctivou moravskou pálenku. Vyrábí se z přesně daného poměru osmi druhů švestek, které dozrávají postupně a následně jsou po dozrání smíchány. Vzniká tak unikání, jemný a lahodný nápoj. Chuť i aroma jsou výrazné. Sladké švestky zde s velkou pravděpodobností ucítí i úplní slivovicoví začátečníci. Vzhledem k výborné kvalitě vás potěší stále ještě přijatelná cena. Pokud chcete ochutnat pravou slivovici z Moravy, bude Slivovica Žufánek tou správnou volbou.
Slivovice Rudolf Jelínek – česká pálenková klasika
Slivovice Rudolf Jelínek je klasikou mezi ovocnými pálenkami, která nesmí v našem srovnání chybět. Vybrali jsme pro vás ale poměrně originální zlatou variantu v limitované edici. Její barva je dána dozráváním na sušených švestkách. Můžete tudíž očekávat velmi sladkou chuť i vůni. Tato specialita zraje přesně 365 dní a je vždy označená rokem výroby. Řadí se mezi vyšší třídu slivovic, čemuž také odpovídá vyšší cena.
Slivovice Svach – netradičně ochucená slivovice
Slivovice Svach v našem srovnání nejlepších slivovic zastupuje netradiční a ochucené zpracování. Zaujme především každého, kdo rád zkouší nové a netradiční kombinace chutí. Nebo zaujme konzumenty, pro které je běžná pálenka málo ochucená a necítí v ní ovoce. Tato slivovice s medem a s chilli papričkami je pikantní a zároveň sladká s intenzivní vůní i chutí. Vyrábí se z ovoce bez pecek a má kvalitní zpracování. Ačkoliv se jedná o ochucenou variantu, má čistě bílou barvu. Rozhodně stojí za vyzkoušení.
Tosh Slivovica – zajímavá varianta švestkové pálenky
Tosh Slivovica ve zlaté barvě získala svůj odstín díky zrání v sudu po whisky King Barley, ze kterého si vzala své typické vanilkovo-pepřové tóny dřeva. Může se tudíž pochlubit poněkud zvláštní a výraznou chutí a vůní. Ačkoliv se od klasické moravské pálenky poněkud liší, stále v ní však můžete cítit sladké švestky. Tosh Slivovica má obsah alkoholu 46 %. Řadí se mezi poctivé a pomalu destilované švestkovice z jedno-duhových švestek odrůdy Stanley.
Agnes Slivovice – levnější ale výborná slivovice
Agnes slivovici jsme do našeho výběru zařadili jako dobrou volbu pro nenáročné zákazníky či každého, kdo chce vyzkoušet dobrou slivovici a nechce sahat po nejdražších specialitách. Mezi levějšími slivovicemi se může pochlubit především tím, že neobsahuje žádné přidané dochucovací látky, jaké u některých levných švestkovic můžete najít. Vzniká poctivou cestou kvašení ovoce a jeho následné destilace. Obsah alkoholu je 45 %. Navíc se Agnes Slivovice může pochlubit označením kosher.
Jak vybrat slivovici
Slivovici není jistě zapotřebí dlouze představovat. V naší zemi má dlouhou a bohatou tradici. Oblíbená je obzvláště na Moravě. Pálení švestek je dle dochovaných záznamů známé již od 14. století. Přímo na našem území, konkrétně v oblasti Vizovic, jsou pak první zmínky o slivovici od 17. století.
Každý jistě ví, že se jedná o pálenku. Ačkoliv se mnohdy jakýkoliv destilát z ovoce označuje jako slivovice, skutečná se vyrábí pouze ze švestek – ze slív. Samozřejmě ale existují také pálenky z jiného ovoce; například hruškovice, jabkovice (nebo také calvados), meruňkovice nebo vínovice – z ní se po uležení v dubovém sudu po sladké sherry stane brandy.
Slivovice nebo také švestkovice patří všeobecně mezi silnější pití s větším obsahem alkoholu. Mívá kolem 40 až 50 %, ale najdete i silnější. Spodní hranice obsahu alkoholu se prodává většinou v supermarketech a jedná se o takzvanou řezanou verzi. V soukromých a menších palírnách, které někdy své nápoje neředí, se pohybujeme spíše ve vyšších hodnotách.
