Recenze Skunk Rum Hooded Batch 1

Rum Skunk uvod
8.3
Velmi zajímavý
Sečteno a podtrženo
Síla rumu Skunk vás může překvapit, má totiž obsah alkoholu 62,1 %. Ale je to vyvážená chuť třtinového rumu s velmi výraznou vůni hned po otevření lahve či nalití skleničky. Není to rum pro každého, ale rozhodně doporučujeme ochutnat a zažít.
Klady
Výrazná a příjemná vůně
Nový způsob kvašení a fermentace
Zajímavý design etikety
Zápory
Lehce štiplavý tón v chuti
Omezený počet lahví

Skunk Rum je pro nás docela nová značka, takže jsme museli trochu zapátrat co je to zač. Podle dostupných informací se jedná o dánskou společnost s názvem A Clean Spirit. Vyznačuje se tím, že je pro ni důležitá udržitelnost, tedy vize být šetrní k životnímu prostředí. To se promíta do výroby, balení rumu i způsobu prodeje.

Výrobce tohoto rumu se rozhodl trochu víc experimentovat a tak vznikají nové zajímavé rumy. Tento rok jsou prý v plánu 4 šarže a každá bude mít jiný chuťový profil. My měli možnost ochutnat první z nich. Jak to dopadlo? Chutnal Rum Skunk víc mužům nebo ženské části ochutnávacího týmu?

Hodnocení vybraných vlastností Rumu Skunk

Pozn.: Hodnotíme max. počtem bodů 10

Výroba a proces zrání – 8/10

Jde o experimentální výrobu, kdy kvašení a fermentace trvá déle než je zvykem u rumů a také se rum dává (stáčí) do lahví když má o něco vyšší obsah alkoholu. Tedy o něco vyšší, za nás spíš vysoký, protože 62,1 % alkoholu není zrovna málo. Častěji se tady u nás pijí rumy, které mají obsah alkoholu spíše 40 %. Někdy se s rumy takové síly potkáváme, narazili jsme na ně v několika vzorcích v adventním rumovém kalendáři, ale obecně to není až tak časté.

Skunk rum lahev

Skun Rum se sice vyrábí v Dánsku, ale je z paraguayské bio melasy a prý už melasa je cítit zajímavou vůní připomínající banány. Celkově je výroba tohoto rumu prý inspirována Jamajkou, takže popusťte uzdu fantazii. O moc víc se toho o výrobě nedozvíme, protože je to výrobním tajemstvím a to se hlídá. To nevadí, ochutnávání zakázané není.

Chuť a vůně rumu Skunk – 9/10

Skunk Rum Hooded Batch 1 je silný rum, ale nebojte se toho. První nás upoutala vůně, vůbec nenasvědčovala tomu, jakou silou rum disponuje. Je spíš jemnější, ale výrazná. Opravdu jsou tam hned cítit banány a tropické ovoce. Někdo z nás tipoval ananas, někdo dokonce mango a někdo vanilku, ale shodli jsme se na cukru ve stavu karamelu. Když jsme si později přečetli na Alkohol.cz popis, tak jsme se shodli, že banány a karamel je jistota.

Chuť je proti vůni výrazně podtržena silu rumu. V první chvíli chutná trochu tak, jak voní, ale jen malou chvilku. Pak lehce zaštípe na jazyku a pak se zase příjemně rozloží. Překvapivě nemá žádný „ocas“ který jsme u 62,1 % alkoholu očekávali. Právě naopak, chuť doznívá celkem dlouho a příjemně. To nás hodně překvapilo. A dokonce i ženská část ochutnávky, která má většinou jazýček mlsný spíš na sladké koncovky, tenhle rum ocenila a nezavrhla.

Vzhledem k síle rumu by určitě bylo možné ho použít do míchaných nápojů, jako je třeba daiquiri, nebo v Karibiku tolik oblíbený rum punch. Nám se to ale zdálo škoda a ochutnávali jsme čistý Skunk rum. Muži měli poznámku, že v první chvíli to připomínalo dobrou whisky, ale jen maličkou chvilku než se přes sílu alkoholu dostaly ty jemnější chutě a vůně, pak už by si nikdo tohle srovnání nedovolil

Barva a balení – 8/10

Jak už jsme zjistili, filosofií výrobce Skunk rumu je udržitelnost. To se projevuje i v balení. Lahve na rum jsou vyráběny z recyklovaného skla a etiketa z papíru, který už také recyklací prošel. Lahev je jednoduchého, trochu retro tvaru a zátka samozřejmě obsahuje korek. V lahvi se při zvednutí lehce pohybuje krásně hnědá tekutina, která na slunci zazáří. Pohled na tuhle barvu rumu podporuje a napíná chuťové pohárky. Jíme i pijeme také očima.

Etiketa se může zdát trochu divoká, ale pokud je to inspirace Jamajkou, tak to plně odpovídá. Je zajímavě řešená a můžete ji prohlížet i delší dobu, možná s počtem vypitých sklenek na přitažlivosti ještě získává. Druhá (zadní) část etikety je stručným popisem výroby, ale také nám říká, že je tento rum produkován v limitované kvantitě, tedy že lahví rumu Skunk není velké množství.

Rum skunk pití

Na etiketě je vždy uvedena šarže a číslo láhve, to nás překvapilo. Zapátrali jsme dál, protože naše číslo lahve bylo 360, kolik jich tedy je. Podle dostupných informací 699. Tak to je opravdu limitka.

Celkové hodnocení Skunk rumu Hooded Batch 1

Skunk Rum Hooded Batch 1 byl pro nás všechny zajímavým zážitkem. Nečekali jsme to, ale překvapil svou silou i jemností. Není to asi rum na běžné pití, ale pro speciální příležitosti se určitě hodí. Nebo pro skupinku milovníků rumu, kteří rádi ochutnají něco nového a netradičního. Unikátnost je daná i tím, že se jedná o limitovanou edici a malým počtem lahví. Možná bude zajímavá pro sběratele, ale k těm my se zatím rozhodně neřadíme, my jsme ti ochutnávači.

Skunk rumu Hooded Batch 1

8.3
Velmi zajímavý
Klady
Výrazná a příjemná vůně
Nový způsob kvašení a fermentace
Zajímavý design etikety
Zápory
Lehce štiplavý tón v chuti
Omezený počet lahví
Rum Skunk uvod
Sečteno a podtrženo
Síla rumu Skunk vás může překvapit, má totiž obsah alkoholu 62,1 %. Ale je to vyvážená chuť třtinového rumu s velmi výraznou vůni hned po otevření lahve či nalití skleničky. Není to rum pro každého, ale rozhodně doporučujeme ochutnat a zažít.

Podobné články

Nejlepší rumy 2021

Nejlepší rumy

Třtinové rumy si u nás získaly oblibu, jsme v jejich spotřebě dokonce na špici. Vyzkoušeli jsme různ�...