Nejlepší alkoholické nápoje – destiláty

Pivo a víno je sice ověřená klasika, ale občas je chuť i na něco ostřejšího. Představíme vám ty nejlepší destiláty, které se hodí pro klidný večer doma i na divokou párty s kamarády. Alkoholické nápoje nejsou sice nejlepším řešením na všechno, ale některé opravdu stojí za to. Nepijeme to po kýblech, ale ochutnáváme a vychutnáváme.

Nejlepší alkohol a alkoholické nápoje

Současný trh nabízí nesmírně širokou nabídku kvalitních pálenek. Čím se jednotlivé destiláty liší a jak si nejlépe vychutnat, se dozvíte na následujících řádcích. Popsat všechny druhy alkoholu by vydalo na mnoho článků, tak se postupně budeme věnovat různým a uvidíme, kam až to dopracujeme.

Rum – oblíbený alkohol nejen posledních let

Rum Diplomatico Reserva
Rum Diplomatico Reserva Exclusiva 12y

V poslední době se tyhle dobroty u nás těší velmi velké oblibě. A to nejen mezi pány. Ten pravý se vyrábí z cukrové třtiny, proto bývá lehce nasládlý. Druh sudů a způsob zrání má na výslednou chuť nápoje obrovský vliv. Vybírat můžete také podle délky zrání. Obecně platí, čím déle tento alkohol zraje, tím bývá kvalitnější. Stáří však není jediné kritérium. Výborný je i blend, který obsahuje různě vyzrálé rumy. Jedním z nejoblíbenějších je Ron Zacapa Centenario.

Mezi rumovými destiláty si každý najde to své. Pro milovníky sladkých chutí jsou jako stvořené ty s vůní pečených banánů, vanilky či medu. Vynikající je například Diplomatico. Jiné zase osloví ty kořeněné s citrusy a zázvorem. Kromě vyzrálých zlatých a tmavých rumů jsou skvělou volbou také bílé. Ty se hodí především jako základ do koktejlů. Více se o nich dozvíte více v našem článku.

Gin – tradice i popularita, která neklesá

London Dry Gin
Bombay Sapphire Traditional

Co se popularity týče, tak giny začínají rumům pěkně šlapat na paty. A není se čemu divit. Tento destilát s unikátním vůní jalovce se hodí nejen pro pomalé upíjení, ale především pro přípravu lahodných míchaných nápojů. Je to vlastně pálenka z obilí, která je následně destilována spolu s bylinkami či ovocem. Tyto přísady mu dodávají specifickou chuť i aroma.

Nejznámějších jsou suché druhy tohoto alkoholu London Dry. Ty mívají spíše svěží, jen minimálně sladkou chuť, v níž dominují citrusy a jalovec. Opravdu jemný a lehký je například Bombay Sapphire Traditional. Na druhé straně jsou tu Old Tom druhy, jež jsou nesmírně aromatické a vyznačují se intenzivní a bohatou chutí. Jaké jsou další typy těchto alkoholických drinků a které jsou nejlepší, se dočtete v našem článku.

Whisky – alkohol nejen pro kovboje

Skotská whisky
Balvenie Double Wood

Pokud myslíte, že tohle je pití pro dědky a kovboje, pak vám rozhodně doporučujeme mrknout na náš článek náš článek. Zjistíte, že tahle dáme mezi alkoholy může být nejen opravdu jemná, ale také příjemně nasládlá. Nejčastěji se vyrábí z ječmenného sladu. Americký bourbon a Tennessee whisky pak z kukuřice. Stejně jako některé jiné alkoholy, i ona zraje v sudech z dubového dřeva.

Právě výběr sudů má zásadní vliv na výslednou chuť a aroma. Hojně se využívají sudu po jiných destilátech, jako je sherry, brandy či rum. Některé druhy, například zmiňovaná Tennessee musí zrát v nových požarovaných sudech. Pokud jste dosud tomuto nápoji nepřišli na chuť, pak vyzkoušejte 12letou Balvenie Double Wood. Pro zkušené milovníky doporučujeme extra nakouřený skotskou whisky Laphroaig. Za ochutnání rozhodně stojí také česká whisky Trebitsch.

Tequila – destilát který proslavil Mexiko

Nejlepší reposado tequila
Olmeca Reposado

Také jste žili ve vědomí, že zlatá je nejlepší? Proč tomu tak není, se dozvíte v našem článku. Kromě zlaté a stříbrné se tyhle alkoholické nápoje dělí na vyzrálé (Anejo) a uleželé (Reposado). Ty bývají vytříbenější než mladé tequily a skvěle chutnají čisté či s plátkem limetky. Pro pomalé upíjení je perfektní například Don Julio Anejo.

Tenhle destilát je také skvělý základ pro spoustu míchaných nápojů. Její specifická chuť agáve dodá koktejlu říz i aroma. Pokud si chcete opravdu pochutnat, sáhněte po těch uleželých, jakou je třeba Olmeca Reposado. Do koktejlů je ideální i mladá tequila Blanco. Nám osobně nejvíce chutná stříbrná od Dwayna Skály Johnsona Teremana Blanco.

