11 důvodů, proč je Praha lepší než Brno

Minulý týden nám vyšel lehce zavádějící článek, že prý je Brno lepší než Praha. Pojďme tedy toto tvrzení uvést na pravou míru.

1) Památky

Ano, Brno má sice něco, čemu říká orloj, byť by se té věci dala vymyslet spousta příhodnějších označení. Každopádně památky, jako je Staroměstský orloj, Katedrála svatého Víta, Národní divadlo, Národní muzeum, Karolinum, Karlův most, Obecní dům a další a další a další, jsou jen v Praze. Je jich tam dokonce tolik, že by se daly naskládat na cestu z Prahy až do Brna. A ještě zpátky.

Staroměstský orloj.

2) Historie

Praha má bohatou historii, kterou se může chlubit nejen v Čechách a na Moravě, ale ještě daleko za hranicemi naší zemičky. Píší se o ní knihy, kroniky, pověsti… Zkrátka o Praze se mluví a ví v mnoha zemích světa a její historie je pozoruhodná.

3) Karlova univerzita

Nejen Karlova – nejvyhlášenější – univerzita je právě v Praze. Kdo by neocenil školy, které mají výbornou pověst a skvělé vyhlídky. Masaryk byl taky frajer, ne že ne, ale Karel? Vždyť Karlovka je nejen první českou univerzitou, ale dokonce první univerzitou v celé střední Evropě. 

4) Kultura

Každý večer se něco děje. Párty, koncerty, diskotéky, tematické večírky, plesy, divadlo, výstavy. Ve dne, v noci, nonstop. Muzika v Praze neutichá, hospůdky nezavírají, MHD nepřestává jezdit. Praha nikdy nespí a každý si zde přijde na své. Co dělají Brňáci po večerech? Přemýšlí, co se asi děje v Praze.

Praha nikdy nespí.

5) Další vyžití

Jak správně podotkl náš sportovní redaktor Martin: „Kdybych se měl držet jen svého zaměření, zmíním to, že Praha má zastoupení v každé z elitních sportovních lig.“ Aha, aha?

6) Více pracovních příležitostí

Nevím, jak to chodí s prací v Brně, v Praze je zkrátka možné všechno. Brigádu najdete raz dva, ani nemrknete. Platy jsou pro studenty více než slušné. A hlavně, brigádu zde seženete v jakémkoli oboru, ve kterém si vzpomenete.

7) Metro a tramvaje

Prej že rejže, co je to, proboha, šalina? Proč, proč, proč? Když každý normální člověk jezdí tramvají? A Pražák samozřejmě metrem, že. Je rychlé, dostanete se jím všude, nečekáte na semaforech, v zácpách. Tramvaj, metro… tomuto jazyku se říká čeština.

Tramvaj, ne šalina, tramvaj!

8) Známé osobnosti

Ano, je hezké, že v Brně potkáte kamarády a známé. To v Praze ale také, že. A když ne náhodou, tak si prostě zavoláte nebo napíšete přes internet. Nevím, jestli “ty internety“ dorazily už i do Brna. Každopádně kromě svých přátel máte možnost v Praze potkat i známé osobnosti, vaši oblíbenou herečku, zpěváka, spisovatele nebo moderátora. A to docela běžně.

9) Pražáci jsou víc v pohodě

Pražáci jsou v pohodě...To vám vysvětlí naše redaktorka Alice:  „Z vlastní zkušenosti vím, že když přijedu do Brna (ale ono vlastně kamkoliv), tak slyším průpovídky o tom, že „Pražáci přijeli“. Ale ještě jsem se nesetkala s tím, že bychom v Praze od srdce nadávali víkendovým náplavám z Brna a jiných měst. Řekla bych, že jsme takoví víc psychicky odolní v tomhle směru, to asi bude těma davama turistů, co jsem se naučili ignorovat,“ směje se Alice.

10) Cizinci všude, kam se podíváš

A to samozřejmě není vůbec nic špatného, naopak. Procvičíte si angličtinu, němčinu, španělštinu, francouzštinu, ruštinu a jakýkoli jiný jazyk budete chtít. A to třeba jen tím, že půjdete do hospody, kavárny nebo čajovny.

11) Praha je prostě Praha

Potká se Pražák s Brňákem a Brňák povídá: „Víš co se o vás říká v Brně? Že jste strašně pragocentrický!“ A Pražák na to: „A víš co se říká v Praze o vás? NIC!

Praha je prostě Praha.

Co si o naší “pražsko-brněnské rivalitě“ myslíte vy, milí čtenáři? A je vaše město lepší než Brno (samozřejmě) a Praha? Povězte nám o tom na Facebooku nebo v komentářích pod článkem.

 

Foto: deviantart.com, wikipedia.org

Podobné články