V návaznosti na rozhovor s vegankou Bárou, který pro vás připravil redaktor Vašek Jirda, jsem se rozhodla dokázat, že živočišné produkty ve stravě nepotřebujete a dají se jednoduše nahradit rostlinnými. Tak například klišé, že: „Když nebudete pít mléko, budete mít osteoporózu!“ je naprostý nesmysl, jelikož mléko není jediným zdrojem vápníku na světě. Chci vám ukázat 5 variant rostlinných mlék, které spolehlivě nahradí to kravské, ba ho i předčí svým obsahem jiných minerálních látek a živin.
Z čeho se rostlinná mléka vyrábějí
Můžete namítat, že rostlinná mléka jsou drahá, ale když si mléko připravíte doma, není to ani finančně náročné, ani nijak složité, abyste nad tím museli maturovat půl dne. Pomůckou vám může být můj článek o klíčení a máčení oříšků a semen, kde vysvětluji princip jejich aktivování. Mléka mohou být připravena z obilovin, jako je oves, pohanka, rýže nebo třeba populární quinoa, ale já vám chci představit mléka z ořechů a semen, která obsahují nespočet minerálů a stopových prvků a k tomu ještě prospěšné vyšší mastné kyseliny, kterých má běžný konzument masa obvykle nedostatek.
K přípravě mlék vám postačí stolní nebo tyčový mixér, nádoba na máčení ořechů (hrnek, miska), jemné sítko, kus plátna a nádoba na skladování mléka (zavařovací sklenice s víkem).
Konopné mléko
Ne, není to žádné mléko, které vás dostane do nálady a není ani nijak omamné. Je vyrobeno z neloupaných semen konopí setého, které má jen velmi nízkou hladinu THC a tím pádem není drogou. Obsahuje však velké procento minerálních látek a už 100 gramů konopných semínek vám splní doporučenou denní dávku hořčíku, polovinu denní dávky železa a více než 70 % zinku, které přispívají k udržování zdraví buněk a předcházení nemocem. K obdivu je také vysoký obsah proteinů – v 3 lžících až 11 gramů bílkovin – a aminokyselin, díky nimž je skvělým zdrojem energie. Má velmi výraznou chuť, kterou můžete zjemnit vanilkovým extraktem nebo skořicí, ale pokud si ho přidáte do ovesné kaše, ani tu chuť nepoznáte.
Postup výroby: Namočte 100 gramů semínek na 6 – 12 hodin (nebo přes noc), poté propláchněte a s trochou vody rozmixujte do hrubé kaše. Přilijte hrnek vody (záleží, jak moc chcete mléko krémové – čím víc vody, tím řidší mléko) a rozmixujte semínko na padrť. Přeceďte přes sítko a následně přefiltrujte přes plátno a poté udělejte z plátna raneček a všechno mléko vymačkejte. Konopnou drť nevyhazujte, ale odložte na později do misky.
Makové mléko
Makové mléko připravíte stejným způsobem jako konopné, s tím rozdílem, že mák stačí máčet 4 – 5 hodin. Další alternativou je maková smetana, kterou vyrobíte z nemáčeného máku pouhým rozmixováním na téměř máslovitou konzistenci a následným zalitím vlažnou vodou. Přecedíte přes jemné sítko a smetana do těstovin nebo gratinovaných brambor je hotová. Mák je nejsilnějším zdrojem vápníku a navíc ho obsahuje 12krát víc než klasické kravské mléko. Můžete ho přidávat do ranních kaší, do moučníků, na kynuté těsto, na palačinky a získáte zdravou alternativu, která nevyvolává alergické reakce, nezahleňuje a obsahuje mastné kyseliny, které pomáhají snižovat cholesterol.
Mandlové mléko
Toto mléko si můžete už koupit v obchodech se zdravou výživou, ale není to nijak levná záležitost a bývá obvykle doslazované třtinovým cukrem nebo agáve sirupem. Mandle obsahují vápník, draslík, fosfor a hořčík a jsou skvělým zpestřením jídelníčku ve smoothies, koktejlech nebo dezertech, ale při jeho výrobě doma a nepřislazování jej lze přidat do polévek, místo smetany (pokud jej méně při výrobě naředíte). Toto mléko je asi nejvhodnější ze všech mlék pro přidání do kávy, jelikož je odolné proti vyšším teplotám, a nebo na přípravu horké čokolády. Stačí v troše mléka rozpustit půlku tabulky hořké čokolády, postupně přilévat asi dva hrnky mléka a nakonec dosladit.
Lískovo-vlašské mléko
Oříšky si namočte v hrnku na alespoň 8 hodin a poté opakujte postup jako u předešlých mlék. Vlašské ořechy jsou velmi tučné, tak můžete přilít víc vody nebo naopak méně a opět získáte smetanu do omáček nebo špenátu. Mléko je bohaté na vitamíny skupiny B, omega 3 a 6 mastné kyseliny, zinek, draslík a mnoho dalších. Má lahodnou oříškovou chuť a je perfektní na přípravu koktejlů, zmrzlin nebo na veganské sýry.
Slunečnicové mléko
Slunečnicové mléko zvládnete i bez namáčení. Stačí do konzistence másla rozmixovat hrnek slunečnicových semínek a poté rozmixovat se dvěma hrnky vody (pokud možno vlažné). Je však nutné mixovat alespoň 2 minuty, aby se hmota s vodou spojila. Obvykle není ani nutné cedit přes jemné sítko, ale záleží na výkonu vašeho mixéru. Toto mléko je asi jedno z nejlevnějších a má jemně zemitou chuť, kterou si rychle zamilujete jak v kávě, tak v dezertech nebo milkshaku. Obsahují vitamín E, hořčík, selen a několik druhů antioxidantů, které tvoří koktejl proti únavě a bolesti svalů nebo artritidě.
Co se zbylou drtí?
Argument, že jsou mléka drahá, můžete říkat jen tehdy, když zbylou drť po výrobě mléka vyhodíte do koše. Můžete ji použít na výrobu brownies nebo oříškových kuliček, které vás nabijí energií.
Zbytkové kuličky
- 1 hrnek drti z výroby mléka
- 1/2 hrnku rozmixovaných ovesných vloček/pohanky
- 1/2 hrnku vlašských ořechů rozmixovaných na máslo
- 1/2 hrnku rozinek
- (vanilkový extrakt, skořice, kardamom)
Všechny ingredience rozmixujte v mixéru, dokud se nezačnou spojovat. Můžete přidat 2 lžíce kakaa. Rolujte kuličky a obalujte v mletých oříšcích nebo v kakau.
Vyráběli jste si někdy doma rostlinné mléko? Donutila vás alergie na kravské mléko hledat alternativy? Jaké mléko máte nejraději? Přijďte se o vaše zkušenosti podělit na náš Facebook.
Foto: Barbora Němečková, StudentPoint