Nejlepší vermut

Co má společného Martini, Negroni a Manhattan? Všechny tyto populární koktejly obsahují vermut. Toto fortifikované víno s unikátně nahořklou chutí patří mezi nejoblíbenější aperitivy na celém světě. Nemohli jsme ochutnat všechno, ale výběr byl zajímavý. Co nás zaujalo nevíce?

Nejlepší vermut

Mimo tradičního Cinzana jsme vyzkoušeli i další, méně známé značky. Nejvíce nám chutnal legendární sladký Carpano Antica Formula.

Kromě vermutů, které také patří mezi fortifikovaná vína, jsme se blíže podívali i na další alkoholické nápoje, jejichž základ tvoří víno. Nejprve jsme ochutnali sladká portská vína z Portugalska. Pokud chcete vědět, které nám chutnalo nejvíc, podívejte se na náš článek nejlepší portská vína. V případě, že upřednostňujete suchá vína, vyzkoušejte sherry. Více se o něm dočtete v recenzi nejlepší sherry.

Carpano Antica Formula – červený vermut podle původní receptury

Carpano Antica Formula recenze

Vítězem našeho testu je jednoznačně Carpano Antica Formula. Tato luxusní lahůdka z Itálie je vyráběna podle původní receptury Antonia Benedetta Carpana, jenž v roce 1786 stvořil první vermut. Přesto, že receptura i výrobní proces jsou přísně tajné, několik ingrediencí tohoto sladkého červeného vermutu známe. Základ tvoří hrozny bílého vína, které jsou macerovány spolu s vanilkovými lusky, pelyňkem, šafránem a spoustou dalších aromatických bylin. Výsledkem je omamné vanilkové aroma a perfektně vyvážená plná chuť, v níž je dominantní především zralé ovoce a koření. Carpano Antica Formula potěší i svým luxusním balením.

Cinzano Extra Dry – Suchý vermut se svěží vůní

Cinzano extra dry vermut recenze
Cinzano Extra Dry

Těm z vás, kteří upřednostňují lehká a svěží vína, navrhujeme vyzkoušet Cinzano Extra Dry. Tento suchý vermut si nás získal již svou svěží vůní bylinek. Po přivonění ucítíte zejména šalvěj, oregano a mátu. Jeho chuť je stejně jemná a delikátní. Nejprve se vám na jazyku rozlije příjemné teplo a pak poznáte především aromatické bylinky a hrozny. Závěr je poněkud hořký, nicméně velmi příjemný. Cinzano Extra Dry můžete upíjet před jídlem, ale doporučujeme jej ochutnat v míchaných nápojích. Jeho jemná chuť perfektně vynikne v Martini Dry, ale i dalších koktejlech.

Martini Bianco – Polosladký vermut s vanilkou

Martini Bianco vermut recenze

Mezi vermuty typu bianco nemá Martini konkurenci. Tento polosladký vermut si nás získal především svou pro svou květinovo-ovocnou chuť, v níž dominuje především vanilka. Chuť je velmi dobře vyvážená. Sladkou a jemnou chuť bylin a ovoce perfektně doplní nahořklý závěr. Ačkoliv je Martini Bianco velmi dobré i samo o sobě, jeho chuť ještě lépe vynikne ve společnosti toniku. Martini Tonik koktejl představuje ideální osvěžení na parné letní dny. Martini Bianco se však osvědčí také v Dirty Martini i dalších míchaných nápojích.

Dolin de Chambéry Dry – Francouzský suchý vermut

Dolin de Chambéry Dry recenze

V rámci testování jsme nemohli zapomenout na, dnes již legendární, značku Dolin. Tak jako jsou Italové pyšní na Cinzano, tak Francouzi nedají dopustit na Dolin. Jako jeden z mála vermutů se Dolin může pochlubit označením AOC (appellation d’origine contrôlée), které potvrzuje, že se jedná o pravý vermut z regionu Chambéry. Tento suchý aperitiv je ideální pro přípravu koktejlů, jako je Negroni či Manhattan. V nich nejlépe vynikne jeho ovocná chuť s lehce nakyslými tóny. Pro výrobu vermutu Dolin se totiž používají pouze kyselé hrozny z vinic regionu Armagnac. Za vyváženou chutí a svěžím citrusovým aroma stojí celkem 17 bylinek z francouzských Alp.

