25 věcí, které byste měli stihnout před svými pětadvacátými narozeninami

Pětadvacet, to už je věk. Víte, co byste do té doby chtěli stihnout? Tady máte možnou inspiraci.

Navštívit nějaké velmi nostalgické místo z vašeho dětství

Třebaže teď možná žijete na míle daleko od toho místa, kam jste jezdili na chalupu, kde jste si jako děti hráli nebo kam jste chodili s babičkou na procházky, zkuste sem někdy podniknout malé dobrodružné putování proti proudu času. Můžete jít úplně sami, na chvíli úplně zapomenout na okolní svět a využít této příležitosti k utřídění vlastních myšlenek a k celkové duševní očistě. Nebo s sebou můžete vzít rodiče či přítele, který má k tomuto místu také vztah, se kterými budete moci společně tenhle malý kousek vlastní minulosti sdílet.

Návrat do místa, které máme spojené s dětstvím, může být velmi silným zážitkem.

Najít způsob, jak si co nejvíce zpříjemnit začátek dne

Ať už k tomu dopomůže příjemná melodie, která vás má probudit, nebo něco dobrého na zub, co vás bude během noci čekat na nočním stolku a ráno vám pomůže vstát hbitěji z postele, je dobrý začátek dne velmi důležitý i pro celý jeho další průběh. Nejlépe vám k tomu právě pomůže nějaký drobný milý rituál, na který se budete každý den těšit a který vám usnadní často dost složité vstávání.

Naučit se opravdu dobře uvařit aspoň tři z vašich nejoblíbenějších jídel

A znát tyhle recepty zpaměti, takže až se vrátíte domů, budete si moci sami přichystat jídlo, které zbožňujete. Jakkoli to zní triviálně, překvapivě právě tohle napomůže k prohloubení pocitu vlastní nezávislosti.

Být schopen si svépomocí připravit dobré jídlo může zvednout sebevědomí.

Vydat se sami do kina

Zpočátku se možná budete cítit krapet rozpačitě, ale nakonec zjistíte, nejen že na tom nic není, ale dokonce je to nejlepší způsob, jak si film skutečně pořádně užít. Obzvláště pokud se jedná o něco, co jste chtěli už dlouho vidět, ale stále se k tomu nenašla vhodná příležitost.

Koupit si aspoň jednu pokojovou květinu, co nebude kaktus

Protože jestli budete schopni se o tuhle květinu starat, znamená to, že jednoho dne, možná, si budete moct pořídit bez obav dítě, nebo ještě lépe, psa.

Schopnost starat se o pokojovou květinu leccos vypoví o vašich budoucích rodičovských schopnostech.

Navštívit jiný světadíl

Nejlépe místo, které se od vašeho domova i míst, kde jste doposud byli, velmi liší. Okusit něco úplně nového, zažít jiný svět. Kde si uvědomíte spoustu věcí, které by vám v pohodlí vašeho domova zůstaly skryty.

Nebo aspoň navštívit nějaké místo či město ve své vlastní zemi, o jehož návštěvě byste normálně vůbec neuvažovali

A pokud se výlet nepovede, pořád budete mít aspoň zajímavou historku na vyprávění

Naučit se sami nějakou novou dovednost. Třeba mluvit francouzsky, hrát na banjo nebo správně míchat karty

Dneska je možné stáhnout si aplikaci, která vás bude učit cizí jazyk cestou do práce a přitom vás i pobaví. Pokud někde zazáříte hrou na banjo, určitě všechny přítomné minimálně ohromíte a aspoň na malou chvilku budete za hvězdu. A taky ze sebe budete mít skvělý pocit.

Zorganizujte večeři pro všechny přátele, které jste dlouho neviděli, abyste neztratili kontakt nebo ho případně obnovili

A příště to nechte na někom jiném, abyste předešli nářkům ohledně špatného výběru restaurace.

Najít si druh cvičení, které si budete opravdu užívat a pravidelně se mu budete věnovat

Nikdo přeci neříká, že se musíte každý nebo každý druhý večer nutit do běhání, i když ho z duše nesnášíte a máte pocit, jako byste každým uběhnutým metrem měli vypustit duši. Zkoušeli jste jógu? Nebo zumbu? Nebo pěší turistiku? Tato položka je vlastně skoro nevyhnutelnou povinností pro každého z nás s tím, jak si naše pomalu stárnoucí se těla začnou žádat každým rokem více pozornosti a nároků na údržbu. Přeci jen pětadvacet už není osmnáct.

Po pětadvacítce si vaše tělo začne žádat více pozornosti.

Nemilosrdně a zcela bez slitování sesbírat všechny kousky oblečení, které už dávno nenosíme, a darovat je charitě.

Uvolní se vám spoustu místa ve skříni a navíc se budete po vykonaném dobrém skutku cítit skvěle. A nakonec zjistíte, že se, i přes velkou počáteční lítost a notnou dávku sebezapření, bez toho svetru, co jste nosili naposledy předloni, docela spokojeně obejdete.

A následně se můžete odměnit koupí kusu oblečení, po kterém sice už delší dobu tajně pošilháváte, ale za běžných okolností byste si nic takového zřejmě nekoupili

Ať už jste dosud s nákupem váhali kvůli ceně nebo trochu extravagantnějšímu vzhledu. Nakonec to bezesporu bude váš nejoblíbenější kousek v celém šatníku.

