Nejlepší deskové hry pro dva

Deskové hry pro dva jsou původním základem a klasikou v deskovkách. Ale nepředstavujte si jen šachy nebo dámu. Dnes už mají oblíbené deskové hry pro více hráčů většinou i verzi pro dva. A je zajímavé se na ně podívat a porovnat, jak se trvůrcům tyto verze deskovek pro dva povedly.

Deskové hry pro dva

Přemýšlíte, jak kvalitně strávit volný večer s partnerem, nebo kamarádem? Skvělou volbou budou rozhodně deskové hry. A rozhodně nemusíte hrát jen staré dobré Monopoly. V současné době již existuje velké množství her, jež jsou navrženy přímo pro dva hráče, a užijete si u nich spoustu zábavy. Jaké hry pro dva hráče bychom vám tedy doporučili my?

Kdo si hraje, nezlobí. Proto jsme se zblízka podívali na různé deskové hry, stolní hry, ale i společenské nebo hry na párty. Některé jsme zhodnotili rovnou a u některých jsme to vyzkoušeli a vy si pak můžete přečíst podrobnou recenzi. Přehledně si to můžete projít ve článku nejlepší stolní hry i deskovky.

Recenze hry Království divů – strategická hra pro dva

Porovnejte síly se svým spoluhráčem a staňte se hlavou bohatého království. V této strategické hře pouze pro dva hráče se snažíte vybudovat vévodství a zároveň blafovat tak, abyste snížili šance protivníka na úspěch. Přestože je hra poměrně komplexní, jedna partie vám zabere jen 45 minut. Díky třem modulům, jež můžete do hry zakomponovat, se vám navíc hra nikdy neohraje a bude bát bavit i po mnoha týdnech hraní.

Ve hře máte jednu základní herní desku, velké množství karet, jež můžete postavit ve svém vévodství a spoustu barevných kostiček. Kromě toho uvnitř najdete ještě další herní materiál, který využijete jen při některých partiích.

Recenze hry 7 Divů světa – DUEL – budovatelská hra pro dva

7 Divů světa je jedna z nejoceňovanějších her v deskoherním průmyslu vůbec. Její autoři se rozhodli vytvořit alternativu, kterou si budou moci zahrát i hráčské dvojice. 7 Divů světa – DUEL funguje podobně jako původní hra, ale je přímo navržena tak, aby vše skvěle šlapalo, když budete hrát jen ve dvou.

Kromě světově proslulých autorů hra naláká ještě na jednoduché mechanismy, krátkou herní dobu a pěkné karty. Oblíbená je samozřejmě i pro provázanost mezi jednotlivými hráči a nutnost komplexního uvažování, přestože je hra poměrně jednoduchá a rychlá.

Recenze hry Sabotér: Duel – dětská desková hra pro dva

Máte-li doma ratolest, se kterou rádi hrajete hry a hledáte příjemnou hru pro dva hráče, kterou jednoduše zvládne, dobrou volbou určitě bude Sabotér: Duel. Podle výrobce je hra vhodná pro děti již od osmi let, takže si ji nezahrajete s těmi nejmenšími, ale na druhou stranu bude bavit i dospělé. Tato hra pro dva hráče vznikla podle velmi oblíbené karetní hry Sabotér pro více hráčů, v níž se trpaslíci snaží postavit chodbu k pokladu, ale jeden zlý trpaslík je bude sabotovat.

Sabotér je poměrně jednoduchá a svižná hra pro dva hráče, jež hodně sází na konflikt mezi hráči. Přestože je to již trochu něco jiného než původní hra, stále vás bude skvěle bavit a princip sabotáže se z ní vůbec nevytratil.

Jaipur – karetní hra pro dva

Přeneste se s námi do daleké Indie v této karetní hře pro dva hráče, jež vám umožní nakupovat, prodávat a směňovat karty na trhu. Vzhledem k tomu, že prostředkem směny vám budou karty velbloudů, budete si doopravdy připadat jako v exotickém městě Jaipur.

Jednoduchý systém pochopíte za chvíli, ale brzy zjistíte, že je za ním poměrně komplexní hra, u které je důležité dopředu plánovat. Navíc můžete blafovat, taktizovat a vymýšlet, jak přelstít vašeho soupeře, který se koneckonců snaží o totéž, co vy. Kromě karet v krabičce najdete ještě několik žetonů.

Sada šachy, dáma, backgammon 3 v 1 – klasické deskové hry pro dva

Ve dvou hráčích si skvěle můžete užít i klasické hry jako jsou například šachy nebo dáma. Pokud je doma zatím nemáte, doporučujeme pořídit tuto sadu, ve které najdete hned tři hry najednou. Budete si tak moci užívat večery, kdy si zahrajete šachy, jindy vytáhnout dámu, nebo otočit herní plán a pustit se do velmi oblíbených vrchcábů (kostek), kterým v mnoha zemích říkají backgammon.

Na této hře oceňujeme především variabilitu a také to, že obsahuje samé logické hry, při kterých si trochu pocvičíte mozek. Navíc se většina her hraje výborně jen ve dvou hráčích, a tak se hodí na dlouhé večery, kdy si musíte vymyslet zábavu ve dvou.

