11 věcí, které jste možná nevěděli o snech

Přestože se s nimi setkáváme pravidelně každý den a pro někoho jsou i velmi důležité, drtivou většinu našich snů zapomínáme a jejich význam pro nás stále zůstvává velikou záhadou.

Až dnes večer zavřete oči a usnete, čeká vás další várka snů, stejně jako každou noc. Skrze jednotlivé spánkové fáze se nakonec dostanete až do takzvané fáze REM (z anglického Rapid Eye Movement), kdy je náš mozek během spánku nejaktivnější a nám se zdají ty nejživější, nejbarvitější a nejlépe zapamatovatelné sny.

Psychologové i filozofové přicházejí s nejrůznějšími teoriemi o tom, proč vlastně sníme. A třebaže byly v této oblasti provedeny již stovky a možná i tisíce studií, opravdový význam snů stále0 Přeci jen však něco o snech víme naprosto jistě. Čtěte dále:

Sním, sníš, sníme. Ano, my všichni. Každou noc. A nejen lidé, ale dokonce i většina zvířat, třeba i křečci.

Ve snech se setkáváme pouze se známými tvářemi. A to je trochu zvláštní s ohledem na to, že ve své fantazii si při troše snahy dokážeme vytvořit i úplně novou a neznámou bytost. Nicméně osoby, které kdy můžete potkat ve své říši snů, jste již určitě někdy museli vidět.

Sníme každou noc. Zhruba 90% veškerého obsahu našeho snění však zapomínáme.

Zapomínáme zhruba 90% veškerého obsahu našich snů. Jinak by byl náš mozek přehlcen. Drtivou většinu zapomínáme okamžitě po probuzení, menší část zhruba pět až deset minut od probuzení. Pokud si tedy chcete ze svých snů pamatovat trochu více, mějte hned ráno po ruce zápisník a své sny si pokud možno co nejrychleji zvěčněte na papír.

I slepí lidé mají živé a barvité sny. Jen místo obrázků velmi intenzivně vnímají zvuky, pachy, emoce. Lidé, kteří oslepli až po narození, však mají ve svých snech normálně zahrnutou i obrazovou složku.

Ne každému se zdají barevné sny. A počet takto „postižených“ jedinců je až překvapivě vysoký- týká se to přibližně jednoho člověka z osmi. Tedy zdaleka ne pouze barvoslepých lidí. Důvod, proč se některým lidem zdají pouze černobílé sny, zůstává velikou záhadou.

Úzkost je ve snech nejdominantněji zastoupená emoce. A to dokonce i tehdy, pokud jste jinak naprosto bezstarostní a optimisticky naladění. Pověstné jsou v tomto ohledu především sny o ztracených klíčích nebo skoku ze skály.

Během noci máme zpravidla mezi čtyřmi až sedmi sny. Navzdory tomu že někdy máte po probuzení pocit, že se vám nezdálo vůbec nic a jindy zase, že se vám zdál po celou noc kontinuálně jeden dlouhý sen.

Pokud budete mít štěstí, může se vám ve snech zjevit i návod na sestrojení nějakého převratného vynálezu.

O některé z velkých vynálezů obohatily lidstvo právě sny. Takovým geniálním způsobem přišel na svět třeba šicí stroj roku 1845. Jeho vynálezci Eliasu Howeovi se údajně na toto téma zdál velmi živý sen, jež mu dodal inspiraci.

Vaše mysl umí do snů promítnout také podněty zvenčí. Pokud například během vašeho spánku hraje hudba, kterou podvědomě vnímáte, může se vám zdát, že jste na koncertě.

Naše mysl umí do snů zpracovávat také podněty zvenčí. Například hudbu.

Výzkumy bylo zjištěno, že je nemožné zároveň chrápat a mít sen. Opět ale není úplně zřejmé, proč tomu tak je.

Nejčastější sen? Nevěrný partner(ka). Tedy důkaz toho, že emoce úzkosti jsou ve snech velmi časté. Tato noční můra má co dočinění pravděpodobně s naší podvědomou obavou z toho, že zůstaneme sami.

 

Foto: Flickr.comMoyan BrennMisha SokolnikovVlastimil Kouteckýmadhan r

Podobné články