Nejlepší portské víno

Ať už patříte mezi milovníky dobrého vína, nebo ne, portské víno rozhodně stojí za ochutnání. Pokud jste se s fortifikovaným vínem dosud nesetkali, věřte, že po přečtení našeho článku se nebudete moci dočkat, až nějaké ochutnáte. Představíme Vám zajímavá portská vína a poradíme, čím se při výběru řídit.

Nejlepší portské víno

Jak poznat pravé portské?

Poznat opravdové portské je možná mnohem jednodušší, než tušíte. Produkce je přísně sledována a kontrolována institutem pro portská vína IVDP. Ten se stará o to, aby ochrannou známku portského vína nesly jen láhve obsahující pravé portské. Každá taková láhev je opatřená kolkem Selo de Garantia. Na ní se nachází texty Vinho Do Porto a Garantia a také unikátní číslo šarže. Tento kolek je známkou toho, že držíte v ruce pravé portské víno regionu Douro.

Sandeman Porto Ruby – Portské víno typu ruby

Portské víno Ruby značky Sandeman

Vinho do porto ruby patří mezi nejoblíbenější portská vína. Pokud dáváte přednost svěžím vínům s lehkou ovocnou chutí, pak vsaďte na Sandeman Porto Ruby. Jedná se o pravé portské víno z portugalského Porta. Zrání v nerezových barelech bez přísunu kyslíku má za následek nádhernou rubínovou barvu. Toto víno potěší nejen na pohled, ale vyniká především skvělou chutí a lákavým aroma. V něm dominuje především vůně čerstvého ovoce. To poznáte také v jeho chuti, kde je hrají hlavní roli především čerstvé švestky. Portské víno Sandeman Porto Ruby se hodí zejména ke smetanovým sýrům s výraznou chutí či čokoládovým desertům. Za vyzkoušení rozhodně stojí také 20leté Sandeman Tawny Porto.

Kopke Fine Tawny Porto – Portské tawny za TOP cenu

Portské Kopke Tawny

Pokud dáváte přednost suchým vínům, portské vás pravděpodobně příliš neláká. Byla by však chyba jej neochutnat. Pro seznámení s portským vínem se skvěle hodí Kopke Fine Tawny Porto. Přesto, že se jedná o pravé portské z regionu Douro, je o poznání méně sladké než jiná portská vína. První přivonění vám připomene vůni zralého ovoce se stopou medu a vanilky. Také v chuti je dominantní ovoce, zejména pak zralé švestky a fíky. Zrání v sudech zanechalo ve víně příjemnou chuť dubového dřeva. Kopke Fine Tawny Porto je blend portských vín z různých sklizní. Všechna vína jsou stařená, přičemž minimální doba zrání jsou 3 roky. Skvělou volbou je také vyzrálé Kopke Tawny 30y v luxusním dřevěném boxu.

Royal Oporto Rosé – skvělá volba na léto

Růžové portské víno

Jestliže jste doposud o růžovém portském neslyšeli, rozhodně nejste sami. Tento typ portského vína sice není tolik známý, přesto má opravdu co nabídnout. Růžové vinho do porto v sobě spojuje to nejlepší z červeného i bílého vína. Potěší svou příjemně sladkou chutí připomínající jahody i svěží jiskrou bílých vín. Royal Oporto je značka, jež je zárukou kvality. Pochází totiž z vinařství založeném portugalskou královskou rodinou. Růžové portské si nejlépe vychutnáte s palačinkami, kozím sýrem či uzeným lososem. Perfektně se hodí také pro port tonic, letní míchaný nápoj z portského a toniku. Jak takový drink vypadá, se můžete podívat zde.

Porto Cálem Minibox – Degustační sada

degustace portského vína

Chcete ochutnat pravé portské víno, ale nevíte, kde začít? Pro tento účel je jako stvořená degustační sada porto Cálem Minibox. V této sadě najdete celkem 6 různých portských vín. A nejde jen tak ledajaká vína. Vinařství Cálem se pyšní dlouholetou tradicí. Za každou lahví stojí víc 150 let zkušeností s výrobou portského vína. Cálem Minibox obsahuje nejen základní druhy portského vína, jako je ruby či tawny, ale ochutnáte také méně obvyklé bílé portské, a to hned ve 3 různých provedeních. V sadě najdete také specialitku v podobě porto Cálem Special Reserve. Jedná se o blend portských vín typu tawny, která zrála v menších dubových sudech po dobu nejméně 7 let. Cálem Minibox se může stát perfektním dárkem pro vaše blízké.

