6 nejlepších potravinových doplňků pro zkouškové

Nevíte si rady s tím jak se lépe a intenzivně soustředit na učení? Sáhněte po potravinových doplňcích, které podpoří činnost vašeho mozku.

Takzvané chytré drogy jsou potravinové doplňky zlepšující schopnosti lidského mozku konkrétně rychlost a kvalitu myšlení i kapacitu paměti. Nejčastěji pracují  na principu lepšího zásobování mozku kyslíkem. Slouží k výživě nervových buněk, podporují regeneraci a optimalizují výkonnost neuronů. Je prokázáno, že díky těmto potravinovým prodkutům dokonce dochází k zpomalení procesu stárnutí. 

Lecithin
V posledních letech se stal velice populárním. Nejenže podporuje tvorbu neurotransmiteru acetylcholinu (velice důležitý pro celé tělo, především pak pro paměť a jiné mozkové funkce), ale snižuje cholesterol v krvi a pomáhá neukládat v těle tolik tukových zásob. POZOR! Užíváním větších dávek než je doporučeno může dojít ke snížení apetitu,problémům s trávením a dalším nepříjemnostem.

Potravinový doplněk ovlivní vaši paměť
Guarana

Výtažky z této jihoamerické rostliny masivně nahrazují tradiční kávu. Guarana má vysoký obsah přírodního kofeinu. Odstraňuje únavu a zlepšuje mentální funkce. Na rozdíl od kávy v ní také nejsou obsaženy karcinogenní látky, které vznikají pražením, což ji činí velmi vhodnou náhražkou kávy. Zarytým „kafařům“ sice bude chybět tradiční chuť kávy, ale obsahem kofeinu i po zdravotní stránce guarana kávu převyšuje (můžete ji sehnat jako součást různých nápojů, ale i jako tablety).

Ginko Biloba
Strom jinan dvoulaločný se na zemském povrchu vyskytuje ve své současné formě déle než 300 milionů let. V Číně objevili moc tohoto stromu již před pěti tisíci lety (extrakt z listů a plodů tehdy používali proti astmatu a bronchitidě). Ginko biloba úspěšně snižuje krevní tlak, obsahuje antioxidanty (brání poškozování buněk), podporuje centrální nervový systém, odstraňuje deprese a přivádí více kyslíku do mozku (zlepšuje schopnost učení a samotnou paměť).

Panax Ginseng
Tento přípravek obsahuje velké spektrum aktivních látek extrahovaných z korejského ženšenu. Pomůže vám potlačit stres, zlepšit sportovní výkony, snížit únavu, a bude vám to lépe myslet.

Speed8
Jedná se o český produkt. Má se užívat nejlépe hodinu před požadovaným výkonem. Kromě podpory mozkové činnosti je vhodný též pro sportovní výkony a dokonce i na hubnutí. Prodává se v 20 ml skleněné ampulce (lze s něčím míchat nebo vypít jen tak). Jedna ampule stojí 45 Kč.
speed8
Energetické nápoje, které vám dají křídla

Na našem trhu najdete nespočet energetických nápojů, které vám slibují, že vás nastartují na životní výkony a dají vám křídla. Stojí to dost peněz a účinek? Pravda je taková, že na nás mají obdobný vliv jako silnější kafe. Navíc díky mnoha přísadám, ochucovadlům a barvivům mohou možná lahodit oku i chuťovým pohárkům, ale rozhodně ne tělu. Můžete se setkat s výrobky jako je Semtex, Red Bull, BigShock atd. Na většinu populace nejlépe působí Semtex, ale naneštěstí je tak silný, že když ho denně vypijete více než dvě plechovky, tak vaše sliznice už rozhodně nebude to, co bývala.

energy drinks
Co je třeba říct si na závěr?Tyto potravinové doplňky vám dodají energii na určitý čas, ale velmi úspěšně ji z těla také pupují zpět. Je potřeba brát je rozumně. Pokud se budete tři dny před zkouškou učit pomocí těchto „chytrých drog“ naprosto bez spánku, pak čtvrtý den padnete únavou a vaše tělo už nic nepřesvědčí, aby ještě absolvovalo samotnou zkoušku. Tyto potravinové doplňky jsou stejné jako oheň – dobří sluhové, ale špatní páni. Pokud je budete užívat příliš dlouho a bez přestávek, tak postupně na vás ztratí onen účinek a navíc na vaše tělo mohou mít neblahý vliv.

A co vy? Jaké jsou vaše osvědčené tipy? Užíváte nějaké doplňky stravy nebo se přikláníte k názoru, že je to pouze placebo? Připojte se do diskuze na našem facebooku.

Foto: wikipedia.com


 

Podobné články