4 nejnebezpečnější chemikálie světa

Explodují, jen co se jich dotknete. Zabije vás i miliontina jejich gramu. Rozleptají vše, k čemu se dostanou. Nejnebezpečnější chemikálie světa.

1. Chlortrifluorid

Chlortrifluorid neboli fluorid chloritý, vzorcem ClF3, je nehořlavý, korozivní, téměř bezbarvý plyn nasládlé vůně. Zatím to zní celkem nevinně. Zároveň se však jedná o látku extrémně reaktivní, nebezpečnou, zapalující organické materiály, která má nad to i silné dusivé a smrtící účinky.

Údajně byla vyráběna nacisty během druhé světové války a připravena k vojenskému použití. Říšským cílem mělo být vyrábět látku v objemu několika desítek tun měsíčně a vyzbrojovat s ní své vojáky. Ti pak měli s pomocí chlortrifluoridu likvidovat nepřátelské bunkry.

Stačí totiž jen velmi málo a látka způsobí okamžité vzplanutí různorodých materiálů, které se pak taví v obrovských teplotách. Umožňuje zapálit i cihly či věci, které už jednou shořely. Možná i právě proto nacisté od projektu nakonec upustili – došli totiž k závěru, že již samotná příprava této látky je velmi nebezpečná.

Plexisklo a trocha chlortrifluoridu.

2. C2N14

C2N14, anglicky azidoazide azide, je nejexplozivnější chemickou sloučeninou, která byla kdy vyrobena. Patří mezi energetické materiály s vysokým obsahem dusíku a je také… opravdu vysoce explozivní.

Rádi bychom ji popsali nějak podrobněji, ale s C2N14 je to docela složité. Je to tak citlivá látka, že je až nemožné změřit, jak přesně citlivá je – tým německých chemiků v roce 2010 dokonce prohlásil, že „citlivost C2N14 je za hranicí jejich měřících schopností“.

U azidoazide azidu nemáte téměř žádnou šanci zabránit hrozivému výbuchu. Je tak citlivý, že k explozi dojde prakticky při čemkoliv. Když se ho dotknete. Pohnete s ním. Necháte ho nerušeně na skleněné desce. Vystavíte ho světlu. Rentgenovým paprskům. A dokonce občas vybuchne i jen tak, pro nic za nic. Vědcům totiž explodoval už i v temné, naprosto izolované místnosti.

Azidoazide azide jako opravdu děsivé tetování.

3. Dimethylkadmium

Dimethylkadmium, CH3-Cd-CH3, výjimečně nečiní nebezpečným výbuchy a exploze, nýbrž jeho toxicita. Jedná se o nejtoxičtější chemikálii na světě, které bychom se měli obloukem vyhnout. Poprvé byla v roce 1917 připravena německým chemikem Erichem Krausem a velice nebezpečné je setkání i s miliontinami gramu tohoto jedu.

Dimethylkadmium je toxický pro ledviny, játra, centrální nervový systém i dýchací cesty a pokud vás nezabije už rovnou na otravu, tak s velkou pravděpodobností zemřete za čas na rakovinu – látka je totiž i vysoce karcinogenní.

Zkrátka a jednoduše, s touhle látkou je neradno si zahrávat. Pokud ji třeba omylem rozlijete, nemáte šanci po sobě ani uklidit – při tření vzplane a při setkání s vodou exploduje. Smůla.

Prostorový model dymethylkadmia.

4. Kyselina fluoroantimoničná

Kyselina fluoroantimoničná, vzorcem HSbF6, je nejsilnější kyselinou na celém světě. Je přibližně 20 000 000 000 000 000 000× silnější než koncentrovaná kyselina sírová, která už je tak dost silná.

Řadíme ji proto mezi superkyseliny. Rozleptá všechno možné – rychle se prožere přes vaši kůži a svaly, spálí vaše kosti a jediné, co je absolutně bezpečné, je se na tuto kyselinu pouze dívat.

A pokud už někdo HSbF6 uchovává, tak pouze v uzavřených teflonových nádobách. Sklo, ve kterém se většina kyselin skladuje, by totiž rozleptala jako papír.

Model nejsilnější kyseliny světa.

Foto: Free Vector, repro YouTube.com, Imgur.com, Wikimedia Commons

Podobné články