Nejlepší vědomostní deskové hry

Jaké je hlavní město Peru, kdy se odehrála bitva na Bílé hoře a jak zní Pythagorova věta? Také si rádi lámete hlavu u hádanek a kvízů? Pak si jistě zamilujete tyto společenské hry. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší vědomostní deskové hry, které prověří nejen vaše znalosti ale také postřeh či schopnost taktického uvažování.

V naší redakci už jsme pro vás vyzkoušeli celou řadu zajímavých deskových her. Potřebujete zabavit váš malý poklad? Pak vám jistě přijdou vhod deskové hry pro děti. Chcete zavzpomínat na sladká dětská léta? V tom případě vsaďte na osvědčené retro deskové hry. Vyzkoušeli jsme i nejrůznější deskové hry pro 2 ale třeba i deskové erotické hry pro žhavé večery. Dnes se ale podíváme na deskové vědomostní hry.

Vědomostní pexeso Albi – netradiční pexeso pro malé i velké

vědomostní hry albi

Vědomostní pexesa Albi jsou skvělou naučnou hrou pro celou rodinu. Pravidla jsou totožná jako u klasického pexesa, jen s tím rozdílem, že u této varianty nehledáte dva naprosto stejné obrázky, ale snažíte se najít kartičky, které spolu tvoří celek. Vědomostní pexeso Albi je dostupné v 15 různých variantách, ze kterých si vybere snad úplně každý.

Na své si přijdou fandové zeměpisu, které jistě zaujmou verze zaměřené na hlavní státy či vlajky. Osvěžit si však můžete i své znalosti z oblasti historie či váš všeobecný a kulturní rozhled. Suchá data vás nudí? Pak vyzkoušejte vědomostní pexeso s filmovými hláškami, které vás zaručeně pobaví. Hledat však můžete také dvojice z oblasti mezinárodní kuchyně a výrobce nezapomněl ani vášnivé houbaře, kteří si určitě zamilují verzi věnovanou známým i méně známým houbám.

Máme rádi Česko – vědomostní hra podle TV pořadu

Vědomostní hra Česko

Máme rádi Česko patří bezesporu mezi nejlepší vědomostní deskové hry. Hra je vytvořená podle stejnojmenného televizního pořadu, který se těší nesmírné oblibě. Narozdíl od jiných naučných her, které obsahují pouze soubor otázek a odpovědí, stolní hra Máme rádi Česko toho nabízí mnohem více. Kromě zapeklitých otázek budete pro své spoluhráče kreslit nápovědy či vyplňovat slepou mapu.

Při testování jsme okamžitě pochopili, proč je tato vědomostní hra takovým hitem. Nuda při ní totiž opravdu nehrozí. V balení najdete nejen přesýpací hodiny, které vám odměřují čas na odpověď, ale také tikající bombu a kolo štěstí. Hra je určena nejméně pro 2 hráče. Pokud se vás sejde víc, můžete hrát na týmy, což otvírá další možnosti, jak tuto hru hrát.

Desítka – dynamická vědomostní hra

Vědomostní hra Desítka

Jestliže patříte mezi příznivce hospodských kvízů, pak si určitě zamilujete vědomostní společenskou hru Desítka. Tato unikátní hra testuje vaše znalosti velice povedenou a zábavnou formou. Narozdíl od jiných her, zde hráči nemusí čekat na svůj tah a hra tak běží poměrně rychle. Poté, co si zažijete pravidla, vám hra zabere zhruba 20 minut. Nejvíce zábavy si užijete, pokud se rozdělíte do týmů, neboť hra Desítka vyžaduje i jistou míru taktizování.

Hra obsahuje celkem 2 000 otázek, jež jsou rozděleny do 200 různých okruhů o 10 otázkách. Každá otázka se nachází na samostatné kartě, kde najdete také 10 různých odpovědí, z nichž jen jedna je správná. Pokud odpovíte správně, získáte žeton z daného okruhu. Ale pozor, v případě, že na další otázku z téhož okruhu odpovíte špatně, žeton ztrácíte. Kromě unikátního herního konceptu musíme pochválit také praktické balení a možnost dokoupení dalších rozšíření. K dostání jsou i tematické verze, jako je třeba Desítka Harry Potter.

Timeline: Česko – karetní vědomostní hra

Hra Timeline Česko

Dějepis vás bavil už na základní škole? Ukažte, co si z něj pamatujete. Karetní vědomostní hra Timeline: Česko je rychlá společenská hra, při níž uplatníte své znalosti stejně jako váš odhad. Hra je určená pro 2 až 8 hráčů, přičemž každý hráč hraje vždy jen za sebe. V rámci jednotlivých tahů hráči postupně skládají kartičky na časovou osu. Timeline je vskutku svižná hra, která vám obvykle nezabere více než 15 minut.

