7 zombie filmů

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Protože nejen ve městech potkáte zombie.

Zombies, zombíci, nemrtví, živí mrtví – od 30. let minulého století až do současnosti zombies děsily diváky po celém světě. V hororovém žánru zaujaly jedinečné postavení v tom, že mohou sloužit také jako sociopolitické alegorie. Ale samozřejmě existují i zombie filmy, které mají daleko jednoduší účel, a to nás rozesmát. V tomto seznamu najdete výběr sedmi nejlepších zombie filmů.

Upozorňujeme, že článek obsahuje spoilery. Pokud jste filmy ještě neviděli, vraťte se k němu později.

Tip

Sledovat, nebo stáhnout filmy si můžete na různých místech. Ta oblíbená tu ve zkratce uvádíme: Online sledovat můžete zdarma třeba na sledujserialykukaj.to nebo lookmovie, ale jestli si je chcete v klidu pouštět i na místech s omezeným přístupem k netu, nebo doma nemáte tak dobré připojení, můžete zkusit třeba webshare.cz nebo fastshare.

Jasně a ideální je k tomu mít doma TV VoyoNetflixSkylink nebo Telly. Pak už vás nic nemůže zaskočit. 

Živí Mrtví (1992)

Snímek vytvořený autorem Pána Prstenů a Hobita, Peterem Jacksonem. Ovšem o okouzlujících záběrech na krajinu si nechte tentokrát zdát. V tomhle filmu je plno krve a lidem se slabším žaludkem bychom jej vůbec nedoporučovali, protože občas jsou záběry slušně řečeno nechutné. Pokud však máte trávení v pořádku, věříme, že se při sledování tohoto bizáru opravdu hodně zasmějete. Možná to bylo také cílem tvůrců – nebrat se příliš vážně. Třeba scéna s pudinkem vás bude pronásledovat ve dne v noci, nehledě na funkčnost vašeho trávicího systému. Žádné hranice, žádné omezování, jen bezhlavá řežba s takovým množstvím krve, že byste s ním vymalovali půlku Prahy, mozky na schodech, žijícími vnitřnostmi, a naprosto fascinujícím finále s motorovou sekačkou. Tohle už zkrátka nejde zopakovat. Možná si říkáte, co do Jacksona vjelo. Inu, možná zvrhlé filmařské orgie. Občas je potřeba si trochu odlehčit mysl. Detaily vás unavovat nebudeme, pouze doporučíme, že alespoň jednou za život byste tohle dílo měli vidět. A jedna perlička na závěr. Pokud se v případě zombie apokalypsy nebudete mít jak zachránit, zkuste využít sekačku na trávu jinak, než jste běžně zvyklí.

Vlak do Pusanu (2016)

Film z opomíjené jihokorejské produkce. Skvělý, napínavý snímek, který své téma uzavřel do klaustrofobického prostředí rozjetého vlaku, což se nám hodně líbilo. Náhlá cesta mezi vagóny nabrala úplně jiné rozměry! Zombie se řadily do druhu běžců, kteří ovšem špatně snášeli tmu, což byla fajnová kombinace. Před běžícími, kupícími se hordami nezbývalo, než vzít nohy na ramena, zatímco ve tmě musel být člověk velice kreativní, aby odpoutal pozornost a proklouzl. Zpracování taky špičkové, i když rýpavý člověk si kolikrát mohl všimnout, jak hordy nemrtvých vyřešili nehybnými figurínami. Hlavní postavy a vztah otec – dcera, je taky zajímavý a výkony jsou kvalitní. Už jen ta myšlenka originálního prostředí je super a atmosféra by se dala krájet.

Stojí za vidění.

Soumrak mrtvých (2004)

Skvěle naporcovaný postmoderní mix romantické komedie, sociálního dramatu i zombie masakru. K tomu sofistikovaný britský humor, suchý, černý a plný popkulturních narážek typu festival Zomb Aid s headlinery – kapelou Coldplay. A zatímco Smiths v poblouzněné TV zpívají ,,Panic On The Streets Of London“, Simon Pegg jde s povedenou partou přátel do nejbezpečnějšího místa na světě – hospody Winchester. V opačném případě si ale můžete tuhle propracovanou kravinu zamilovat. V tomhle filmu totiž skoro všechno má své místo. Skoro každá hláška či čin se aktérovi v průběhu filmu vrátí. Narážky jsou někdy zřejmé, jindy velmi důmyslné. Oproti třeba bouchačce typu Zombieland, ke kterému se dostaneme později, je tohle opravdový kus filmového umění, byť nízkorozpočtovým. Edgar Wright se Simonem Peggem nepřemýšleli jen nad ranami, ale i nad tím vším kolem. Jen v posledních deseti minutách se sešlo tolik vtipů, že by to jiným stačilo na tři filmy. Spolu s Braindead hvězda komediálních zombie divočin.