Sepsat si seznam deseti restaurací, které byste opravdu chtěli navštívit, a postupně je všechny vyzkoušet. A po vyčerpání seznamu pak přidat dalších deset

A o zábavu do konce života je postaráno. Tohle můžete dělat navěky.

Ujistit se, že sami zvládnete všechny takové ty nezbytné drobnosti v domácnosti. Vyměnit žárovku, vyčistit toaletu, spustit pračku. Aniž byste přitom něco rozbili nebo někoho zabili.

Protože pětadvacítka je rozhodně věk, kdy už bychom měli aspoň tušit, k čemu všechna ta mačkátka a tlačítka na pračce či sporáku vlastně slouží. A protože umět po sobě vyčistit hajzlík je otázkou vlastní cti, ať je vám, kolik chce.

Podniknout čin, který nás donutí vystoupit z vlastní „komfortní zóny“

Pokud se zrovna necítíte na bungee-jumping či horolezectví, nevadí. I maličkosti se počítají. Příště třeba místo koukání do mobilu zkusit v autobuse navázat konverzaci s někým úplně cizím může být pro začátek fajn. A až nečekaně obohacující.

Spořit si nejen „do budoucna“, ale také pro něco, co opravdu chcete a po čem toužíte

Takový výlet do safari nebo noc v luxusním hotelu. Může se to zdát bláznivé, ale ať už to bude cokoliv, budete mít zážitek na celý život a to za to stojí.

Takový výlet do safari by byl zážitkem na celý život.

Naučit se říkat „NE“

Jedná se o krátkou, zato však velmi důležitou větu, která může ušetřit spoustu starostí a podstatně zvýšit kvalitu života.

Naučit se být sám

Vztah, který máme sami k sobě, je ten nejdůležitější v životě. S nikým jiným tolik času netrávíme. Naučit se být sami a užívat si společnost sebe samých je v mnoha ohledech nedocenitelné.

Spát pod širákem

A na vlastní kůži pod širokou klenbou nebeskou nasávat zázračnou krásu tohohle světa. Nikdy jindy a nikde jinde už matičce přírodě být blíž nemůžete než takhle sami v noci obklopeni hvězdami a nočními zvuky, kdy vás od země dělí jen spacák a deka. Možná se vám náhle budou zdát všechny vaše problémy malichernější a celý svět tak nějak menší, uchopitelnější. Noc pod širákem je ta nejlepší příležitost pro sáhodlouhé a velmi hluboké filozofování a ten správný čas, kdy se na všechno můžete podívat s pěknou dávkou nadhledu.

Během noci pod širým nebem si toho můžeme hodně uvědomit.

Naučit se prostě „být“

Italové pro to mají skvělý výraz: „Asolare“. My Češi zase „lelkovat“. Znamená to trávit čas bezvýznamným nebo nesmyslným, ale přitom velmi příjemným způsobem. Prostě užívat si přítomnost a neřešit přitom, co jsme měli nebo právě teď máme dělat. Občas trochu vypustit a hodit starosti za hlavu a radovat se z toho, že dýcháme.

Zkusit rande naslepo

Vzrušení i obavy z neznámého. Ať už ale přijde cokoliv, kdokoliv a dopadne to jakkoliv, jisté zůstává, že budete minimálně obohaceni o jednu skvělou zkušenost a taky nevšední historku pro své přátele. A taky se z toho může vyklubat ohromná láska nebo nové přátelství.

Nepřipouštět si nenávist a naučit se odpouštět

Vydržovat si zášť ke komukoliv, ať už vám udělal cokoliv, vám ubližuje mnohem více, než jste si ochotni připustit. Investujte raději tuto energii do něčeho jiného.

Nabarvit si vlasy úplně jinou barvou

Nebo aspoň vyzkoušet zcela nový účes. Opět se to může zdát malicherné, ale dost možná si právě skrze tuto malou velkou změnu uvědomíme, kdo vlastně jsme a proč se máme rádi.

Bláznivá změna barvy vlasů může být jedním ze způsobů, jak lépe poznat sebe sama.

Vzdát se některých vztahů

Ne všechna přátelství mají trvat věčně. Některá přicházejí do našich životů, aby zase po čase odešla. Různé vztahy existují z rozdílných důvodů na rozdílných místech a v rozdílném čase za rozdílných okolností. Některé vztahy nám však více berou, některé jiné se zase postupně vyčerpají. A takové je lepší opustit. Velmi důležité je uvědomit si, kdo je ten správný přítel. Kvalita nad kvantitu.

Mějte se rádi

Bláznivých –náct, tedy doba, kdy jsme experimentovali, hledali vlastní cestu a identitu, už je dávno pryč. I když hledání sebe sama je složitý a kolikrát celoživotní proces, ve dvaceti pěti letech už bychom měli mít jasno, kdo jsme a co chceme. Teď je na čase akceptovat svoje nedokonalosti a chyby, ale nikdy se nepřestat snažit zdokonalovat se. A přitom všem se mít i rádi a znát svoji hodnotu. 

 

Foto: Flickr.com/Marcin Wichary,Moyan Brenn,Klára Pertlová,swong95765,whologwhy,Joe Turco,Palmira Van,Ana Di Berardo

Podobné články