Recenze Rum Božkov Republica Exclusive 8y

Rum republica exclusive božkov
7.3
Výborný
Sečteno a podtrženo
Velmi dobrá kvalita za opravdu výhodnou cenu. Jemně sladká chuť vanilky a oříšků potěší muže i ženy. Skvělé vyvážené aroma. Negativně hodnotíme ocas, který podle nás nese stopy Tuzemáku.
Klady
Skvělá cena
Velmi dobré aroma
Příjemně sladká chuť
Krásný design lahve
Zápory
Tuzemákový ocas

Božkov Rum Republica Exclusive je obstojný rum ve skvělém balení. Blend 8letých rumů tvoří kvalitní základ, který je cítit v každém doušku. Jemně nasládlá chuť lahodí široké veřejnosti. Ocas, který připomíná klasický Tuzemák, ale může někoho odradit.

Na rumy jsme se podrobněji podívali (až na dno lahví) ve článku nejlepší rumy. Jasně, že je to hodnocení subjektivní, každý má přece rád něco jiného a kolik jazýčků, tolik chutí. Zorientujte se podle chuti, ceny, nebo nálady. Je to jen na vás.

Hodnocení vybraných vlastností – rum Republica

Pozn.: Hodnotíme max. počtem bodů 10.

Výroba a proces zrání – 6/10

Rum Republica

Na rozdíl od klasického Tuzemáku, můžeme Republicu nazvat pravým rumem. Aby nápoj, mohl nést toto označení, musí se vyrábět z cukrové třtiny. V každé láhvi na vás čeká směs až 8letých rumů. Ty pocházejí ze 4 karibských států, které jsou domovem těch nejlepších rumů; Dominikánské republiky, Barbadosu, Jamajky a Nikaragui. Kdyby výrobní proces končil zde, jistě by se jednalo o mnohem kvalitnější a chutnější rum.

Základ rumu Republica sice tvoří blend lahodných vyzrálých rumů, ale tato směs je dále dochucována třtinovým cukrem. Přesný poměr ingrediencí není možné zjistit. To je, jako u většiny producentů rumů, výrobním tajemstvím. S ohledem na cenu tohoto nápoje lze očekávat, že jeho složení nebude totožné s jinými, stejně starými rumy.

Chuť a vůně rumu Republica – 7/10

Republica rum je svým způsobem opravdu jedinečná. Pokud ji porovnáte s Tuzemákem, jedná se o excelentní nápoj. Ve srovnání s velmi uleželými, prémiovými rumy však trochu zaostává. Čím je tento Božkov rum výjimečný, je jeho specifická chuť Tuzemáku, kterou cítíte v každém doušku. Jedná se o jemný, ne příliš znatelný ocas. Pokud klasická plachetnice od Božkova patří mezi vaše oblíbené alkoholické nápoje, pak si rum Republika bez pochyby zamilujete.

Rum je jemný a příjemně sladký. V jeho chuti jistě poznáte vanilku, oříšky či sušené ovoce. Žádná z chutí není extra výrazná. Díky přidanému třtinovému cukru je výsledkem dobře vyvážená, nasládlá směs chutí. Po přičichnutí ucítíte kandované ovoce, karamel a vanilku. Aroma i chuť k sobě hezky sedí. Oboje je příjemné a sladké.

Rum Republica

Barva a balení – 9/10

Balení rumu Republika exclusive je opravdu propracované. S klasickým Tuzemákem jej nelze srovnávat. Láhev je nižší a hezky buclatá. Vzhledem k tomu, že rum vznikl ke 100. výročí Československa, etika je stejně noblesní a elegantní. Secesní design sedí k tomuto českému rumu víc než dobře, tady výrobce Božkov zabodoval. Vedle jiných, prémiových rumů může tato láhev působit poněkud obyčejně. Ale vzhledem k tomu, že se vlastně jedná o jeden z obyčejnějších rumů, je její design velmi povedený.

Rum Republica exclusive se může pochlubit skvělou, velmi tmavou barvou. Podobný odstín mívají rumy, jež zrály dlouhé roky v sudech z dubového dřeva. Božkov rum tuto barvu bohužel nezískal tímto přirozeným způsobem, ale je výsledkem dobarvování.

Celkové hodnocení pro rum Republica

Rum Republica exclusive rozhodně není špatné pití. Záleží však na tom, co od něj očekáváte. Jestliže je Tuzemák blízký vašemu srdci i chuťovým buňkám, pak jej budete milovat od prvního doušku. Pokud si rádi dopřáváte prémiové vyzrálé rumy z Karibiku, Republica vám nemá, co nabídnout. Její chuť je příjemně sladká a jemná, ocas však velmi připomíná Tuzemák. Také aroma je velmi dobré. Je nasládlé a neurazí. Božkovu se povedlo přijít na trh s chutným, a především cenově dostupným rumem, který osloví širokou veřejnost.  

Rum Božkov Republica Exclusive 8y

7.3
Výborný
Klady
Skvělá cena
Velmi dobré aroma
Příjemně sladká chuť
Krásný design lahve
Zápory
Tuzemákový ocas
Rum republica exclusive božkov
Sečteno a podtrženo
Velmi dobrá kvalita za opravdu výhodnou cenu. Jemně sladká chuť vanilky a oříšků potěší muže i ženy. Skvělé vyvážené aroma. Negativně hodnotíme ocas, který podle nás nese stopy Tuzemáku.

Rumy nás natolik okouzlily, že jsme se rozhodli ochutnat i Tequilu a Gin. No a pak už to bylo jednoduché, nemohli jsme vynechat Whiskey ani Brandy a pro něco ostřejšího jsme sáhli po Absinthu (i když to tedy byla jízda). Nakonec jsme skončili, díky moravské odnoži redaktorů i u Slivovic a Hruškovic. A díky tomu si to všechno můžete pročíst a sami se rozhodnout, co by bylo to pravé pro vás. Teď jste dočetli recenzi Rumu od Božkova, ale víte jaké další rumy jsou a které jsme hodnotili? Jestli máte chvilku, přečtěte si to ve článku nejlepší rumy.

Podobné články

Whisky a doutník

Nejlepší whiskey

Pití whiskey, to je rituál. Ať už je to skotská, irská nebo whiska z jiného kouta světa.

Nejlepší rumy 2021

Nejlepší rumy

Třtinové rumy si u nás získaly oblibu, jsme v jejich spotřebě dokonce na špici. Vyzkoušeli jsme různ�...

recenze nejlepších hruškovic

Nejlepší hruškovice

Porovnání zajímavých českých i zahraničních hruškovic. Která vyhrála a která má nejkrásnější ...