3 filmy, po kterých se jen tak nenajíte!

Nebo najíte, ale na talíř si nandáte maximálně klíčky a výhonky od matičky Země. Způsobí to filmy o nezdravém jídle.

O tom, jak jsou fast foody škodlivé, se vedou debaty již řadu let. A výsledek? Stejně se jim neuvěřitelně daří. Já sama se tomu vůbec nedivím. Proč? Tyto řetězce nabízejí svá jídla levně, proto dá mnoho lidí přednost rychlé a méně finančně náročné variantě. Majitelé těchto stravovacích zařízení jednoduše dobře vědí, jak na to. Ale vědí zákazníci, jak se jejich oblíbené burgery připravují, z čeho jsou a hlavně co s nimi udělají při časté konzumaci? Ráda bych vám toto demonstrovala na filmech, které se rychlým občerstvením zabývají. Ano, všechny jsou situovány do americké oblasti, ale dá se to brát jako takové menší varování pro nás samotné. Sama jím fast food, ale jen čas od času, když opravdu není jiná možnost (potřebuji do sebe holt něco rychle hodit) nebo nemám peníze. 

Plakát a 10 rad, jak na to!

Food, Inc.

V českém překladu Potraviny, a.s. je první z vybraných filmů. Jedna věta z traileru, který jsem viděla, mi utkvěla v paměti. “Everything we have done in modern agriculture is to grow it faster, fatter, bigger, cheaper.” Myslím, že tato věta mluví za vše. 

Režisérem dokumentu je Robbert Kenner, o hudbu se postaral Mark Adler. Tento film z roku 2008 zachycuje proces velkovýroby potravin, popisuje cestu potravin a zvířat z jejich “domovů” a především zkoumá následky levných jídel, která prodávají rychlá občerstvení. Co způsobí fakt, že hamburger je levnější než některá čerstvá zelenina? Filmové databáze přisuzují tomuto filmu velmi slušné hodnocení: IMDb 7.9/10 a ČSFD 76 %. 

Food, Inc. Trailer

Který z plakátů Fast Food Nation se vám líbí víc?

Fast Food Nation

Druhým z vybraných je asi relativně známý počin z roku 2006 Fast Food Nation. Režisérem je Richard Linklater a film byl natočen podle knihy Erica Schlossera. Jeho hodnocení je o něco horší než u předchozího filmu. Fakt, že v něm hrají známí herci, může potěšit i trochu nudit. Hodně lidí tvrdí, že i když je to klasický film, místy si hraje na dokument a moc mu to nejde. Hodnocení je tedy 62 % na ČSFD a 6.3/10 na IMDb. Film vypráví příběh ve třech dějových liniích: první představuje ilegální přistěhovalce do USA, kteří pracují v masném velkozávodu, druhý zase brigádnici, která pracuje v rychlém občerstvení. No a díky třetí linii se dostáváme přímo do správy takového podniku. Vedoucí jednoho z řetězců zjistí, že se do jeho burgerů dostalo kontaminované maso. Situaci jde prozkoumat do masných závodů a nestačí se divit! 

Fast Food Nation Trailer

Obezita, letité téma (nejen) amerického kontinentu.

Super Size Me

Poslední z vybraných je film, který jsem sama před nějakou dobou viděla. Jde o dokument Super Size Me z roku 2004, kdy se filmař Morgan Spurlock rozhodl na vlastní kůži podstoupit “McDonalds kůru”. Třicet dní jedl pouze jídlo tohoto známého řetězce. Pochutnával si na něm třikrát denně a v případě, že mu obsluha nabídla takzvané XXL menu (právě super size), nemohl odmítnout. Musím upřesnit to, že Spurlock byl před zahájením experimentu ve velmi dobrém zdravotním stavu. Sami uvidíte, jak to s ním dopadlo. Hodnocení na ČSFD je 77 % a IMDb mu udělila 7.4/10.

Super Size Me Trailer

Osobně mi zhlédnutí posledního filmu stačilo. Sice jsem se jídel ve fast foodech stoprocentě nevzdala, ale jak sem již řekla, tuto možnost si vybírám jen velmi málo. Většinou si raději připlatím za něco dobrého v pěkné restauraci nebo bistru.

 

Jak často se stravujete v rychlých občerstveních? A podíváte se na některý z vybraných filmů? Napište nám o tom na Facebooku!

 

Foto: sxc.hu, bucks.happeningmag.com, cinemotions.com, deepanddepp.wordpress.com, dvd-covers.org

Video: YouTube.com

Podobné články