Nejlepší sklenice na rum, sklenice na whisky či na gin

Voňavý rum, jemná whisky či uleželý koňak. Abyste si mohli náležitě vychutnat kvalitní alkohol, je dobré vědět, jak jej podávat. Následující článek jsme proto věnovali sklenicím na destiláty a trochu jsme zabrousili i do umění barmanů a pomůcek, které jim usnadňují práci.

Jak vybrat sklenice na alkohol

Víte, proč je správný druh sklenky tak důležitý? Pojďte se s námi podívat na jednotlivé druhy sklenic na alkohol. Kromě skleniček na destiláty jako je třeba sklenice na rum, jsme hledali i další doplňky a potřeby, které vám opravdu zpříjemní prožitek z pití dobrého destilátu.

Příznivce dobrého vína jistě potěší náš článek věnovaný sklenicím na víno. Věděli jste, že kromě skleniček na červené či bílé víno existují zvláštní sklenice určené k podávání konkrétních odrůd? Vedle kvalitního skla jsme pro vás vybrali celou řadu praktických pomůcek, které oceníte při skladování či podávání vína. Najdete zde i spoustu tipů na skvělé dárky pro vinaře.

Crystalite Bohemia Colibri – Stylová sklenice na rum

správná sklenice na rum
Sklenice na rum Crystalite Bohemia

Pokud máte doma i jiný rum než ten na pečení, pak jistě využijete tyto luxusní sklenice na rum. Kvalitní destilát z cukrové třtiny oceníte nejlépe z menší sklenice se zúženým hrdlem. Díky němu odhalíte i ty nejjemnější vůně, které by se v otevřené sklence ztratily. Nízký kalíšek zaručuje, že vzdálenost mezi rumem a vaším nosem je velmi krátká. Vůně tak putuje přímo tam, kam má.

Sklenice na rum Crystalite jsou nejen praktické. Elegantní vysoká noha působí vskutku honosným dojmem. Skleničky jsou vyrobeny v české sklárně z prémiového skla s příměsí titanu. Díky němu jsou tyto luxusní sklenice na rum opravdu odolné. A to nejen proti rozbití, ale i proti poškrábání. Skleničky navíc bez obav můžete umývat také v myčce.

Set Whisky Enigma – Broušené sklenice na whisky

broušené sklenice na whisky
Luxusní sklenice na whisky

Whisky rozhodně patří mezi destiláty, které se opravdu vyplatí podávat správným způsobem. Jestliže nejradši pijete whisky v čisté podobě, pak je asi lepším řešením degustační sklenka. V případě, že ji máte rádi s kapkou vody či na ledu, pak vám doporučujeme stylový set Whisky Enigma. Kromě 6 broušených sklenic na whisky získáte krásnou karafu s praktickým uzávěrem.

Skleničky na whisky pochází ze slunné Itálie. Sklárna RCR Crystal pracuje s novým typem křišťálového skla. Luxion je bezolovnaté sklo, které je naprosto průzračné, a nezkresluje tak barvu nápoje. Zároveň se tento materiál může pochlubit opravdu velkou odolností. I po delším užívání budou vaše sklenice stále krásné bez jediného škrábance.

Spiegelau sklenice na Gin Tonic – Unikátní vroubkovaný design

sklenice na gin
Sklenice na gin

Ať už dáváte přednost ginu s tonikem, nebo si jej dopřáváte jen tak na ledu, luxusní sklenice Spiegelau jsou perfektní volbou. Sada obsahuje 4 nádherné skleničky na gin, které se budu vyjímat na každém stole. Od stabilního dna se kalich sklenice pomalu rozšiřuje. Kalíšek tedy nabízí dostatek prostoru pro led, limetku či další ingredience, které zvýrazní chuť ginu. Zúžené hrdlo skvěle koncentruje aroma, a vy tak můžete plně ocenit i ty nejemnější vůně. Hrdlo je navíc ozdobeno vroubky, což skleničkám dodává luxusní ráz.