Jak se slivovice připravuje
Za slivovicí nestojí žádné složité alchymické kroky ani tajné receptury. Jediné, co se k její výrobě používá, jsou švestky. Sladké ovoce dokáže v sudu zkvasit, což vytvoří základ pro destilaci. Někdy se švestky přidávají i s peckou pro docílení ořechovější chutě. Naopak po vypeckování je chuť spíše ovocná.
Po kvašení se vzniklá směs destiluje. Neznalé nejspíše překvapí, že z poměrně velkého množství 50 kg ovoce vznikne přibližně jen 5 litrů čisté slivovice. Jak již bylo zmíněno, obvykle se taková pálenka ještě ředí. Po vypálení má totiž přibližně 60 až 65 % alkoholu. A to už je doopravdy zbytečně silné, pokud chcete pít slivovici kvůli chuti a ne kvůli rychlému opití se.
Ihned po výrobě je možné slivovici pít i bez uležení a bez zrání. Mnoho lidí má právě výraznou chuť čerstvě vypálené švestkovice v oblibě. Běžným zvykem je ale takzvané odvětrávání slivovice, kdy se nechá nápoj nějaký čas stát. Vyvane z něj štiplavost alkoholu, avšak je nutné počítat i s tím, že se postupem času ztrácí také ovocná složka.
Co se týká výroby, měli byste vědět, že navzdory tradici není zákonem v současné době domácí pálení alkoholu povolené v žádném ani malém množství. Nasbírat a vykvasit vlastní ovoce samozřejmě můžete, vlastní pálení však musíte přenechat specializovaným místům, pálenicím. Kde se i eviduje množství a kvalita vytvořeného destilátu.
Jak se slivovice pije
Slivovice i jiné pálenky patří mezi nejsilnější lihoviny. Tím pádem je jasné, že můžete na pomalé popíjení a převalování v ústech zapomenout. Cíliti byste jen nepříjemnou a pálivou chuť alkoholu. Pokud naopak „do sebe slivovici kopnete“ a vypijete ji „na ex“, pocítíte příjemný závan ovoce a teplo v břiše. Chuťově jako začátečník na prvních pár pokusů nemusíte poznat, zda se jedná o švestky nebo jiné ovoce. Nebojte, to není nic neobvyklého. V každém případě doporučujeme vybírat vždy kvalitní pálenky, které jsou vyrobené z dostatečně sladkého a dobře zpracovaného ovoce.
S chutí neodmyslitelně souvisí také vůně, která je rovněž ovocná. Čím kvalitnější slivovice, tím spíše v ní ucítíte švestky.
Podle stylu pití je očekávatelná i malá velikost skleniček na slivovici. Rozhodně nic nezkazíte, když si švestkovici nalijete do klasických panáků. Správně se ale pije z malých skleniček na vysoké noze s rozšiřujícím se hrdlem. Stejně jako většina ostatních pálenek, ani slivovice se správně nepije úplně ledová nebo namražená, ačkoliv to má hodně lidí v oblibě. Při pokojové teplotě se daleko lépe rozvine vůně i sladká chuť.
Tipy pro správný nákup
U slivovice obvykle platí, že s cenou roste kvalita. Vyšší cena bývá zárukou poctivého zpracování jen z ovoce a bez přidaných dochucovacích látek. Na druhou stranu, pokud nejste znalci nebo milovníci tohoto nápoje, nepoznáte jemné detaily těch nejdražších a nejluxusnějších pálenek. Zkuste tedy začínat od těch obyčejnějších a vypracovat se na „fajnšmekra“.
Pro učení kvality slivovice se používá jednoduchá metoda, při které si nakapete trošku pití mezi palec a ukazováček. Čím větší drhnutí a odpor bude kapka pálenky mít, tím kvalitnější nápoj před sebou máte. Samozřejmě ale každému chutná něco jiného a tak je nejlepší cestou vždy vlastní testování. Při výběru vám mohou hodně pomoci i naše recenze.
Nejste si jisti, který alkohol je pro vás to pravé. Mrkněte na nás článek nejlepší alkoholické nápoje. Kromě oblíbené slivovice jsme se v redakci zaměřili i na další druhy destilátů. Ochutnali jsme Rumy z Karibiku a jiných krajin, slavné i méně slavné Whisky či exotické Tequily. Ti odvážnější z nás se pustili do ochutnávky Absintů. A zapomenout jsme nemohli ani na českou klasiku – Hruškovice.