Taylors Single Harvest Tawny 1966 – exkluzivní portské

Luxusní portské víno Taylor´s

Vinařství Taylor´s se může pochlubit největší zásobou starého portského vína, které pochází z jedné sklizně. Společnost proto přišla s nápadem vytvořit z těchto vyzrálých portských vín limitované edice. My jsme měli tu čest ochutnat Taylor´s Single Harvest Tawny 1966. Nejprve nás omámila svůdná vůně vlašských ořechů a marcipánu. V aroma jistě poznáte také stopy marmelády, černého pepře a skořice. Chuť je stejně lahodná jako vůně. Je plná, a přitom příjemně jemná. Ucítíte zejména exotické koření. Tato exkluzivní láhev je ideální pro oslavu zvláštních příležitostí či jako dárek pro vinaře.

Jak vybrat portské víno

Rozhodně nelze říct, že by všechna portská vína chutnala stejně. Výběru se proto vyplatí věnovat dostatek pozornosti. Na následujících řádcích vám portské víno blíže představíme. Dozvíte se, jak jej správně pít, z čeho se vyrábí a seznámíme vás se žhavou letní novinkou porto tonic.

Jak se vyrábí portské víno?

Portské víno pochází z Portugalska, konkrétně z oblasti Porto, podle níž získalo své jméno. Pravé portské víno, které se může pochlubit ochrannou známkou, se vyrábí z hroznů, jež pochází z vinařského regionu Douro. Tato oblast patří mezi nejstarší chráněné vinařské regiony. Starší je pouze apelace Tokaj (Slovensko/Maďarsko) a Chianti (Itálie).

Vinařská oblast Douro

Portské víno patří mezi fortifikovaná vína. Jeho výroba se řídí tradičními postupy, z nichž nejdůležitějším je proces dolihování čili fortifikace. Na rozdíl od tradičních vín, při výrobě portského je proces fermentace zastaven v samém počátku. Do vinného moštu se přidá vinná pálenka, čímž se proces kvašení zcela zastaví.

Fortifikace má zásadní vliv na výslednou kvalitu a chuť vína. Zastavení fermentace způsobí, že ve víně zůstává mnohem více cukru než u tradičního vína. Proto je portské o poznání sladší než ostatní vína. Přidáním vinné pálenky se zároveň navýší obsah alkoholu. Ten v případě portského vína činí 19 až 23 %. Takto upravené víno následně zraje v sudech z dubového dřeva či v nerezových barelech.

Historie portského vína

Portské víno se může pochlubit dlouho a zajímavou historií. jeho kořeny sahají až do 18. století. Světlo světa spatřilo během války o španělské dědictví (1701–1714). Konflikt Anglie a Francie měl negativní dopad na dovoz kvalitních francouzských vín do Velké Británie. Do Anglie se proto vína začala dovážet z Portugalska. Během dlouhé plavby se však vína začala kazit. Pro uchování jejich kvality se proto do nich začala přidávat vínovice.

S původem portského vína se pojí legenda, která zní mnohem zajímavěji. Podle ní za vznikem portského stojí portugalský opat. Jeho klášter údajně navštívili dva angličtí obchodníci, které pohostil zvláštním vínem. To bylo o poznání silnější a zároveň sladší než běžná vína. Spokojeným obchodníkům pak opat prozradil tajemství výroby portského vína.

Druhy portského vína

Pokud zrovna nepatříte mezi ostřílené milovníky portského, možná vás překvapí, že existuje více druhů portského vína. Kromě rozdělení na červená, bílá či růžová vína se portské rozlišuje podle způsobu zrání. Určité druhy zrají bez přísunu kyslíku, pro jiné je naopak proces řízené oxidace stěžejní.

Portské víno tawny

Mezi širší veřejností se velké oblibě těší portské víno tawny. Jedná se o červené víno, které je stařeno v malých sudech, takzvaných Pipas. Pórovitá struktura dřeva umožňuje přísun kyslíků, který je zásadní pro výslednou chuť a kvalitu vína. Řízená oxidace má za následek nezaměnitelné tóny dubového dřeva. Kromě dřeva na jazyku často poznáte také ořechy či sušené ovoce. Doba zrání bývá obvykle 3 roky.

Portské víno ruby

Portské víno typu ruby taktéž pochází z modrých hroznů. Narozdíl od druhu tawny však nezraje v dřevěných sudech, ale v objemných nerezových kádích bez přísunu kyslíku. Absence vzduchu má za následek nádhernou rudou barvu, která dala jméno tomuto typu portského. Oproti vínu tawny je ruby svěží a pyšní se charakteristickou chutí mladého vína. Namísto ořechů a dubového dřeva jeho chuti dominují lehké ovocné tóny.