Německý výrobce Spiegelau, který stojí za výrobou těchto unikátních sklenic na gin tonic, patří mezi osvědčené výrobce kvalitního skla. Nemusíte se tedy bát, že by šlo o levný a nekvalitní výrobek. Tvrzené bezolovnaté sklo vás potěší nejen vysokou pevností a odolností, ale také průzračností. Za pochvalu stojí také zaoblený tvar kalíšku, díky němuž sklenka skvěle padne do ruky a dobře se drží.

Bohemia Crystal Lara – Tradiční sklenice na koňak

sklenice na brandy
Sklenice na koňak Lara

Brandy a koňak obecně patří mezi nejoblíbenější digestivy. Pokud máte doma láhev pravého koňaku z Francie, byl by hřích jej pít z jiné sklenky než z té na koňak. Nám se nejvíce osvědčila tradiční sklenice na brandy. Nízká nožička zaručuje vysokou stabilitu. Sklenku navíc nemusíte držet za kalich, a rukama tak zahřívat nápoj. Široký kalich vám dovolí s koňakem lehce zakroužit a úzké hrdlo spolehlivě přivede všechnu vůni přímo pod váš nos.

Sklenice na koňak Lara vyrábí česká společnost Bohemia Crystal, která už řadu let na český i zahraniční trh dodává celou řadu vysoce kvalitních sklenic na alkoholické i nealko nápoje. Skleničky jsou vyrobeny z odolného bezolovnatého křišťálu. Objem jedné sklenky činí úctyhodných 400 ml. Sklenice je navíc možné umývat také v myčce na nádobí.

Crystalite Bohemia Quadro – Moderní sklenice na panáky

Sklenice na panáky
Sklenice na panáky

Pro ty z vás, kteří nemohou odolat kvalitní moravské slivovici, jsou perfektní volbou stylové sklenice na destiláty Crystalite Bohemia Quadro. Na první pohled vás zaujmou opravdu povedeným designem. Zesílené dno skleničky tvoří čtvercová základna, jež dodává sklenici na slivovici větší stabilitu. Od dna směrem k hrdlu má již sklenka tradiční kulatý tvar.

Sklenice Quadro jsou vyrobené z odolného křišťálového skla s příměsí titanu. Ten zvyšuje nejen odolnost proti rozbitý, ale chrání skleničky i před poškrábáním. V balení najdete celkem 6 skleniček o objemu 50 ml. Kromě pálenek, jako je slivovice či hruškovice se sklenky Quadro hodí i pro podávání likérů.

Jak vybrat sklenice na alkohol

Naučte se servírovat lihoviny jako profík. Na následujících řádcích vám představíme sklenice na jednotlivé druhy destilátu. Každý alkohol má své unikátní charakteristiky, které nejlépe vyniknout ve správné skleničce.

Sklenice na rum

V tuzemsku i ve světě patří rum mezi nejoblíbenější destiláty. Současný trh nabízí nesmírně široký sortiment od extra vyzrálých po výjimečně jemné a aromatické druhy. Pokud chcete náležitě ocenit kvalitu rumu, vhodná sklenice na rum je naprostý základ. Další rady, jak pít rum, najdete v našem článku, kde vám představíme i ty nejlepší rumy, které rozhodně stojí za ochutnání.

skleničky na rum
Skleničky na rum

A jak tedy vypadá vhodná sklenička na rum? Existují dva základní druhy; tradiční rumová sklenka a elegantní sklenice na nožičce. Oba typy se vyznačují polouzavřeným tvarem. Dno kalíšku je otevřené, kdežto u hrdla se sklenička výrazně zužuje. Čím užší hrdlo, tím lépe zachytíte všechny jemné nuance vůně i chuti rumu. Pokud rádi ochutnáváte luxusní a vytříbené rumy, pak je nejlepší volbou takzvaný sniffer. Tyto degustační sklenky na rum vám umožní si nápoj maximálně vychutnat a plně docenit jeho unikátní chuť i aroma.

