12 nejlepších filmů žánru fantasy

Fantasy filmy jsou skoro pohádky, někdy pro dospělé a někdy pro všechny.

Kdo by se občas nechtěl odpoutat od každodenní reality a vyrazit na cestu do jiných světů, kde je všechno možné? Přinášíme vám dvanáct nejlepších fantasy filmů pro malé i velké filmové fanoušky.

Upozorňuji, že článek obsahuje spoilery. Pokud jste filmy ještě neviděli, vraťte se k němu později.

Tip

Sledovat, nebo stáhnout filmy si můžete na různých místech. Ta oblíbená tu ve zkratce uvádíme: Online sledovat můžete zdarma třeba na sledujserialykukaj.to nebo lookmovie, ale jestli si je chcete v klidu pouštět i na místech s omezeným přístupem k netu, nebo doma nemáte tak dobré připojení, můžete zkusit třeba webshare.cz nebo fastshare.

Jasně a ideální je k tomu mít doma TV VoyoNetflixSkylink nebo Telly. Pak už vás nic nemůže zaskočit. 

Pán Prstenů (2001, 2002, 2003)

Oblíbená trilogie podle knihy oceňovaného autora J. R. R. Tolkiena, který má ve své moci miliony fanoušků na celém světě již od roku 1954.

Další vlna emocí se zvedla právě po převedení knih na filmové plátno.

První díl je pojmenován ,,Společenstvo prstenu“. Základem monumentálního příběhu odehrávajícího se v mystické Středozemi je prsten, který nechal ukovat zlý vládce Sauron a využil ho k šíření zla. Naneštěstí nebo naštěstí ho ztratil v boji. Po dlouhé době ho našel hobit Bilbo Pytlík, který díky němu přestal stárnout. Na žádost čaroděje Gandalfa předá prsten synovci Frodovi. Ten se svými kamarády Samem, Smíškem a Pipinem odcházejí do Hůrky a Gandalf se vydává pro radu za svým učitelem, čarodějem Sarumanem. Ten se však přidal na stranu zla a zajme ho. S pomocí tajemného hraničáře, přezdívaného Chodec, Frodo a jeho kamarádi uniknou jen o vlásek devíti černým jezdcům, kteří vyrazili z Temné věže, aby prsten našli a přinesli svému pánovi Sauronovi.  Je svolána porada lidí a elfů, která rozhodne, že prsten musí být zničen. Místem zničení je oheň Hory osudu, kam se chystá Frodo prsten odnést. Po boku mu neohroženě jdou čaroděj Gandalf, trpaslík Gimli, elf Legolas, bojovník Boromir, hobiti Sam, Smíšek a Pipin a také Chodec. Zrodí se Společenstvo Prstenu, které se vydává na nebezpečnou cestu plnou nástrah a nebezpečí.

Na první díl navazuje díl druhý s názvem Dvě věže. Společenstvo se rozpadlo a cesty jeho členů se rozdělily. Frodo se svým sluhou Samem putují k Hoře Osudu, jen tam mohou sprovodit ze světa obávaný Prsten moci. Musí se však vypořádat se skřetem Glumem, který po prstenu přímo prahne. Aragorn s elfem Legolasem a trpaslíkem Gimlim se vydávají po stopě skřetů, aby osvobodili z jejich zajetí další hobity Smíška a Pipina. Mezitím však sílí moc temného pána Saurona, který se spojil se zrádným čarodějem Sarumanem a společně se snaží prsten zničit. Kdyby ho znovu získali, pak by byla Středozem definitivně odsouzena k zániku.

Třetím a posledním dílem z pera geniálního režiséra Petera Jacksona je Návrat krále. Putování jednotlivých členů Společenstva prstenu se dostává do poslední a rozhodující fáze. Čaroděj Gandalf, elf Legolas a trpaslík Gimli spěchají s dědicem trůnu Aragornem na pomoc zemi Gondor, která odolává ohromnému Sauronovu vojsku. Hobiti se zároveň stále snaží zničit prsten v Hoře osudu…

Pán Prstenů je věc, kterou můžete milovat nebo nenávidět, ale nic mezi tím. Když pomineme fakt, že Peter Jackson je opravdový mistr ve svém oboru, vsadil i na kvalitní herecké obsazení, od Elijaha Wooda, přes sira Iana McKellena, éterickou Liv Tyler, Orlanda Blooma v roli elfa Legolase, až po krále Aragorna v podání Vigga Mortensena, do kterého, přiznejme si, jsme byli všichni zamilovaní, nehledě na pohlaví.