Jak vybrat deskové hry pro dva

Kvalitně strávený čas ve dvou je určitě důležitý pro každý vztah. A ať už jste pár, nebo jen kamarádi, užít si večer nad dobrou deskovou hrou nikdy není k zahození. Jakou ale vybrat, pokud budete na hraní opravdu jen dva, aby vás bavila i v tomto počtu? Možná budete překvapení, ale výrobci na hráčské dvojice často myslí a na výběr budete mít z velkého množství titulů. Pojďme si společně projít, podle čeho deskovou hru pro dva vybírat…

Typy deskových her pro dva

Existuje základní rozdělení deskových pro dva podle principu hry. Nyní si jednotlivé typy her představíme, abyste se mohli rozhodnout, co vás bude bavit.

Logické hry

Logické hry jsou jedním z nejtradičnějších typů her pro dva vůbec. Patří sem klasiky jako šachy nebo dáma, ale existuje i celá řada moderních logických her pro dva, při jejichž hraní potrápíte své mozkové závity.

Karetní hry

Možná, když zmíníme karetní hry, tak vás napadnou oblíbené hry našich rodičů jako například Mariáš nebo Kanasta. Kromě těchto oblíbených her ale v dnešní době vzniká velká spousta nových karetních her, se kterými si užijete velké množství zábavy.

Hry pro děti

Hry pro děti jsou samozřejmě nezanedbatelnou kategorií. I mezi hrami pro děti najdeme hry určené pouze pro dva hráče, takže si děti mohou zahrát hru s nejlepším kamarádem, nebo můžete utužovat vztahy mezi rodičem a ratolestí.

Erotické hry

Jste pár a máte chuť si trochu okořenit váš milostný život? V poslední době jsou čím dál populárnější takzvané erotické hry pro dva. Ty vám většinou nabídnou unikátní zážitky a žhavou zábavu na celý večer. Pokud se stydíte jít pro ně do obchodu, objednejte je online.

Strategické hry

Hledáte-li trochu komplexnější zábavu, určitě se poohlédněte mezi strategickými hrami pro dva. Do této kategorie patří velké budovatelské strategické hry, ale také příběhové hry s figurkami. Uvidíte, že kouzlu velkých a náročnějších strategických her propadnete poměrně rychle.

Únikové hry

Byli jste někdy na únikovce? Už nemusíte jen vyrážet do únikových místností, existuje i celá řada únikovek, které si můžete rozprostřít přímo doma na vašem stole. Velkou část z nich můžete hrát i ve dvou hráčích.

Deskové a stolní hry pro dva

Dvojkovka – desková hra pro dva nebo hra pro více hráčů?

Mezi milovníky deskových her se hrám, které jsou určeny výhradně pro dva hráče, přezdívá dvojkovky. Dvojkovky mají pro dva hráče celou řadu výhod, ale zároveň jich je mnohem menší množství než her pro větší počet hráčů. Dvojkovky jsou většinou cíleně navrhnuté pro dva hráče, takže v tomto počtu výborně fungují. Existuje ale i celá řada her pro větší množství hráčů, jež můžete bez problémů odehrát ve dvou. Některé z nich jsou dokonce uzpůsobené i k tomu, aby je bylo možné hrát o samotě. Pokud tedy sháníte stolní hru pro dva hráče, rozhodně se nemusíte upínat jen na dvojkovky, ale klidně vybírejte i mezi dalšími herními tituly.

Stolní hry pro dva

Další vlastnosti deskové hry pro dva

Co dalšího při nákupu deskové hry zvážit? Kromě toho, která je vám sympatická příběhem nebo tématem, je určitě na místě si promyslet, jak časově náročnou hru hledáte. U každé hry je obvykle uvedeno, kolik minut průměrně strávíte jejím hraním. První hra, kdy se budete učit pravidla, pro vás bude trochu časově náročnější, ale potom by měl čas více méně odpovídat tomu na krabici. Pokud jste dosud žádné deskové hry nehráli, určitě nekupujte jako první hru s herní dobou nad dvě hodiny a první vyzkoušejte, jestli vás bude bavit něco kratšího.

Dívat se můžete také po tom, jestli k vaší hře jdou dokoupit nějaká rozšíření. Plánujete-li totiž v budoucnu rozšiřovat svou sbírku deskových her, určitě se hodí koupit hru, k níž existuje více různých rozšíření. Rozšíření mohou hru také udělat mnohem zajímavější a poskytnout vám nové herní možnosti.

Deskové hry pro dva hráče

Ze starověkého Egypta až na váš stůl

Možná budete překvapení, ale stolní hry rozhodně nejsou nějakým moderním vynálezem. Zdá se, že už pravěcí lidé v jeskyních hráli něco na způsob stolních her, třeba s kamínky a klacíky. Doložené jsou ale deskové hry ze starověkého Egypta. Mezi nejstarší hry světa patří například čínská logická hra go, nebo sumerská strategická hra Ur.

A protože si lidé opravdu rádi hrají, vznikalo stolních her čím dál více. Už ve 13. století byla ve Španělsku dokonce sepsána kniha, která se existujícími stolními hrami zabývala. Za prospěšné hry považoval i český učitel Jan Amos Komenský. Během života se běžně hrály šachy, ale třeba také vrhcáby. Během novověku lidé vymýšleli celou řadu dalších her, některé z nich se mohou na našich stolech objevit i dnes. Ten největší rozkvět ale stolní hry zažívají až nyní, kdy jsou nesmírně populární a vychází velké množství nových titulů každý rok.