Sklenice na whisky

Také whisky patří do speciální sklenky. Špatná sklenička stejně jako nevhodný způsob podávání dokáže celý zážitek z ochutnávky nepříjemně pokazit. A jak pít whisky? Existuje hned několik osvědčených způsobů, jak podávat whisky. Pokud ji rádi upíjíte čistou, pak zvolte degustační sklenku. Velmi úzké hrdlo vám dovolí zachytit i ty nejmenší odstíny chuti i vůně.

V případě, že dáváte přednost whisky na ledu, skvělou službu vám udělá tradiční whiskovka. Skleničky na whisky jsou k dostání v celé řadě stylů a designů. Od minimalistických variant přes unikátní designové kousky po luxusní broušené sklenice. Whiskovky mají obvykle široký kalich, který nabízí dostatek prostoru pro led či chladící kameny. Některé sklenky na whisky mají zcela rovné hrdlo, u jiných se hrdlo zužuje.

skleničky na whisky
Sklenička na whisky

Sklenice na gin

Gin tonik patří bezesporu mezi nejznámější a nejoblíbenější koktejly na světě. Tento legendární drink si nejlépe vychutnáte ve vysoké balónové sklence. Takzvané Gin Baloons či Copa sklenice mají výrazný kalíšek, který svým tvarem připomíná balón. Díky vysoké noze působí opravdu elegantním dojmem. Skvělou službu vám udělají také vysoké a štíhlé sklenice typu highball.

Kvalitní gin najde své uplatní nejen jako základ pro celou řadu míchaných nápojů. Dobrý gin chutná skvěle i samotný. Pro takové případy sáhněte po degustační sklence. Při ochutnávce ginů se nám osvědčily také tumblery. Tyto nízké sklenice se silným dnem se hodí zejména v případě, že upřednostňujete gin na ledu. Díky nízkému hrdlu je vzdálenost od ginu k nosu velmi krátká, a vy tak budete moci plně ocenit aroma nápoje.

skleničky na gin
Sklenička na gin

Sklenice na koňak

Brandy a koňak se obecně sice netěší takové oblibě u široké veřejnosti jako rum či whisky. Přesto se jedná o výjimečný destilát, který si zaslouží vhodnou skleničku. Chybu rozhodně neuděláte s degustační sklenkou. Tulipánové sklenky se zúženým hrdlem jsou perfektní pro pomalé upíjení. Skvělým řešením jsou také brandy sklenice. Jde o sklenky s širokým kalichem, které obvykle stojí na krátké noze.

Využít můžete také klasické whiskovky. V ideálním případě vybírejte skleničky se zúženým hrdlem, které vám přivede lahodné aroma koňaku přímo pod nos. V kategorii sklenic na koňak je výběr poměrně široký. Kromě levnějších variant můžete pořídit také luxusní broušené varianty, které skvěle poslouží i jako dárek.

Skleničky na brandy
Sklenice na brandy

Sklenice na panáky

V české domácnosti nesmí chybět ani sklenice na destiláty. Ať už holdujete ledově vychlazené vodce, aromatické hruškovici či pravé moravské slívce, sklenice na panáky se vám rozhodně neztratí. Na současném trhu jsou k dostání nejen klasické verze na malé i velké panáky, ale také stylové skleničky na vysoké noze či sklenice na destiláty s ouškem.

Při podávání destilátů nemusíte spoléhat jen na tradiční sklenice na panáky, ale pálenky si můžete vychutnat i z nízkých a širokých sklenic. Destilát v nich může dobře dýchat a nepříjemný alkoholový odér se lépe rozplyne a není tolik intenzivní. Do těchto sklenic je navíc možné vložit i led či chladící kameny, pokud pálenku chcete trochu naředit.

Sklenice na slivovici
Sklenice na destiláty

Barmanské potřeby

Kromě správné skleničky vám servírování vašich oblíbených alkoholických nápojů může zpříjemnit celá řada doplňků. Ať už vás baví míchat lahodné koktejly či raději upíjíte vyzrálou whisky, tyto barmanské potřeby se vám doma rozhodně neztratí.