Film, který je přímo povinností vidět.

Avatar (2009)

Za tímto snímkem nestojí nikdo jiný než tvůrce oscarového Titanicu James Cameron. A musíme říct, že se mu zase něco povedlo na výbornou. Fantasy film o bytostech dosahujících až třímetrové výšky s nápadně modrou kůží si odnesl mnoho ocenění a katapultoval se mezi neoblíbenější filmy v historii vůbec.

Na planetě Pandora žijí kouzelné bytosti v souladu s přírodou. Tato zem obsahuje zásobu vzácného minerálu, po kterém touží obyvatelé Země. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory.

Na náročnou misi je vybrán od pasu ochrnutý mariňák Jake Sully, který už v podstatě nemá co ztratit, navíc možnost opět chodit je pro něj neodolatelnou nabídkou, která stojí za všechna rizika.

Zpočátku dobře probíhající diplomatická mise však časem naráží na střet s obyvatelstvem Pandory. Jake stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě. Bude poslouchat srdce nebo se vrátí ke svým kořenům?

Avatar se v letošním roce dočkal dlouho očekávaného pokračování, jež je plné propracovaných vizuálních efektů, hereckých výkonů a zcela jistě aspiruje na film roku. Pokud na něj půjdete do kina, osobně doporučuji využít možnosti vidět jej ve 4D.

E.T. mimozemšťan (1982)

E.T. mimozemšťan je kouzelný fantasy film, jenž ocení především rodiny s dětmi, z pera Stevena Spielberga.

V okolí Los Angeles přistane létající talíř, jehož posádka na planetě Zemi sbírá vzorky rostlin. Když se však chtějí vrátit, jsou vyrušeni, v panice prchají a zanechávající za sebou jednoho svého člena. Zmatený návštěvník z jiných světů se při svém bloudění dostane až k Elliotovi a jeho sourozencům. Elliot je natolik vnímavý a citlivý, že se mu podaří získat si důvěru tohoto tvora a pojmenuje ho E.T. Ten se naučí komunikovat díky sledování televize a my jsme svědky mimořádného přátelství mezi čistou dětskou duší a zdánlivě nebezpečnou kreaturou.

Volání domova je ovšem neúprosné a Elliotovi nezbývá nic jiného, než pomoci kamarádovi vrátit se tam, kam patří. Jenže dospělí jakoby zapomněli, že taky kdysi byli dětmi…

E.T. je už na klasikou na filmovém nebi a díky tomuto počinu se zrodila hvězda například Drew Barrymore, která je ve své roli malé Gertie ultraroztomilá. Takový svět emocí dokáže vytvořit jen génius typu Spielberga, tenhle film můžete vidět třeba stokrát a stejně u se u něj budete přiblble usmívat a na konci ronit potoky slz. Doporučuji všemi deseti.

Střihoruký Edward (1990)

Lidé mají spoustu přání, ale Edward, mimořádně vnímavá bytost, vytvořená vědcem, má jen jediné, a to mít ruce.

Bohužel, jeho tvůrce umírá předčasně a Edwardovi nezbývá nic jiného než žít osamoceně a v izolaci. To se však změní v momentě, kdy jeho zámek navštíví přehnaně aktivní prodejkyně kosmetiky Peggy a ve své přirozené empatii nemůže jinak, než se snažit Edwarda zachránit. Začíná tak příběh, který by se dal zařadit do škatulky romantických fantasy snímků. Tváří v tvář realitě poklidného amerického městečka se Edward učí poznávat charaktery lidí, chování ve společnosti, objevuje svůj kadeřnický um a hlavně, učí se tomu nejdůležitějšímu – milovat.

