2.díl ŘEMESLO ŽIJE: Řezbářství!

Pražský projekt „Řemeslo žije“ se snaží udržet tradici řemeslné zručnosti v Čechách podporou odborného a učňovské školství. Nenechte upadnout krásné řemeslo jako je řezbářství a dosáhněte kvalitního a v praxi dobře uplatnitelného vzdělání dřevořezby ve škole nebo na řezbářském kurzu!

V prvním díle projektu Řemeslo žije jsme si představili umělecké štukatérství.

Ve druhém díle si přiblížíme ŘEZBÁŘSTVÍ – řemeslo, jehož tvorba dává vzniknout krásným exteriérovým i interiérovým motivům a ornamentálním doplňkům, sochám, rámům obrazů, zdobenému nábytku, intarziím a dalšímu. Je to voňavá práce se dřevem, na kterou je zapotřebí mít drobet rukodělného talentu a zručnosti, ale hlavně hodně trpělivosti a píle. Věnujte pár minut tomuto videu řezbářských technik v praxi a věřím, že vás toto řemeslo zaručeně osloví.

Láká-li vás vyučit se řezbářství nebo máte-li pouze zájem o řezbářské výrobky, nejucelenější mapování řezbářských mistrů naleznete na stránkách Řezbáři.

 

Studium řezbářství

Při studiu řezbařiny si vštípíte různé řezbářské techniky (řezání, hoblování, frézování, soustružení, vrtání, opracování dláty, spojování apod.), naučíte se vybrat správný druh dřeva a typ dláta, základy restaurátorství a další dovednosti. Studovat můžete dvěma způsoby:

Ornamentální řezba

1) Umělecký řezbář – střední odborná škola

Součástí praktického studia ovládání tradičních technologických postupů je samozřejmé i teoretické vzdělání v oblasti historického vývoje výtvarného umění. Naučíte se zhotovovat uměleckořemeslné výrobky ze dřeva včetně provedení jejich povrchové úpravy. Do školy budete přijati na základě talentových zkoušek.

Vystudovat řezbařinu můžete například na Střední škole umělecké a řemeslné na Praze 5 (fakultní škola Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy) na oborech Umělecké řezbářství a restaurování nebo Uměleckořemeslné zpracování dřeva pro řezbářské práce. Dále je na výběr Střední škola řezbářská v Tovačově s oborem Umělecký řezbář, Střední škola stavební a technická v Ústí nad Labem s oborem Umělecký truhlář a řezbář, Valdorfská střední škola v Příbrami s oborem Umělecký truhlář a řezbář nebo třeba Střední škola v Hradci Králové s oborem Umělecký řezbář.

Řezba loutka

2) Řezbář – kurz / rekvalifikace

Vystudovali jste úplně jinou školu, ale máte špetku talentu a práce se dřevem vás celý život velmi láká? Vystudovat řezbařinu můžete i v několikaměsíčních kurzech. Usilovným procvičováním dřevořezbářských technik pod vedením zkušených řezbářů se z vás stane mistr i bez odborné školy. Stačí opravdu chtít a věnovat studiu úsilí a čas.

Můžete se přihlásit do kurzu řezbářských mistrů např. u pražského Vyšehradu, ve Štěpánově u Olomouce nebo ve Slavonicích u Jindřichova Hradce apod.

Řezba torzo

Foto by wikipedia a sxc.hu

Podobné články