Recenze Carpano Antica Formula

Recenze vermut Carpano Antica Formula
9.0
Vynikající vermut
Sečteno a podtrženo
Jedinečný sladký vermut s podmanivou vůní vanilky a koření. Plná sladká chuť s nahořklým závěrem překvapí. Znalci objeví chuť i vůni zralého ovoce a navíc je lahev v krásném balení, tedy vhodný dárek.
Klady
Původní receptura
Lahodné vanilkové aroma
Plná a vyvážená chuť
Perfektní design balení
Zápory
Vyšší cena

Cestování časem asi možné není, ale přesto můžeme i dnes zjistit, jak chutnal první vermouth. Carpano Antica Formula je luxusní sladký vermut vyrobený podle původní receptury, tak jak ji stvořil Antonio Benedetto Carpano v roce 1786. Čím toto fortifikované víno vyniká i jak si jej nejlépe vychutnat, se dočtete na následujících řádcích.

Rádi byste se o vermutech dozvěděli více? Pak si nenechte ujít náš nový článek nejlepší vermut. Vyzkoušeli jsme několik suchých i sladkých vermutů, z nichž jsme pro vás vybrali ty největší lahůdky. Dále se dozvíte i něco z historie tohoto nápoje, podíváte se blíže na výrobní proces a osvojíte si, jak vermut správně podávat.

Hodnocení vybraných vlastností – Carpano Antica Formula

Pozn.: Hodnotíme max. počtem bodů 10.

Výroba a proces zrání – 10/10

Výrobní proces, zejména pak ingredience tohoto italského pokladu zůstávají do jisté míry tajemstvím. Víme však, že základ tohoto sladkého červeného vermutu tvoří pečlivě vybrané hrozny bílého vína. Specifická chuť této odrůdy perfektně vynikne díky koření a bylinkám, které jsou k vínu přidávány. O jaké ingredience přesně jde, však není známo. Nejen receptura, ale i celý výrobní proces je dědictvím Antonia Benedetta Carpana, který v roce 1786 stvořil první vermut.

Není divu, že destilérka Fratelli Branca, jež stojí za dnešní výrobou vermutu Carpano, drží recept i výrobní postup v přísné tajnosti. V současné době znají kompletní recept pouze 3 lidé na světě. Víme však, že se jedná o velice sofistikovaný a časově náročný postup. Aromatické látky jsou ze surovin získávané 2 způsoby. Jedním je takzvaná horká infuze, při níž jsou vonné látky z bylin odpařovány. Druhý způsob představuje studená extrakce. Oba procesy jsou časově náročné, v některých případech macerace probíhá i několik měsíců. Výsledkem je jedinečný blend chutí i vůní.

Carpano Antica Formula vermut
Carpano Antica Formula

Přestože recept je přísně tajný, něco o složení tohoto vermutu přeci jen víme. Velmi zásadní roli v něm hraje vanilka. A to ne jen tak ledajaká. Do vína se přidávají pouze ty nejkvalitnější vanilkové lusky z Madagaskaru, Tahiti či Papuy Nové Guineje. Další ingrediencí je šafrán z Íránu, ten je známý pro své antioxidační účinky. Chybět nesmí pochopitelně ani pelyněk, jež je tradiční součástí každého vermutu. Zmínit můžeme ještě karamel, který spojuje chuť i aroma ostatních surovin.

Carpano Antica Formula: chuť a vůně – 9/10

Vermut Carpano si vás získá již svou skvělou vůní. V ní poznáte nejen výše zmiňovanou vanilku, ale také sušené plody, zejména hrozinky, švestky a višně. Aroma je opravdu plné a hutné. Nejde o svěží, mladé víno. Ve vůni převládá sladkost zralého ovoce a karamelu. Chuť je stejně lahodná jako vůně. Přesto, že se jedná o sladký vermut, chuť je mnohem komplexnější, a především perfektně vyvážená. Poměrně nahořklý závěr je v dokonalé rovnováze s příjemně sladkou paletou. V ní dominuje především ovoce, ale také koření, jako pepř či skořice.

Barva – 8/10

Většina sladkých vermutů se může pochlubit krásně červenou barvou. Carpano Antica Formula sice svou chutí patří mezi sladké vermuty, jeho barva ale připomíná spíše kávu. Po nalití do sklenky můžete obdivovat jeho světle hnědou barvu s něžnými jantarovými odstíny.

Balení – 9/10

Tento italský vermut potěší nejen svou skvělou vůní a chutí, ale jistě se vám zalíbí i jeho balení. Kromě holé láhve je k dostání také luxusní balení s tubusem. To se perfektně hodí nejen jako dárek, ale i jako dekorace. Samotná láhev má pak klasický tvar láhve na víno. Tmavé sklo dává hezky vyniknout slámově žluté etiketě, jež připomíná starý pergament. Také design etikety působí starobylým a vznešeným dojmem.

Motiv etikety se nachází také na tubusu, jenž má stejnou okrovou barvu. Najdete na něm také malý medailonek s podobiznou. Nejedná se však o otce tohoto znamenitého nápoje. Na kresbě je zachycen Guiseppe B. Carpano, synovec slavného Antonia, který malý obchod s vínem povýšil na prosperující podnik s celosvětovým věhlasem.

Carpano Antica Formula recenze
Carpano Antica Formula

Celkové hodnocení Carpano Antica Formula

Znamenitý sladký vermut světle hnědé barvy. Zaujme hutným aroma ve znamení vanilky a koření. Chuť je neuvěřitelně plná a vyvážená. Lehce nahořklý závěr je v dokonalé rovnováze s komplexní sladkou chutí. V ní dominuje zejména zralé ovoce a koření. Vermut Carpano Antica Formula potěší i luxusním balením s tubusem.

Carpano Antica Formula

9.0
Vynikající vermut
Klady
Původní receptura
Lahodné vanilkové aroma
Plná a vyvážená chuť
Perfektní design balení
Zápory
Vyšší cena
Recenze vermut Carpano Antica Formula
Sečteno a podtrženo
Jedinečný sladký vermut s podmanivou vůní vanilky a koření. Plná sladká chuť s nahořklým závěrem překvapí. Znalci objeví chuť i vůni zralého ovoce a navíc je lahev v krásném balení, tedy vhodný dárek.

Je čas na Martini! Objevte lahodný polosladký vermut s podmanivou vůní a vyváženou chutí. Jak si vychutnat Martini Bianco se dočtete v naší recenzi.

Podobné články

Nejlepší rumy 2021

Nejlepší rumy

Třtinové rumy si u nás získaly oblibu, jsme v jejich spotřebě dokonce na špici. Vyzkoušeli jsme různ�...

Druhy sherry

Nejlepší sherry vína

Že scherry patří mezi fortifikovaná vína už víme, ale jak má vlastně chutnat a jak se má pít?

Nejlepší vermut

Nejlepší vermut

Vermuty jsou oblíbené pití a to nejen jako aperitiv. Červený, růžový, suchý, sladký…