Chladící kameny a forma na led

Převážnou část lihovin lze podávat jen tak v čisté podobě. Pokud však dáváte přednost chladnější variantě, můžete do sklenky vložit pár kostek ledu. Některým destilátům voda nesmírně prospívá. Takovým příkladem může být whisky či rum. Kapka vody nápoj nejen zjemní, ale zároveň otevře vůni. Vy tak budete moci plně ocenit všechny aromatické složky.

Kromě tradičních kostek ledu stojí za vyzkoušení ledové koule. Jedná se o velký kus ledu, který vložíte do sklenice a následně přelijete alkoholem. Vzhledem k velikosti ledové koule je tání o poznání pomalejší, a pokud pijete dostatečně rychle, alkohol je zředěný jen minimálně. Na výrobu ledové koule budete potřebovat pouze silikonovou formu na led. V případě, že nechcete kvalitu dobrého destilátu ničím měnit, můžete sáhnout po chladících kamenech. Tyto praktické kostky nápoj efektivně zchladí, aniž by jej naředily.

Chladící kameny do whisky
Chladící kameny na whisky

Nálevky a stoppery

Servírování destilátů vám značně usnadní praktická nálevka na alkohol. Jistě jste si všimli, že tuto šikovnou vychytávku používají barmani v každém lepším baru. Nalévátka obvykle disponují úzkým hrdlem z nerezové oceli, díky němuž je dávkování naprosto přesné. Nálevky jsou vybavené žebrováním z plastu, které pasuje na většinu lahví o objemu 0,7 až 1 litr. Díky integrované přísavce v láhvi nevzniká podtlak a servírování alkoholu tak jde jako po másle.

Nalévátko na alkohol
Nalévátko na alkohol

Vybrané destiláty, zejména ty kvalitní, často disponují tradiční korkovým špuntem. Po otevření je leckdy velmi komplikované až nemožné s ním láhev znovu uzavřít. V těchto případech přichází ke slovu stopper. Narozdíl od uzávěrů, jež slouží k zavření lahví vína, stoppery na destiláty mívají různé podoby. Od jednoduchých plastových zátek, přes designové kousky po technické vychytávky. Přísun vzduchu neboli oxidace má negativní vliv na kvalitu alkoholu. Pro dokonalou ochranu nedopité láhve kvalitního alkoholu vám doporučujeme vakuové uzávěry.

Brčka

Při výčtu barmanských potřeb a doplňků nesmíme zapomenout na oblíbená brčka. Kromě tradičních jednorázových brček z plastu, které představují velkou zátěž pro životní prostředí, můžete pořídit také ekologická brčka. Jejich výhodou je nejen možnost opakovaného používání, ale v koktejlu také vypadají mnohem lépe než obyčejná jednorázová brčka. Ať už sáhnete po nerezových brčkách či dáte přednost těm skleněným, spokojeni budete vy i Matka příroda. Další možností jsou pak papírová brčka.

Eko brčko nerezové
Kovové brčko

Barmanské sety

Zejména pro začínající barmany a milovníky míchaných nápojů je skvělou volbou barmanská sada. V balení obvykle najdete všechny základní barmanské potřeby, včetně shakeru či lžičky. V některých případech jsou součástí sady také skleničky a láhev kvalitního destilátu. Barmanský set vám pomůže si přípravu míchaných nápojů vyzkoušet, aniž byste investovali tisíce do profi výbavy. Vybrané sety jsou navíc dostupné v cestovním balení v podobě stylového kufru či praktického batohu.

Kromě sklenic na destiláty jsme se podívali také na skleničky na víno. Sklenici na bílé víno od té na červené pozná leckdo. Ale věděli jste, že existují skleničky určené pro jednotlivé druhy vína. O jaké se jedná a mnohem více se dočte v našem novém článku Nejlepší sklenice na víno.