Slivovice – tradiční pálenka nejen u nás

rudolf jelinek slivovice

Slivovice neboli pálenka ze švestek patří, zejména na Moravě, mezi oblíbený alkoholický nápoj, se kterým se již setkal snad každý. Možná ale nevíte, jak velký rozdíl může být mezi běžným a kvalitním destilátem, který je vyráběný jen poctivým kvašením a pálením. Vybrali jsme proto pro vás ty nejlepší slivovice. Pro někoho také bude jistě překvapení, že švestkovice seženete také v ochucené podobě, jako je například slivovice s medem nebo uzrálá v sudu po jiném alkoholu.

Slivovice se pijí na ex, aby se rozvinula jen chuť švestek a teplo v těle bez nepříjemně pálivého alkoholu. Mívají totiž kolem 40 až 50 % alkoholu, což rozhodně není málo. Kromě klasických panáků existují i speciální skleničky, ve kterých můžete nápoj podávat. V naší recenzi slivovic se také dozvíte jednoduchý trik, jak poznat kvalitní švestkovou pálenku a další zajímavosti.

Hruškovice – ovocná pálenka oblíbená ve světe

Hruškovica žufánek z dubového sudu
Hruškovica žufánek z dubového sudu

Hruškovice je bezesporu jednou z nejoblíbenějších ovocných pálenek v Čechách i Moravě. Dozvědět se víc, nejen o naší klasické hruškovici, ale i o tom jak se vyrábí a pije ve světě, není na škodu. Kromě výroby a tipů, jak si hruškovici správně vychutnat se můžete seznámit s těmi nejlepšími hruškovicemi současného trhu.

Na výrobu 1 litru kvalitní pálenky obvykle padne okolo 10 až 14 kg hrušek. Výjimečnost nápoje začíná právě při výběru hrušek, ty nejlepší destilérky plody třídí ručně a do sudů míří jen ty nejlepší kousky. Při testování se vítězem stala prémiová hruškovice Fassbind Vielle Poire, ale královnou české produkce je bezesporu Žufánek Hruškovica z dubového sudu.

Absinth – zelená múza i zelená smrt

Absinthe St. Antoine Žufánek
St. Antoine Žufánek

Absinth je bylinkovým nápojem umělců, který je pro mnoho lidí stále velkou neznámou. Rozhodně ale stojí za to tuto bohémskou směs anýzu, pelyňku a fenyklu ochutnat. Nevěřte řečem, že je absint halucinogenní či zdraví nebezpečný – žádné takové účinky rozhodně nemá. Maximálně vás bude po obsažené látce zvané thujon trošku brnět jazyk. Chcete-li ochutnat opravdu kvalitní a přitom cenově dostupný absint, vyzkoušejte St. Antoine Žufánek. Chybu neuděláte ani s klasickou v podobou absintu Pernod.

Absint se vyznačuje svou výrazně zelenou barvou. Při výběru se zaměřte na to, aby byl jeho odstín přírodní, z bylinek a bez barviv. To platí zejména tehdy, pokud chcete ochutnat pravou a tradiční podobu. V případě míchaných nápojů může být naopak různé barevné zpestření vítané. V našem článku, jak vybrat absint, se dozvíte více tipů. Také vám v něm vysvětlíme, jak jej správně pít. Absint je totiž zapotřebí umět namíchat. Na rozdíl od většiny alkoholických nápojů ho nestačí jen nalít z lahve a vypít.

Brandy – koňak je vždy brandy, ale brandy nemusí být koňak

Brandy hennessy XO
Hennessy XO

Brandy, koňak, armaňak – v obdobných pojmech se obvykle vyznají jen milovníci těchto nápojů. Pokud se se zrajícími vinnými destiláty teprve seznamujete, vysvětlíme vám, jaký je mezi nimi rozdíl. V každém případě je vždy nejlepší vyzkoušet na vlastní kůži (tedy myšleno jazyk) jejich intenzivní a přitom sladkou chuť, kterou získávají uležením v dubových sudech po sherry. Pro náročnější zákazníky doporučujeme námi recenzovaný Hennessy XO. Chcete-li ochutnat něco jemnějšího, volte řeckou Metaxu, která se do kategorie brandy taktéž řadí.

Brandy se pije z typických širokých sklenic ve tvaru tulipánu. Nepřidává se do ní led, naopak se zahřívá v rukách, aby se jejích chuť teplem uvolnila. Jedinou výjimkou je právě výše zmíněná Metaxa, kterou si můžete dát i ledově vychlazenou. Při výběru brandy o kvalitě rozhoduje především doba zrání v sudech, která je obvykle značená speciálními symboly v názvu alkoholu. Svou roli také hraje původ. Například francouzské brandy jsou považovány za jedny z nejlepších.