5 mužských jmen, ze kterých se vám podlamují kolena

Která mužská jména u vás nejvíce bodují? Česká klasika, či exotická originalita?

Jména, která po narození dostaneme, se s námi táhnou celý život. Většinou se na jejich základě tvoří hanlivé i oslavné přezdívky. Sebevědomí nám jména můžou stejně dodávat jako ubírat. Přidávají nám na sex-appealu a podle některých formují i charakter. Většina z nás si vytváří předsudky, které jsou založené na jméně a podle nich se řídí celý život. Nás zajímalo, která jména vám zní nejlépe. Po náročném výzkumu napříč ženským spektrem jsme se dobrali k těmto pěti „nejsympatičtějším“ mužským jménům.

5. místo – David

Není divu, že vám jméno David zní jako rajská hudba. V lidové etymologii je toto jméno spojováno s významem „miláček“. Už zhruba 15 let patří do dvacítky nejfrekventovanějších mužských jmen. Ti, co se řídí ve výběru partnera podle jména, by měli vědět, že Davidové jsou světaznalí a starostliví. Neumí však udržet korunu, a proto z nich boháči nikdy nebudou. Jistou část našich sympatií určitě ovlivňují i nositelé tohoto jména. K nejznámějším určitě patří David Beckham, David Copperfield a z českých sympaťáků například David Rath.

Rebel s cigaretou v koutku – Viktor?

4. místo – Filip

A máme tu dalšího milovníka, tentokrát ovšem „milovníka koní“, což je význam, který je přisuzován právě ke jménu Filip. Tohle starořecké jméno se od roku 1999 vždy vešlo do top padesátky četnosti jmen a oblibu si získává především v poslední době. Podle povahové charakteristiky jsou Filipové spíše poseroutkové, kteří by se neměli bát vzít osud do vlastních rukou. Na druhou stranu je Filip jméno šlechtické, s čímž se spojuje krása, ušlechtilost a bohatství. A kdo by nemiloval bývalého českého kudrnáče Filipa Blažka?

3. místo – Matěj

Jméno Matěj se překládá jako „Hospodinův dar“, což by taky všelicos vysvětlovalo. Velmi oblíbená je i zmodernizovaná forma jména Matyáš. Tenhle dáreček se řadí zejména v posledních pěti letech do patnácti nejčastějších chlapeckých jmen novorozenců. Muži se jménem Matěj často trpí depresemi. Vysvobodit je může pouze „ta pravá“, se kterou rádi prožijí šťastný a hodnotný život a zapomenou na všechny chmury. Tak který by potřeboval vysvobodit? Matěj Ruppert či filmový Vilém Matěj Stropnický? Za mě určitě Matěj Jordán z Ulice!

Jaké jméno se hodí k usměvavému pohodáři? Že by Vojta?

2. místo – Jakub

S významem tohoto jména si nevím moc rady. Jméno Jakub totiž vychází z hebrejského výrazu pro patu, což má co dočinění s Jákobem z Bible. Ale Kuba, Jakoubek, Kubíček zní tak láskyplně, že nám tohle jméno prostě sympatické být musí. Není divu, že patří mezi nejčastější jména dávané novorozencům. Jakubové navenek působí arogantně, ale uvnitř mají zlatá srdce. Zkuste to porovnat například s českým rybářem Jakubem Vágnerem nebo novopečeným ženáčem Jakubem Prachařem.

1. místo – Jan

Tamtadadá! Vyhrála česká klasika nad české klasiky a vám přijde nejsympatičtější Honzík, Jeníček, Jenda, Janeček a spoustu dalších podob jména Jan. Opět jeho význam má co dočinění s láskou. Tentokrát se pod tímto jménem skrývá význam „Hospodin je milostivý“. Jan je druhé nejčastější české křestní jméno a také druhé nejčastější české mužské jméno novorozenců. Honzové dokáží hodně druhého ovlivnit, ale většinou v pozitivním slova smyslu. Téměř jedinou jejich stinnou stránkou bývá nezodpovědnost. Mezi nejsympatičtější celebrity patří Jean-Paul Belmondo, Jan Tříska, Jan Werich a spóóóusta dalších.

Další jména, pro která máte slabost: Michal, Lukáš, Marek, Ondřej, Martin, Petr, Tomáš a Adam


Teď více než kdy jindy bychom rádi znali i váš názor! Podělte se o něj na našem Facebooku.


Foto: deviantart.com

Podobné články