Na každé z karet se nachází jedna významná událost z české historie. U jiných vědomostních her je povětšinou nutné znát správnou odpověď naprosto přesně. Zde si můžete vystačit s odhadem. Předmětem hry totiž není přesně určit letopočet, kdy k dané události došlo, ale správně ji umístit v kontextu ostatních událostí. Myslíte si , že bitva na Bílé hoře se odehrála dříve, než byl postaven Karlův most? Zahrajte si Timeline a najdete odpověď.

Scrabble – Nesmrtelná klasika

Hra Scrabble

Při testování vědomostních her jsme nemohli zapomenout na populární Scrabble, který dnes již patří k tradičním deskovým hrám. Jen těžko byste hledali někoho, kdo by tuto hru doposud nehrál. Oblíbená hra se slovy prostě nikdy neomrzí. Vědomostní hry postavené na hledání správných odpovědí se leckdy brzy ohrají, a to zejména v případě, kdy otázky i odpovědi znáte zpaměti.

To vám v případě Scrabblu nehrozí. Každá hra přináší nové a dalo by se říct nekonečné možnosti. Scrabble je vědomostní desková hra určená pro 2 až 4 hráče starší 10 let. Omezený počet hráčů a poměrně dlouhá hrací doba jsou jedinými nevýhodami, které jsme při testování objevili. Na divokém večírku se Scrabblem asi nezabodujete, ale jinak je to hra pro každou příležitost.

Jak vybrat vědomostní stolní hru?

Na současném trhu je opravdu široká a pestrá nabídka vědomostních deskových her. Podle čeho vybírat a jak poznat, že se vyplatí do hry investovat, se dočtete na následujících řádcích.

Druhy vědomostních stolních her

Vaše znalosti a vědomosti si můžete procvičit pomocí celé řady zajímavých deskovek. Mezi ty nejznámější bezesporu patří slovní deskové hry. Do této kategorie řadíme nestárnoucí klasiku, jakou je oblíbený Scrabble či jeho dětská verze Kris Kros. Jako stolní hru si můžete zahrát také tradiční Město, jméno či Šibenici. Milovníky křížovek jistě zaujmou vědomostní Lušťovky, při kterých hráči řeší hádanky a rébusy.

Slovní vědomostní hry
Vědomostní desková hra Scrabble

Mozkové závity si můžete procvičit také pomocí zeměpisných vědomostních her. Nabídka je poměrně široká. Najdete v ní nejen vědomostní hry pro dva, ale také varianty určené pro malé i velké školáky. Zeměpis, historii ale třeba i znalosti z oblasti kultury a sportu si osvěžíte pomocí vědomostních společenských her, jako je Česko či Svět. Znalosti ze základní školy prověří juniorské verze těchto her. Pro fanoušky české filmografie jsou jako stvořené stolní hry typu Znáte český film?

Možná jste to netušili, ale také pexeso může být znalostní hrou. U vědomostního pexesa nehledáte dva stejné obrázky, jako je tomu u klasické verze. Místo toho se snažíte najít dvojici kartiček, které k sobě patří. Velmi oblíbené jsou například vědomostní pexesa na téma hlavních měst či památek a významných míst. Spousta zábavy vás čeká třeba u pexesa zamřeného na filmové hlášky.

Vědomostní pexeso albi
Vědomostní pexeso

Mezi vědomostními deskovými hrami je v obrovským hitem Desítka. Jedná se o znalostní hru, která obsahuje velké množství otázek rozdělených do různých okruhů, z nichž každý obsahuje 10 otázek. Narozdíl od ostatních znalostních her, hráči zde nemusejí čekat na svůj tah a každý hráč může na danou otázku zkusit odpovědět. Že je Desítka opravdu populární potvrzují také nejrůznější rozšíření či tematické verze, kde hráči odpovídají na otázky týkající se třeba oblíbené ságy Harry Potter.

Vaše znalosti si můžete ověřit nejen u vědomostních společenských her, ale také online. Na internetu najdete celou řadu atraktivních her, u kterých si pořádně procvičíte mozkovnu. Hrát můžete pochopitelně nejen přes internetový prohlížeč na vašem počítači či notebooku, ale vědomostní hry lze stáhnout v podobě aplikace také do vašeho chytrého mobilního telefonu.