Edward sice není tak úplně člověk, ale chová se lidštěji než mnoho lidí okolo. Lidská závist je věčná a mnohdy ji nedokáže vytěsnit ani velká láska.

Střihoruký Edward je mistrovským dílem ikonického Tima Burtona a jeho dvorního herce – Johnnyho Deppa. V roli jeho lásky se představuje neskutečná Winona Ryder, tehdejší partnerka Johnnyho a jejich oddanost ve skutečném životě se patrně přenesla na filmové plátno, což dělá tento snímek ještě více okouzlující záležitostí.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

Na konci 1. světové války se v New Orleans začal psát příběh jednoho života. Kdo by řekl, že bude tak neobyčejný…

Podle knihy Francise Scotta Fitzgeralda vznikl tento nádherný kus umění, který zfilmoval David Fincher.

Benjamin přišel na svět jako hříčka přírody, tělesně odpovídal osmdesátiletému starci. Přesto, že byl otcem odvržen a nikdo mu neprorokoval dlouhý život, on všechny překvapil. Zatímco normální lidé stárnou, Benjamin mládne

Díky zázemí své adoptivní rodiny a lidí kolem se z něj stává samostatný jedinec, který touží po tom samém, co normální lidi. Odjíždí do světa a na svých toulkách zjišťuje, že nejlépe je mu stejně doma. S lidmi, které miluje, a hlavně se svou přítelkyní Daisy. Jenže ta na rozdíl od něj zcela přirozeně stárne. Lásku a jejich vzájemné pouto ovšem nepřekoná ani hra osudu.

Příběh, který je protkaný životními moudry a zároveň je natočen tak něžně a citlivě, že jedno oko nezůstane suché. Brad Pitt se role zhostil se ctí a éterická Cate Blanchett mu zdárně sekunduje. Krásný kousek, při kterém jsou určitě kapesníčky potřeba.

Strážci galaxie (2014)

V tomto akcí nabitém, výpravném fantasy dobrodružství odehrávajícím ve vesmíru se odvážný dobrodruh Peter Quill stává středem zájmu nájemných zabijáků poté, co Ronanovi, mocnému padouchovi s plány ohrožující celý vesmír, ukradne tajemnou kouli. Aby mu unikl, je Quill nucen spojit své síly se čtveřicí pozoruhodných hrdinů – Rocketem, po zuby ozbrojeným mývalem, Grootem, humanoidem, který připomíná strom, vražednou a tajemnou Gamorou a pomstychtivým Draxem Ničitelem. Když ale Quill objeví skutečnou moc koule a hrozbu, která se v ní ukrývá a ohrožuje celý vesmír, musí udělat vše pro to, aby nesourodá skupina táhla za jeden provaz a v posledním zoufalém souboji se pokusila zachránit osud celé galaxie.

Strážci galaxie jsou již kultovní záležitostí, která má šmrnc, nápad, a hlavně perfektní soundtrack, odkazující na nestárnoucí hity osmdesátek, které dotváří atmosféru filmu. Navíc zde nechybí humor, hlavně ostrovtip Rocketa je pobaveníhodný.

Příjemná oddychovka, která ve vás zanechá jen pozitivní dojmy.

Nekonečný příběh (1984)

Bastian nemá úplně lehký život, jeho otec je věčně zaneprázdněný, maminku nemá a spolužáci se po něm docela slušně vozí. Právě při jednom takovém incidentu se Bastian schová ve starém knihkupectví, kde ho ukryje jeho majitel. A však pod jednou podmínkou, a to, že nebude číst jednu konkrétní knihu. Dětská zvědavost je ovšem mocná čarodějka, a tak Bastian vstupuje do fantastického světa jménem Fantazia, kterému hrozí zánik. Důvodem je všepožírající nicota. Mladá vládkyně povolá bojovníka Atreye, který má jejich říši zachránit, Bastian se také stává součástí příběhu a spolu s dalšími pohádkovými bytostmi má k záchraně dopomoci.

Bude mít k tomu dostatek odvahy? Přece jenom, je to ještě kluk…

Paradoxně dětmi jsou i další ,,lidské“ postavy tohoto filmu.