Červené portské víno

Portská vína se dále dělí na červená a bílá. Červené druhy se nejčastěji vyrábějí z modrých hroznů. Jako příklad můžeme uvést odrůdy Tourigal Nacional, Touriga Franca či Tinta Roriz. Červená portská vína však nemusí mít pouze rudou barvu. Paleta jejích odstínů je poměrně široká. Od temně fialové, přes sytě červenou po nazlátlé odstíny. Čím déle víno zraje, tím je jeho barva světlejší.

Bílé portské víno

Na výrobu bílých druhů se používají výhradně bílé hrozny. Nejčastěji pak odrůdy jako je Donzelinho, Viosinho anebo Malvasia Fina. Svou barvou připomíná bílé víno, avšak kromě zlatých a slámových odstínů může mít také lehce nazelenalou barvu. Na rozdíl od červených druhů, bílé portské víno je nejlepší podávat vychlazené, a to na 7 až 9 °C.

Sudy portského vína Cálem

Speciální druhy portského vína

Výše jmenované rozdělení rozhodně není kompletní. Skvělou volbou je i růžové portské. To se perfektně hodí především do míchaných koktejlů. Mlsným jazýčkům doporučujeme ochutnat speciality jako je Late Bottled Vintage (LBV). Jedná se o zvláštní druh Vintage portského, které obvykle zraje 18 měsíců. Aby víno mohlo nést označení LBV, musí v sudech zrát minimálně 4 až 6 let.

Tyto vintage varianty patří mezi dražší portská vína. Velmi se k nim však blíží portské Reserva, které je cenově dostupnější. V kvalitě reserva lze pořídit portské ruby, tawny i bílé portské. Pod tímto označením najdete blend stařených vén, která zrála 4 až 7 let. Za vyzkoušení stojí také portské Crusted. Tento blend starších vín se vyznačuje především tím, že se na dně láhve po čase začnou objevovat usazeniny. Ty jsou známkou toho, že i v láhvi víno stále pracuje a dále rozvíjí svou chuť.

Pokud chcete vyzkoušet skutečnou specialitu či byste rádi udělali radost svým blízkým, sáhněte po láhvi Garrafeira. Tento zvláštní druh zraje 3 až 6 let v dřevěných sudech, z nichž následně putuje do menších sudů, kde odpočívá dalších 50 let. Cena takovéto lahve se blíží 20 000 Kč, ale jedinečný gurmánský zážitek za tuto cenu rozhodně stojí.

Jak se pije portské víno?

Tak jako každý alkohol, také portské má preferovaný způsob podávání. A nejen jeden. O portském se nejčastěji hovoří jako o dezertním vínu či digestivu. Přesto, že k těmto účelům se portské perfektně hodí, vychutnat si jej však můžete i před jídlem či v rámci přípitku. O dobré portské se můžete podělit s přáteli při večerním posezením nebo si jej připravte na romantický večer ve dvou.

Abyste mohli plně ocenit chuť i vůni portského, doporučujeme investovat do sklenic na portské víno. Ty bývají o něco málo užší než sklenice určené na červené víno. Díky tulipánovému tvaru sklenice se vůně vína plně rozvine, a vy tak nebudete ochuzeni o gurmánský zážitek. V případě nouze postačí i sklenice na sherry či bílé víno. Červené druhy portského podáváme při pokojové teplotě, bílé a růžové portské chutná nejlépe vychlazené.

Jak se pije portské víno

Nejen na horké letní dny i večery se perfektně hodí žhavá novinka port tonic. Bílé portské víno s tonikem. Tento osvěžující míchaný nápoj si vás získá po prvním doušku. Tonik vás nejen osvěží, ale velmi dobře podtrhne chuť i vůni portského vína.

Jak dlouho vydrží portské víno?

Vzhledem k náročnosti výroby portského vína je důležité, abyste víno po otevření skladovali správným způsobem. Choulostivá jsou především stará vína, vintage varianty a ročníková vína. Tyto láhve je ideální vypít po otevření. Přístupem vzduchu totiž tato vína velmi rychle ztrácejí na své kvalitě.

Jak dlouho portské víno vydrží, vám napoví uzávěr dané láhve. Pokud je láhev uzavřená klasickým korkem, doporučujeme vám víno vypít ještě téhož dne. Jedná se o ročníková a vintage vína. Tyto lahve skladujte vždy naležato. V případě takzvaných T-stopperů, jimž jsou povětšinou opatřeny druhy ruby, tawny ale také vybraná LBV, víno můžete bez obav uchovávat několik dní v lednici. Tato portská vína nemusí ležet, můžete je do lednice i postavit.


Nápoje z hroznů nejsou nic pro vás? Nevadí! Nechte se inspirovat a objevte ty nejlepší destiláty. Testovali jsme pro vás karibské rumy, tequily z Mexika ale také tuzemské i zahraniční hruškovice. Pro fanoušky koktejlů jsme připravili recepty na ty nejlepší míchané nápoje.