Martini Rosato – Růžový vermut s kořeněnou chutí

Martini Rosato vermut recenze

Hledáte něco nového a neobvyklého? Pak vsaďte na Martini Rosato. Je spojením červeného i bílého vína a exotického koření. Právě výrazné koření je to, co Martini Rosato odlišuje od ostatních vermutů. V jeho chuti hraje hlavní roli skořice ze Srí Lanky a madagaskarský hřebíček. Jeho chuť i aroma je svěží i dřevité zároveň. Vynikající je na ledu spolu s tonikem a plátkem grapefruitu. Výrazná, kyselá jídla dokonale podtrhnou hřejivou a kořeněnou chuť Martini Rosato.

Jak vybrat vermut?

Pokud si chcete vermut opravdu vychutnat, doporučujeme vám věnovat jeho výběru dostatek pozornosti. Jak ale vybrat správně, když vlastně o něm nic moc nevíte? S tím vám rádi pomůžeme. Na následujících řádcích na vás čekají praktické rady, čím se při výběru řídit, i užitečné tipy, jak vermut podávat. Představíme vám jednotlivé druhy vermutů a dozvíte se i několik zajímavostí z historie tohoto oblíbeného aperitivu. Někdy můžete narazit i na popisku vermouth. Není to chyba, v češtině jsme si to zjednodušili, ale ve světě je to i nadále vermouth.

Co to je vermut?

Vermut možná neznáte, ale vsadíme se, že o Martini už jste slyšeli. Je tradičně vnímán jako aperitiv a je to vlastně fortifikované víno, stejně jako portské či sherry. Avšak kromě pálenky se do vína přidávají také nejrůznější byliny a koření. Zejména pak pelyněk, jenž dodá vermutu jeho nezaměnitelnou nahořklou chuť.

A kde se vzal vermut? Přestože slovo vermud pochází z němčiny, byl poprvé vyroben v roce 1786 v italském Turíně. Za jeho zrodem stojí Antonio Benedetto Carpano. Zajímavé je, že původně se využíval spíše k medicínským účelům, cestu do míchaných nápojů si našel až na konci 19. století. I dnes je vermut zásadní surovinou pro přípravu celé řady lahodných koktejlů.

míchané nápoje vermut

Jaké jsou druhy vermutu?

Mezi nejznámější značky patří již zmiňované Martini, ale také populární Cinzano. Jsou dostupné hned v několika podobách a ty se liší obsahem cukru. Nejméně cukru se nachází v Extra dry vermutu, o něco málo sladší je pak Dry. Polosladký vermut nese označení Bianco či Blanc a sladké druhy mají na etiketě uvedeno Sweet. Kromě obsahu cukru se liší také svou barvou. Vedle bílých variant si můžete vychutnat také také růžový a červený vermut.

Jak se dělá vermut?

Každý vermut začíná jako vinný mošt. Pro jeho přípravu se nejčastěji využívají hrozny neutrální chutě. Do vinného kvasu se následně přidá alkohol a směs aromatických bylin. Každá značka má svou vlastní recepturu, již si drží v přísné tajnosti. Vedle Pelyňku pravého se do vína hojně přidává také kardamom, hřebíček, skořice, citronová kúra, jalovec či koriandr.

Výrobní postup se poněkud liší při přípravě různých druhů. Do sladkých druhů se velmi často přidává cukrový sirup. Červené vermuty neboli rosso, získávají svou barvu z bylinných přísad či karamelu. Základ růžových vermutů (rosato či rosé) tvoří červené i bílé víno.

vermut koktejl

Jak pít vermut a jak podávat vermut?

V případě, že chcete pít vermut samotný, pak si jej dopřejte jako aperitiv, tedy 15 až 20 minut před jídlem. Více o tom, co je to aperitiv, se dozvíte z našeho nového článku o aperitivech.

A jak ho podávat? Na rozdíl od jiného alkoholu, sklenky přímo určené na vermut nenajdete. Využít lze klasické sklenice na vysoké noze, případně i sklenky na sherry. Mezi nejoblíbenější vermut pro pomalé upíjení patří červený vermut Cinzano Rosso, jež má velice příjemnou hořkosladkou chuť.

Specificky nahořklá chuť perfektně vynikne v míchaných nápojích. Vermut je neopomenutelnou součástí legendárních drinků jako je suché Martini, sladký Manhattan, Negroni či Boulevardier. Recepty a další inspiraci najdete v našem článku nejlepší míchané nápoje.


Dobrého pití není nikdy dost. Objevte s námi pravé rumy z Karibiku, vyzrálé skotské i americké whisky či svěží giny. Při hledání těch nejlepších alkoholických nápojů jsme nezapomněli ani na legendární absinth, sladké portské či suché sherry.