Nejlepší alkoholické nápoje – destiláty

Pivo a víno je sice ověřená klasika, ale občas je chuť i na něco ostřejšího. Níže vám představíme ty nejlepší destiláty, které se hodí pro klidný večer doma i na divokou párty s kamarády. Alkoholické nápoje nejsou sice nejlepším řešením na všechno, ale některé opravdu stojí za to. Nepijeme to po kýblech, ale ochutnáváme a vychutnáváme.

Nejlepší alkohol a alkoholické nápoje

Současný trh nabízí nesmírně širokou nabídku kvalitních pálenek. Čím se jednotlivé destiláty liší a jak si nejlépe vychutnat, se dozvíte na následujících řádcích. Popsat všechny druhy alkoholu by vydalo na mnoho článků, tak se postupně budeme věnovat různým a uvidíme, kam až to dopracujeme.

Rum – oblíbený alkohol nejen posledních let

Rum Diplomatico Reserva
Rum Diplomatico Reserva Exclusiva 12y

V poslední době se tyhle dobroty u nás těší velmi velké oblibě. A to nejen mezi pány. Ten pravý se vyrábí z cukrové třtiny, proto bývá lehce nasládlý. Druh sudů a způsob zrání má na výslednou chuť nápoje obrovský vliv. Vybírat můžete také podle délky zrání. Obecně platí, čím déle tento alkohol zraje, tím bývá kvalitnější. Stáří však není jediné kritérium. Výborný je i blend, který obsahuje různě vyzrálé rumy. Jedním z nejoblíbenějších je Ron Zacapa Centenario.

Mezi rumovými destiláty si každý najde to své. Pro milovníky sladkých chutí jsou jako stvořené ty s vůní pečených banánů, vanilky či medu. Vynikající je například Diplomatico. Jiné zase osloví ty kořeněné s citrusy a zázvorem. Kromě vyzrálých zlatých a tmavých rumů jsou skvělou volbou také bílé. Ty se hodí především jako základ do koktejlů. Více se o nich dozvíte více v našem článku.

Gin – tradice i popularita, která neklesá

London Dry Gin
Bombay Sapphire Traditional

Co se popularity týče, tak giny začínají rumům pěkně šlapat na paty. A není se čemu divit. Tento destilát s unikátním vůní jalovce se hodí nejen pro pomalé upíjení, ale především pro přípravu lahodných míchaných nápojů. Je to vlastně pálenka z obilí, která je následně destilována spolu s bylinkami či ovocem. Tyto přísady mu dodávají specifickou chuť i aroma.

Nejznámějších jsou suché druhy tohoto alkoholu London Dry. Ty mívají spíše svěží, jen minimálně sladkou chuť, v níž dominují citrusy a jalovec. Opravdu jemný a lehký je například Bombay Sapphire Traditional. Na druhé straně jsou tu Old Tom druhy, jež jsou nesmírně aromatické a vyznačují se intenzivní a bohatou chutí. Jaké jsou další typy těchto alkoholických drinků a které jsou nejlepší, se dočtete v našem článku.

Whisky – alkohol nejen pro kovboje

Skotská whisky
Balvenie Double Wood

Pokud myslíte, že tohle je pití pro dědky a kovboje, pak vám rozhodně doporučujeme mrknout na náš článek náš článek. Zjistíte, že tahle dáme mezi alkoholy může být nejen opravdu jemná, ale také příjemně nasládlá. Nejčastěji se vyrábí z ječmenného sladu. Americký bourbon a Tennessee whisky pak z kukuřice. Stejně jako některé jiné alkohzoly, i ona zraje v sudech z dubového dřeva.

Právě výběr sudů má zásadní vliv na výslednou chuť a aroma. Hojně se využívají sudu po jiných destilátech, jako je sherry, brandy či rum. Některé druhy, například zmiňovaná Tennessee musí zrát v nových požarovaných sudech. Pokud jste dosud tomuto nápoji nepřišli na chuť, pak vyzkoušejte 12letou Balvenie Double Wood. Pro zkušené milovníky doporučujeme extra nakouřený Laphroaig. Za ochutnání rozhodně stojí také česká whisky Trebitsch.

Tequila – destilát který proslavil Mexiko

Nejlepší reposado tequila
Olmeca Reposado

Také jste žili ve vědomí, že zlatá je nejlepší? Proč tomu tak není, se dozvíte v našem článku. Kromě zlaté a stříbrné se tyhle alkoholické nápoje dělí na vyzrálé (Anejo) a uleželé (Reposado). Ty bývají vytříbenější než mladé tequily a skvěle chutnají čisté či s plátkem limetky. Pro pomalé upíjení je perfektní například Don Julio Anejo.

Tenhle destilát je také skvělý základ pro spoustu míchaných nápojů. Její specifická chuť agáve dodá koktejlu říz i aroma. Pokud si chcete opravdu pochutnat, sáhněte po těch uleželých, jakou je třeba Olmeca Reposado. Do koktejlů je ideální i mladá tequila Blanco. Nám osobně nejvíce chutná stříbrná od Dwayna Skály Johnsona Teremana Blanco.