Je to film upozorňující na nutnost lidí vážit a milovat svou fantazii, protože ta nám dokáže dát svět, kam se můžeme schovat. Na svou dobu skvěle vytvořené postavy, třeba kamenožrouta nebo legendárního létajícího psa Falca. Nezapomenutelná melodie, která se všem divákům vryla hluboko do hlavy.

 Tady si dovolím čistě soukromý názor. Jedna z nejkouzelnějších a nejnepochopitelnějších pohádek mého dětství. Teď už pochopitelná je, ale kouzelná je stejně, i když tenkrát jsem se jí místy i bála.

Souboj Titánů (1981)

Historický fantasy film, plný odkazů na starověké Řecko, tajemný svět božstva z hory Olymp a romance, jako přídavek.

Zeus potrestá krále Acrisia za to, že svou dceru Danae a jejího novorozeného syna Persea nechá napospas moři. Výsledkem je zničení jeho země. Danae i malý chlapec však přežijí, Perseus je totiž Diovým synem a je pod ochranou svého otce. Perseus se díky bohyni Thetis ocitne ve fénické Džopě, kde je okouzlen princeznou Andromedou. Tu si měl vzít Kalibos, syn Thetis, jenže byl potrestán a znetvořen za vyvraždění většiny pegasů. O princeznu Andromedu se tak sice mohl ucházet každý, jenže všichni zatím skončili na hranici, protože nedokázali uhádnout její hádanku a tím zlomit prokletí.

Perseus ovšem s pomocí shůry dokáže hádanky vyluštit. Radost však netrvá dlouho, protože matka Andromedy, Kasiopeia, urazí Thetis a bohyně žádá jako odplatu smrt pro Andromedu. Kasiopeia ji musí za třicet dnů na mořském břehu obětovat Krakenovi. Pouhých třicet dnů má tak Perseus na to, aby své milované zachránil život.

Začíná cesta plná nástrah vedoucí k třem slepým čarodějnicím, k nebezpečné Medúze a nakonec končí epickým bojem s mořským tvorem, Krakenem. Ve své době to byla hitovka jako hrom. Dnešní publikum bude mít určitě námitky k technické stránce filmu a k vizuálním trikům, ale projekt je to vynikající.

Navíc skvostně herecky obsazen, Laurence Olivier v roli Dia je fenomenální, potkáváme se zde také s bondgirl Ursulou Andress (mimochodem, dala to dohromady s představitelem Persea Harrym Hamlinem a povila mu dítko), dokonalá Maggie Smith a samozřejmě již zmíněný Harry Hamlin, který zjevem předčí i antického boha.

Scénář je chytře napsaný tak, aby se alespoň dotknul co nejvíce legendárních postav starého Řecka, a nutno říct, že není nudný, ani nedělá z Persea žádného nezranitelného nadčlověka, což je velmi sympatické.

Navíc scéna, kdy Perseus bojuje s Medúzou je pořád stejně napínavá, i když všichni víme, jak to mezi nimi dopadne.

Nejlepší fantasy film z doby olympského panteonu.

Dračí doupě (2000)

Hvězdně obsazený fantasy/akční snímek. Izmerská říše existuje na pomezí dobra a zla. Vládnou zde mágové, zatímco prostí lidé jsou bezmocní. Izmerská císařovna Savina ztvárněná Thorou Birch chce rovnost a blahobyt pro všechny, proto má zlý mág Profion v podání Jeremyho Ironse, v plánu sesadit ji a nastolit vlastní vládu. Císařovna vlastní žezlo, které ovládá izmerské zlaté draky. Aby Profion mohl převzít vládu, musí nejprve toto žezlo získat a lstí přesvědit radu mágů o tom, že Savina je nezpůsobilá udržet moc. Císařovna ví, že Profion přinese Izmeru ničení a smrt. Musí proto najít legendární tzv. savrillský prut – mýtický prut, který má moc nad rudými draky, mnohem mocnějšími než jsou zlatí. Dva zloději, Ridley a Snails se neúmyslně stanou nástroji při Savinině hledání. V doprovodu trpaslíka Elwooda a za pomoci císařovnina nejlepšího stopaře, skřítka Norda, se mladí hrdinové vydávají hledat prut ze Savrillu. Zatímco se v Izmeru Profion připravuje na bitvu s císařovnou, Ridley a jeho přátelé překonávají mnoho překážek – smrtící bludiště zlodějského bratrstva, tajné jeskyně, opuštěné hrady – na každém kroku musí přelstít Profionova hlavního přisluhovače Damodara . Vše závisí na toho, kdo prut získá jako první.

