10 rad, jak na na kocovinu

Konec roku se nezadržitelně blíží a s ním kromě pohody a obžerství také spousta příležitostí zadělat si na slušnou kocovinu. Jak se jí vyhnout?

Sucho v krku, pachuť v puse, permoníci v hlavě. Co se děje v útrobách, to raději nechcete vědět. Ano, rána opilcova jsou skutečně těžká, kdo z nás to někdy nezažil? V období Vánoc o příležitosti nebývá ani pro příležitostné alkoholiky nouze. Abyste se příště všem nepříjemným průvodním jevům v dobré víře požitého alkoholu vyvarovali, je třeba dodržet jen několik málo základních pravidel.

1. Pijte kvalitní, přinejlepším čirý alkohol

Co dodat? I když necháme stranou strašáka metanolové aféry, stále platí, že když dva dělají totéž, není to totéž. I v otázce vodky nebo vína. Do levného alkoholu jsou běžně přidávány často umělé přísady, které do něj nepatří, a s nimiž si náš organismus sice dokáže poradit, ale bolí to. U vína jsou to většinou cukry a siřičitany, které způsobují tolik oblíbený bolehlav, u tvrdého alkoholu s příchutí zase barviva a konzervanty. Nic pro lidské tělo.

2. Prokládejte ho spoustou vody

Ke každému panáku či sklenici vína jednu sklenici vody a máte takřka vyhráno. Alkohol má tu nepříjemnou vlastnost, že organismus silně dehydratuje a většina průvodních jevů kocoviny je zapříčiněna právě dehydratací. Proto pijte vodu, vodu a zase vodu. A pokud chcete své tělo pohýčkat ještě trochu více, přidejte jednu dvě sklenice kvalitního ovocného džusu, s nímž dodáte i nějaké ty vitamíny. Podobně zafunguje i plátek citronu či limetky.

3. Nalačno? Neblázněte…

Naši tatínkové někdy před mejdanem pili decku oleje nebo snědli lžíci sádla. Drastické, nicméně účinné. Buď se pozvraceli rovnou, nebo svému žaludku zajistili kvalitní firewall. Bohatě ale stačí nezapomenout se navečeřet, ideálně také zobat něco v průběhu akce. Potrava v žaludku zpomaluje proces vstřebávání alkoholu do krve, tělo tak má mnohem více času se s ním vyrovnat, z tohoto hlediska jsou nejvhodnější potraviny energeticky náročnější, jako je celozrnné pečivo nebo těstoviny, nebojte se ani mléka, které funguje obdobně. Dále se doporučuje něco lehkého a zdravého, co nám pomůže doplnit vitamíny, o něž nás alkohol připraví, především B a C, zkuste tedy sníst celý banán a uvidíte, co se stane. Nebo spíš nestane.

4. Vyhýbejte se bublinkám

Bublinky v alkoholických nápojích jsou naopak právě to, co vstřebávání alkoholu do krve urychluje, takže pozor na ně. Zapíjet panáky vínem je samo o sobě nerozumné, ale zapíjet je sektem, to už se rovná sebevraždě.

5. Protřepat, nemíchat!

To, že na sebe, a poté i na vás různé druhy alkoholu vzájemně působí, je sice povšechně mýtus, nicméně pokud chcete svému tělu dopřát tu nejmenší možnou zátěž, platí staré známé přísloví: ševče, drž se svého kopyta. Různé obsahy ethylalkoholu v různých druzích alkoholu, i jejich různé základy znamenají pro váš organismus nepříjemné šoky, stejně jako pro váš žaludek.

Na zdraví!

6. Když už spát, tak jedině za střízliva

Pokud padnete do postele a svět se s vámi točí, je téměř jisté, že až se ráno probudíte, budete si přát, abyste se neprobudili. Během spánku se metabolismus celkově zpomaluje, alkohol ve vašem těle tak zůstane déle. Pokud tedy chcete vstát a cítit se fit, je nutné, abyste se před usnutím dostali aspoň do stavu co nejvíce přibližujícím se střízlivosti. Než ulehnete, je také dobré dostat do sebe aspoň půllitrovou sklenici vody.

Občas se ale nezadaří a probuzení není nic moc. Jak tělu pomoci se s tou neplechou vypořádat?

7. Opět ta voda

Rehydratace je prostě základ. Abyste zbytečně nedráždili již tak ubohý žaludek, pijte nápoje v pokojové teplotě, příliš studené nebo teplé je jen dalším šokem pro váš trávicí systém.

8. Spánek, nebo trocha pohybu?

Únava tělu rozhodně neprospívá, proto si nedávejte nesmyslné cíle, jako je vstávání na budík, radši se vyspěte do sytosti. Nicméně, když už se vzbudíte, zkuste místo polehávání a úpění vyrazit na pohodovou kratší procházku, která rozhýbe metabolismus a dovolí vám tak rychleji spálit zbytkový alkohol. Klidně s sebou vezměte psa. A dva pytlíky. Jeden pro něj a jeden pro vás.

9. Nadopujte tělo vším, oč přišlo

Vitamíny, cukry. Jelikož jsou játra zaměstnaná odbouráváním alkoholu, vázne tvorba cukrů, které tělo potřebuje. Do vody si vymačkejte čerstvý citron a klidně si dejte i sladkou limonádu, doplníte tak již zmíněné ztracené cukry. Další vhodnou pitinou je i kvalitní multivitaminový džus, jen pozor na překyselený žaludek, důraz je proto kladen na slovo kvalitní.

A co k jídlu? Stará dobrá česnečka zklidní podrážděný žaludek, stejně tak silný masový vývar, který navíc dodá energii.

10. Žádná chemie, prosím, raději bylinky

Běžně užívaná zázračná růžová pilulka je při kocovině skryté zlo, které sice může krátkodobě pomoci, nicméně z dlouhodobého hlediska jen ubližuje již tak dost namáhané žaludeční sliznici, stejně jako většina ostatních preparátů. Na Ibalgin, aspirin a další tak raději zapomeňte a raději si udělejte čaj z máty, heřmánku nebo zázvoru. Vše zmíněné zklidní váš žaludek a spolu s výše uvedenými radami byste měli být schopni postavit se na nohy i bez chemie.

Foto: Photl.com

Podobné články