Recenze Tio Pepe Fino Sherry

Sherry Tio Pepe Fino
8.5
Vynikající
Sečteno a podtrženo
Unikátní, extra suché sherry se svěží vůní a lehce nahořklou chutí mandlí a zelených jablek. Tio Pepe Fino potěší i nezvykle světlou barvou se zlatým nádechem.
Klady
Extra suché
Svěží aroma
Jemná chuť ovoce
Unikátní bledá barva
Zápory
Lehce hořké

Po sladkém portském víně jsme se rozhodli pro vás vyzkoušet svěží sherry vína. Toto jedinečné fortifikované víno zažívá velký comeback. Mezi suchými sherry to u nás na celé čáře vyhrálo Tio Pepe Fino Sherry. Proč tento výjimečný aperitiv musíte ochutnat, se dočtete v následující recenzi.

V našich končinách tento nápoj není tolik rozšířený jako v zahraničí. A to je velká škoda. Chcete se o sherry dozvědět více? V našem novém článku najdete nejen typy na nejlepší sherry, ale také spoustu zajímavostí o historii i výrobě sherry vína. Poradíme vám, podle čeho vybírat i jak si dobré sherry vychutnat co nejlépe.

Hodnocení vybraných vlastností sherry Tio Pepe Fino

Pozn.: Hodnotíme max. počtem bodů 10.

Výroba a proces zrání – 8/10

Tio Pepe Fino patří mezi nejznámější a nejoblíbenější suché sherry na světě. Jeho domovem je vinařství González Byass ze slunného Španělska. Historie této společnosti sahá až do roku 1935, kdy ji založil Manuel María González Ángel. S výrobou první sherry mladému zakladateli pomáhal jeho zkušený strýc, po němž pak González pojmenoval svou sherry. Tio Pepe totiž v překladu znamená „strýček Pepe“.

Sherry víno fino
Tio Pepe Fino Sherry

Fino Sherry je vyrobeno pouze z hroznů odrůdy Palomino. Ty pocházejí z vinic z regionu Jerez. Mošt z rozmačkaných hroznů zraje biologickým způsobem, tedy za přítomnosti kvasinek. Tento flor povlak zamezuju přísunu vzduchu a nedochází tak k oxidaci moštu. Díky tomuto procesu víno získá neobvykle světlou až bledou barvu. Flor má také pozitivní vliv na chuť i aroma. Jak je u sherry zvykem, staření probíhá metodou solero. Během zrání víno odpočívá v amerických sudech z dubového dřeva, a to celé 4 roky.

Tio Pepe Fino Sherry: chuť a vůně – 9/10

Sherry Fino patří mezi velmi suchá sherry vína. Perfektně se proto hodí nejen jako aperitiv, ale také na pomalé upíjení či jako základ do míchaných nápojů. Abyste mohli náležitě ocenit aroma vína, použijte sherry sklenku či skleničku na bílé víno. Aroma je svěží a ostré jako u mladého vína. Po přivonění ucítíte zejména madle, jejichž vůně je typická pro vína z hroznů Palomino.

Co se chuti týče, má Tio Pepe Fino opravdu, co nabídnout. Víno je velmi suché, tudíž je třeba počítat s jistou dávkou hořkosti. Ta je však příjemně štiplavá a svěží. V paletě pak dominují mandle, zelená jablka a zelené olivy. Zkušenější vinaři možná poznají také stopy citronu a grapefruitu.

Barva – 9/10

Specifický proces zrání za přítomnosti kvasinkového floru způsobuje, že sherry má nezvykle světlou barvu. Dalo by se říct, že Tio Pepe Fino je spíše bledé než žluté jako bílá stolní vína. Ve sklence se víno hezky rozzáří a vynikne jemný zlatavý nádech. Unikátní barva je další důvod, proč je toto sherry opravdu výjimečné.

Balení – 8/10

Narozdíl od rumů, tequil a jiných destilátů, vína obvykle mají méně osobitý design balení. Přesto nelze tvrdit, že by Tio Pepe Fino vypadalo jako levné víno ze supermarketu. Štíhlá láhev z olivově zeleného skla působí vskutku elegantním dojmem. Zelená barva vytváří spolu se světlou etiketou zajímavý kontrast. Nad bílou etiketou se nachází černý proužek s názvem vína.

Recenze Tio Pepe Fino Sherry
González Byass Sherry

Celkové hodnocení sherry Tio Pepe Fino

Milovníci suchého bílého vína si toto sherry bezesporu zamilují po prvním doušku. K ochutnání svádí svěží aroma mandlí. Vzhledem k minimálnímu obsahu zbytkového cukru je chuť extra suchá. Stejně jako v aroma, také chuti dominují mandle. Spolu s nimi paletu dotváří zelená jablka, citrusové plody a zelené olivy. Tio Pepe Fino Sherry nejlépe chutná vychlazené na 4 až 7 stupňů.

Tio Pepe Fino Sherry

8.5
Vynikající
Klady
Extra suché
Svěží aroma
Jemná chuť ovoce
Unikátní bledá barva
Zápory
Lehce hořké
Sherry Tio Pepe Fino
Sečteno a podtrženo
Unikátní, extra suché sherry se svěží vůní a lehce nahořklou chutí mandlí a zelených jablek. Tio Pepe Fino potěší i nezvykle světlou barvou se zlatým nádechem.

Kromě suchých sherry jsme pro vás vyzkoušeli také sladká sherry vína. která nám chutnala nejvíc se můžete dočíst v našem novém článku nejlepší sherry. Čekají na vás nejen skvělé tipy, ale dozvíte se spoustu zajímavostí o původu i výrobě této španělské lahůdky.

Podobné články

Nejlepší rumy 2021

Nejlepší rumy

Třtinové rumy si u nás získaly oblibu, jsme v jejich spotřebě dokonce na špici. Vyzkoušeli jsme různ�...

Druhy sherry

Nejlepší sherry vína

Že scherry patří mezi fortifikovaná vína už víme, ale jak má vlastně chutnat a jak se má pít?