Recenze Hennessy XO 0,7l 40%

Brandy hennessy XO
9.8
Vynikající
Sečteno a podtrženo
Bohatá dřevitá chuť s tóny pepře, vína, koření a oříšků dělají tento dlouho zrající koňak nezaměnitelným unikátem. Ocení ho především fajnšmekři.
Klady
Výrazná a bohatá chuť
Dlouhá doba zrání
Tmavá barva
Designová lahev
Zápory
Vyšší cena

Hennessy XO 0,7l 40% je prémiovým a luxusním koňakem. Hledáte-li to nejlepší mezi brandy a koňaky, rozhodně s ním neuděláte chybu. Unikátní receptura a dlouhá doba zrání dodávají Hennessy XO jedinečnou a nezaměnitelnou chuť.

Francouzský koňak Hennessy XO si získal oprávněně v našem testu brandy první místo. Vyzkoušet však můžete i další nápoje, které jsme recenzovali.

Hodnocení vybraných vlastností koňaku Hennessy

Pozn.: Hodnotíme max. počtem bodů 10.

Výroba a proces zrání – 10/10

Tento koňak byl poprvé vyrobený v roce 1870 Mauricem Hennessym. Nejstarší varianta XO je hlavním koňakem této značky, která díky němu získala svou prestiž. Extra old brandy a koňaky jsou staré minimálně šest let. V případě Hennessy XO se nápoj skládá z několika takzvaných eaux-de-vie (vinných pálenek), z nichž nejmladší zrála 10 let a nejstarší až 30. V průměru se věkem tento koňak dostane zhruba na 20 let stáří.

henessey xo koňak

Tento prvotřídní cognac patří mezi špičku nejen díky délce zrání v dubových sudech, ale také pro použité víno. Hrozny pro jeho produkci pocházejí z oblasti Grand de Champagne. Tím se řadí mezi vyšší třídu zvanou Fine Champagne. Nutné je tudíž počítat s vyšší cenou. Na trhu ale seženete i levnější koňaky této značky, jako je Hennessy VSOP nebo Hennessy VS.

Chuť a vůně pro koňak Hennessy – 9,5/10

Hennessy XO ocení především znalci dobrého koňaku. Má příjemné, bohaté a plné aroma. Po otevření lahve ucítíte dřevitou vůni dubu, vanilku, květy, oříšky, koření a hrozny. Vyvážená, bohatá a zároveň jemná chuť je krémová a najdete v ní opět náznaky dubu, ale také pepře, sušeného ovoce a koření. Při pití se komplexní chuť Hennessy XO rozvíjí pomalu, proto doporučuje při jeho konzumaci nikam nepospíchat. Ostatně, vzhledem ke své intenzitě tento nápoj ani nijak pít snad nelze. Pokud s koňakem teprve začínáte, může pro vás být Hennessy XO příliš výrazná. Rozhodně ji však nelze upřít vysokou kvalitu.

Barva a balení – 10/10

lahev koňak hennessy xo
Limitované speciální balení

Na koňaku Hennessy XO je na první pohled znát, že zrál v sudu dlouhou dobu. Jeho barva je výrazně tmavá, jantarová až téměř mahagonová. Samotné balení působí velmi luxusně. XO se na rozdíl od mladších koňaků VS nebo VSOP prodává v designové lahvi, která byla navržená již roku 1947. Má elegantní zdobení vinných hroznů a jednoduché kruhové etikety. Objem je 0,7 litru a obsah alkoholu pro koňaky a brandy klasických 40 %.

Celkové hodnocení – koňak hennessy

Luxusní koňak Hennessy XO ocení milovníci prémiových brandy. Již vyšší cena, elegantní lahev s ornamenty hroznů a tmavě jantarová až mahagonová barva prozrazují, že máte čest s dlouho zrajícím koňakem. Nejmladší pálené víno má 10 let a nejstarší dokonce až 30 let. Vzhledem k dlouhé době pracování v sudu je očekávatelné, že u Hennessy XO najdete bohatou a dřevitou chuť i vůni, ve které ucítíte také pepř, koření, víno nebo oříšky. Rozhodně patří mezi to nejlepší, co můžete z běžně dostupných koňaků ochutnat.

Recenze Hennessy XO 0,7l 40%

9.8
Vynikající
Klady
Výrazná a bohatá chuť
Dlouhá doba zrání
Tmavá barva
Designová lahev
Zápory
Vyšší cena
Brandy hennessy XO
Sečteno a podtrženo
Bohatá dřevitá chuť s tóny pepře, vína, koření a oříšků dělají tento dlouho zrající koňak nezaměnitelným unikátem. Ocení ho především fajnšmekři.

Poznejte i další skvělé koňaky a brandy, které jsme pro vás ochutnali. V přehledu nejlepších brandy vám představíme ty nejlepší a zajímavé lahve co nás zaujaly a poradíme, jak poznat dobrou a kvalitní brandy. Kromě téhle luxusní lahve jsme vyzkoušeli také Metaxu a Sarajishvili, což je skvělý gruziňák.

Podobné články

Nejlepší giny a jak je vybrat

Nejlepší giny

Že mají giny tolik různorodosti nás dřív nenapadlo, ale po degustaci ….

Whisky a doutník

Nejlepší whiskey

Pití whiskey, to je rituál. Ať už je to skotská, irská nebo whiska z jiného kouta světa.

Nejlepší tequila

Nejlepší tequily

Pít tequilu neznamená jen zkoušet body shot. Jsou druhy pro pomalé vychutnávání i jiné do skvělých m...

Nejlepší rumy 2021

Nejlepší rumy

Třtinové rumy si u nás získávají na oblibě čím dál víc. Vyzkoušeli jsme různé levely chutí a ce...