Podle názorů diváků se tento film moc nepovedl, podle některých by tvůrce měl zažalovat majitel licence hry Dungeons&Dragons.

Podle našeho názoru je to pohádka pro pubertální děti, která si své fandy určitě našla a netřeba ji úplně hanit. Zajímavostí na filmu je, že se natáčel převážně v České republice.

Cesta do pravěku (1955)

Mistrovské dílo Karla Zemana a zajímavý nápad putování několika chlapců za poznáním do pravěku, kdy chronologicky, avšak pozpátku cestují až k pradávnému moři, kde se zrodil život na Zemi. Stěžejní je ovšem mistrovská animace tehdejší fauny. Dávná zvířata jsou jako živá a na tehdejší dobu se jednalo určitě o dech beroucí podívanou. Tímto archaickým kouzlem se dá poctivě kochat i po více než šedesáti letech od uvedení do kin.

Určitě to není jen pohádka pro děti, ale taková výkladní skříň paleontologie. Vizuální triky jsou i na tehdejší dobu zastaralé, ale na kouzlu filmu neubírají.

Pozoruhodná práce.

Stranger Things (2016-2024)

Seriál zasazený do osmdesátých let minulého století, který rozpoutal opravdovou hysterii. Žánrově odpovídá fantasy/hororu a nutno uznat, že bratři Dufferovi vytvořili geniální věc.

V malém americkém městečku zmizí chlapec a komunitou to značně otřese. Zápletka postavená na existenci obráceného světa plného zla s minimem nadpřirozených bytostí. Herci z řad dětí, které dojemně drží při sobě a mají víc zdravého rozumu a charakteru, než mnozí dospělí.

5 řad seriálu, přičemž poslední série vyjde v roce 2024 nabitých odkazy na události z historie, postavy inspirované skutečnými lidmi a jako třešnička na dortu dechberoucí soundtrack, podněcující zmrtvýchvstání hitů našich rodičů.

Co dodat, absolutní pecka, jež se vám zaryje pod kůží a vy už nikdy nebudete stejní.

Cesta do fantazie (2001)

Japonský animovaný fantasy film, kde sice nesvádí bitvy dobro se zlem, neobjevují se zde žádné nadpřirozené schopnosti hlavní hrdinky, a přesto je tak komorní a intimní, že není určen jenom dětskému publiku. Autora očividně představivost ani dětská duše nikdy neopustila, nakreslené je to fantasticky a příběh je i určitou motivací.

Spousta odkazů na lidské vlastnosti, například transformace rodičů holčičky do prasat. Ten barevný svět plný nápadů zaručuje filmu nadprůměrnost a příběh je tolik odlišný od americké produkce, že mu to kvality spíše přidává, než ubírá. Nápadité je prostředí města duchů a světa ve světě.

Zážitek nejen pro milovníky anime a japonské kultury.


Pokud nemáte zrovna chuť na fantasy, můžete se podívat na článek o těch nejlepších filmech rozdělených dle žánrů a druhů. Z tohoto hlavního článku si pak pomocí odkazů v článku můžete vybrat kategorii, která vás zaujala. Máme pro vás připravené recenze nejlepších historických, rodinných, vánočních nebo erotických filmů. Také jsme pro pány připravili tipy na filmy pro chlapy. A pro děti máme výběr těch nejlepších filmů pro děti, nejlepší dětské animáky a ty nejlepší pohádky o čertech. Najdete zde také doporučení na filmy o čarodejnicích, upírech, nejlepší thrillery, psychologické horory a mnoho dalšího.

Podobné články

7 zombie filmů

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Protože nejen ve městech potkáte zombie.