Banánovník není strom!
Banánovníky jsou vlastně nejvyšší byliny světa. Jejich výška může dosáhnout až úctyhodných šestnácti metrů. Byliny jsou rostliny, jejichž stonek neobsahuje dřevo. A také stonek banánovníku jako u každé správné byliny zůstává bezdřevý. Nadzemní část rostliny pak na konci každého cyklu odumírá, aby z kořenů v půdě mohl začít okamžitě růst nový jedinec.
Banány jsou bobule
A patří tak do vykutálené rodiny třeba spolu s angreštem, rybízem nebo hroznovým vínem. Definice vychází z podoby samotného plodu, který je v případě bobule rozdělen na vnější blanitou slupku a vnitřní dužnaté nebo šťavnaté oplodí obklopující semeno (semena).
Banány jsou bohatým zdrojem vody
Nenechte se zmást jejich vzhledem a spíše suchou pevnou strukturou. Banány totiž obsahují až 75% vody. Jen o 10% více mají například broskve nebo jahody. Příjemným vedlejším efektem konzumace banánů je tak mimo jejich příjemnou chuť a značnou výživnost také pomoc při dodržování pitného režimu.
Banánová velmoc
Nejvíce těchto sladkých žlutých plodů ročně vyprodukuje Indie. Následovaná Brazílií, Ugandou a Čínou. Nejvíce pak banány jedou Švédům, kteří mají jen o něco málo vyšší průměrnou roční spotřebu na hlavu než druzí Američané. Banány však chutnají všude po světě. Jedná se o globálně nejoblíbenější ovoce napříč kontinenty.
Banány jako přírodní antidepresiva
Pokud se cítíte slabí, podráždění a posmutnělí, zkuste jako první pomoc posvačit jeden kus tohoto zázračného žlutého ovoce. Deprese a stavy úzkosti jsou často připisovány nízké hladině serotoninu v krvi. A právě banány vylučování tohoto takzvaného hormonu štěstí v našem těle podporují. Jsou totiž zdrojem aminokyselin i vitamínu B6, jež jsou právě pro syntézu serotoninu a jeho působení na náš mozek klíčové. Navíc banány obsahují jednoduché cukry, které nás dokáží rychle „nakopnout“.
Banánovou slupku nevyhazujte
Může se vám hodit nejen, pokud chcete jejím šikovným nastražením na podlahu někomu zpříjemnit den. Pokud si jí potřete kůži, ulevíte tak bolesti od škrábanců, popálenin nebo nejrůznějších štípanců. Může také sloužit jako alternativní repelent nebo dostupná pleťová maska pro vyhlazení vrásek. Tedy aspoň první dvě použití jsou vyzkoušené autorem osobně a můžu se zaručit, že to vážně to funguje!
Přirozené životabudiče
Opice to už dávno vědí a teď budete i vy! Jeden středně velký banán vám mimo asi jedné stovky kalorií (banány patří mezi to kaloričtější ovoce) poskytne v průměru tři gramy vlákniny, dvacet procent doporučené denní dávky hořčíku a deset procent doporučené denní dávky draslíku. Banán je rovněž dobrým zdrojem vitaminu C, antioxidantů, železa nebo vápníku. Jeden banánový koktejl po namáhavém cvičení vás povzbudí lépe a jistě zdravější a přirozenější cestou než nějaký energy drink.
Banány měly původně semena
Banány, jak je známe dnes, se objevily před několika tisíci lety. Jednalo se o náhodnou mutaci, které se začalo s výhodou využívat. Zemědělci takto zmutované rostliny úmyslně vybírali a dále pěstovali. Plané druhy banánovníků obsahují v plodech, které nejsou příliš chutné, poměrně velká a tvrdá semena. V banánech, na které jsme zvyklí, se stále vyskytuje veliké množství drobných téměř nepostřehnutelných semínek, ale ta již neplní v rozmnožování banánů žádnou funkci.
Banánovník pouze jednou vykvete a pak odumře
Z opylovaného květu postupně vzniká banánový trs. Po dozrání plodů rostlina postupně zežloutne a odumře. Ne však úplně. Předtím, než definitivně odejde do botanického nebe, totiž ještě stihne vyhnat nový stonek, ze kterého začíná růst nový „strom“ a všechno začne nanovo. Celý proces od mladé rostlinky až po poslední banán zabere kolem deseti let.
Banánovníku hrozí vyhynutí
Protože banánovníky se nemohou rozmnožovat semeny, mají krátký životní cyklus a po celém světě je zdaleka nejrozšířenější jen jedna jejich velmi populární odrůda Cavendish, jsou pro ně jakákoliv onemocnění díky snadnému šíření mnohem rizikovější a zhoubnější. V současnosti největší hrozbu pro trh s banány představuje takzvaná panamská nemoc způsobená velmi odolnou a agresivní plísní. Ve skutečnosti nikdo nemůže zaručit, že všechny banánovníky do posledního této nebo jiné chorobě nepodlehnou. A tak si užívejte banánů, seč to půjde. Nikdy nevíte, který bude váš poslední..¨
Foto: Flickr.com/SuSanA Secretariat,liz west,M M,Forest and Kim Starr,osseous,Micolo J