7 důvodů, proč vyzkoušet guaranu

V Brazílii je guarana ceněna víc než káva a denně ji užívají miliony lidí ve formě různých nápojů, v prášku anebo v tabletách. Zkuste ji i vy!

Tak jako se v Čechách hojně pije pivo, tak v Brazílii se užívá guarana ve všech podobách. U nás znají guaranu hlavně profesionální řidiči, kteří potřebují být na dlouhých cestách bdělí nebo vysokoškoláci, kteří ji užívají zejména při zkouškovém období jako pomoc a povzbuzení při učení. V čem tedy tkví přínos guarany z Brazílie a jaké jsou důvody ji vyzkoušet?

1. Detoxikace těla

Plody guarany.Složení originální brazilské guarany je přímo neuvěřitelné. Má nejvyšší obsah guarany – 71,5 % celých pomletých semen, protože jedině tak mohou být zachovány všechny účinné látky, minerály a vitamíny, které na člověka blahodárně působí jako celek. Obsahuje také vysoké množství guaraninu, dále velké množství tříslovin, červené barvivo, pryskyřici, dextrin, vitaminy C, PP, B1, B2, vápník, železo, škrob, tuk, bílkoviny a další biologicky aktivní látky. Jen těžko bychom hledali v přírodě, natož v lékárně, podobný produkt. Díky svému jedinečnému složení působí guarana jako dokonalý antioxidant. Bez problémů pročistí naše tělo a při pravidelném užívání z něj odvede všechny škodlivé látky. Detoxikace těla je pak zásadní nejen pro naše zdravi, ale například i pro úspěšné hubnutí. Bez řádné detoxikace totiž může být hubnutí problém i v případě, že dodržujeme všechny stravovací i pohybové zásady.

2. Dodání energie

Realitou dnešní doby je stres, vysoká zátěž organismu nebo náročná zaměstnání, takže není divu, že všichni potřebujeme pořádnou dávku energie. O to více v létě, kdy horké počasí ještě výrazněji vyčerpává. Síla brazilské guarany je v jejích semenech obsahujících guaranin (přírodní kofein) a další řadu látek, které pozitivně působí na organismus člověka a dlouhodobě ho stimulují. Přírodní kofein obsažený v semenech se od kofeinu v kávě zásadně liší tím, jak na organizmus působí. Stimulační účinky guaraninu nastupují pomaleji, tak do jedné hodiny, ale vydrží mnohem déle, a to 6 až 8 hodin. Dodaná energie tak rychle nenaběhne a pak rychle neopadne, ale drží se na stejné úrovni celou řadu hodin, kdy člověk potřebuje být aktivní.

3. Podpora hubnutí

Guarana ale dokáže pomoci i esteticky, a to při hubnutí. Kdo by v dnešní době a hlavně v létě neřešil hubnutí? Veřejnost už pomalu přestává věřit chemickým preparátům v podobě zázračných pilulek a postupně se přiklání k přírodě, pohybu a změně životosprávy. Velkým pomocníkem při snaze zhubnout je právě guarana. Jak bylo zjištěno, směs brazilské guarany a dalších příměsí působí jako účinný hubnoucí nápoj. Dokáže navodit pocit sytosti a při redukčních dietách dokonce potlačuje chuť k jídlu, čímž také napomáhá snižovat váhu. Navíc guarana nezpůsobuje ani překyselení žaludku a jiné zažívací potíže, přispívá k urychlení činnosti střev a pravidelnému vyprazdňování. Což je rovněž pro hubnutí a jeho podporu zásadní.

4. Záchrana před kocovinou

 Guarana na stromě.Vyrazit si jednou za čas na drink s přáteli je zcela normální a běžná věc. Hlavně krásné léto přímo láká k účasti na zahradních párty, hudebních festivalech nebo posezení na zahrádkách restaurací či na tah nočním městem. Horší pak už bývají následná rána, kdy se snažíme hledat nejrůznější metody, jak se zbavit kocoviny. Ač se to nemusí zdát, tak brazilská guarana dokáže pomoct i před kocovinou. Stačí před usnutím vleže polknout jednu tabletku, případně ji rozpustit v čaji nebo vodě. Důležité je pak už nevstávat. Účinek guarany se tak nerozeběhne hned, ale zafunguje jako dokonalý „vyprošťovák“ a ráno se vzbudíme bez bolesti hlavy a dalších běžných příznaků kocoviny.

5. Útlum bolesti

Bolesti jsou bohužel nepříjemnou součástí našich životů. Jak bylo nedávno v průzkumu prokázáno, více jak polovina Čechů trpí několikrát za měsíc bolestí a většina z nich ji řeší léky. Při bolestech zubů, případně hlavy nebo kloubů, tak společně s léky na tlumení bolesti zabírá i brazilská guarana. Ta podporuje efekt léků a má mírně analgetické účinky. Výrazně zlepšuje účinnost acylpyrinu a vitaminu C. K tomuto neobvyklému „koktejlu“ je dobré se uchýlit tehdy, jakmile člověk cítí, že se o něj začíná pokoušet rýma, nachlazení nebo chřipka. Léky v této kombinaci zabírají víc a rychleji.

6. Zvýšení koncentrace

Zralá guarana.Udržení koncentrace je problém, který řeší téměř každý. Všichni máme při práci nebo studiu své krizové hodiny (například po obědě nebo kolem půlnoci), přes které se ne a ne dostat. Káva pomůže jen krátkodobě a prášky proti spaní nám dokonce mohou způsobit závažnější problémy. Přírodní cestu pro zvýšení a udržení koncentrace tak představuje brazilská guarana, která urychluje vnímání, oddálí potřebu spánku a pomáhá při i zvládání zátěžových situací, například dlouhém studiu před zkouškami nebo u řidičů na dlouhých cestách. Působí totiž pozitivně na organismus člověka a dlouhodobě stimuluje centrální nervovou soustavu.

7. Omlazení

A na závěr ta nejpříjemnější vlastnost guarany – omlazení. Při pravidelném užívání má totiž zjevné omlazující účinky. Hladká hydratovaná pleť bez hlubokých vrásek, vyživené vlasy nebo mladistvý vzhled jsou dokonalou tečku na závěr.

Zajímají vás podobné články? Můžete se podívat třeba na Alkohol nebo tráva? kde se dovíte, že vědci konečně přišli na to, co je pro náš mozek škodlivější. Možná vás zaujme článek o látkách podporujících činnost mozku nebo recenze konopného oleje CBD Star.

Zdroj: TZ, Foto: TZ

Podobné články