Úsvit mrtvých (2004)

Na rozdíl od předchozího filmu s podobným názvem, jde o zcela jiný styl a pojetí příběhu, i když hlavními postavami jsou opět krvelační zombící. Hra o život začíná již po prvních pár minutách filmu a pár přeživších je pěkně nesourodá parta, která se rozhodne zachránit v opuštěném obchodním centru. Víc než remake Úsvitu je toto výběr motivů z celé Romerovi trilogie. Snyder však natočil něco úplně jiného. Akční jízda, která nemá hluché místo a od začátku (doslova) až do konce titulků (doslova) uhání tempem, které zombíkům přisoudil jen maestro Snyder. Výjimečné tempo si snímek udrží i v momentech, kdy se téměř nic neděje. Je to zásluhou energické a nápadité režie tehdejšího debutanta a skvělé kamery, o to víc překvapivé, že zombiárny většinou bývají točeny velmi amatérsky. Snyder zvládl skvěle jak hrátky s náladou filmu, tak akční řež, kterou ukočíroval se zkušeností mistra. Dočkáme se tak vypjatých scén, kdy nás režisér udrží u obrazovky bez dechu, i vtipných pasáží, které na rozdíl od těch v Romerových filmech nejsou trapné. Vše je skvěle vyvážené. A tak když už bylo něčeho příliš, film najednou v tu pravou chvíli otočí. Vše podpořeno mimořádně povedeným výběrem hudby a perfektním maskováním zombíků od mistra Saviniho, který se totiž rozhodnul, že nepoužije žádných speciálních triků a všechny masky si udělá poctivě sám. A povedlo se mu na to výbornou.

Povedl se i tento film, takže pokud vám tato tématika není nijak cizí, zkuste si udělat názor.

Zombieland (2009)

Zombieland je postmoderní vize filmové zábavy dnešní mladé generace, která v sobě spojuje dva očividně pokleslé žánry – zombie úchylárnu a teenagerskou komedii, jejíž klišé a manýry tenhle projekt docela spolehlivě sráží až na mnohdy neúnosnou mez, neboť dráždí jako typický hrdina – loser, který řeší především to svůj sexuální život, jakož i průhledná snaha scénáristů přihrát mu do bytu nejkrásnější mladou sousedku a vytáhnout z toho nějaký ten dramatický oblouk, na jehož konci je romanticky vzniklý párek trhlého geeka a sexbomby, uvěřitelný leda tak v Big Bang Theory, o používání pouze těch nejatraktivnějších dopravních prostředků či bezútěšném sklonu v násilí nemluvě. Na režii Rubena Fleischera je znát jeho videoklipová minulost, sází na efekt a zkratku, vypráví především obrazem, jak už to u videoklipů bývá, a řada pasáží snímku jsou vlastně ucelené videoklipy. Ta estetika překvapivě patří k tomu nejlepšímu, co snímek nabízí, jelikož Ruben Fleischer ovládá své řemeslo skutečně obstojně, na všechny ty zpomalovačky a efektní crashe se tedy dívat dá. Vrcholem je pak role Billa Murrayho, ten člověk má skutečně úžasný smysl pro humor a sebeironii. A kvůli tomu stojí tahle hororová komedie za vidění.

Juan De Los Muertos (2011)

Ukázka toho, že i z jakkoliv hrozné situace se dá vytěžit maximum. Zábavná zombie komedie, která se občas zapomene, ukáže obrazy neštěstí a utrpení, ale pak to divákovi opět osolí. Hrstička zoufalců bojuje o přežití. Ba co víc, založí si podnik na zabíjení příbuzných a přátel všech, kdo zavolají. Taková čistící rota. Kromě hlavní dějové linky je dobré sledovat i druhý a třetí plán. Zatímco probíhá nějaká akce v popředí, v pozadí se děje leccos vtipného, ale taky pořádný masakr. Nebo si jen hlavní postavy povídají o životě, zatímco za nimi se odvíjí akce, nenápadně, jen tak bokem. Pěkné jsou i různé odkazy, např. žralok mezi zombie pod vodou připomene Zombie 2, akorát zde je neuvěřitelně rychlý. Likvidace zombie je vtipná i brutální – krev stříká proudem až na kameru.  Velké plus je zasazení tohoto počinu na Kubu, to mu poskytuje originalitu.

Na konci ale potěšily vtipné titulky za doprovodu Sex Pistols! Pěkné.

Já, legenda (2011)

Osamocená postava bloudí po New Yorku. Po boku jí kráčí pouze věrný psí přítel. Lidstvo je pryč. Pod vlivem údajného léku na rakovinu zmutovalo v krvelačné vraždící bestie, které se bojí světla. Přes den je tedy velkoměsto panstvím jediného člověka, v noc se stává dominiem krvežíznivých monster. Záběry opuštěného, zchátralého New Yorku připomínají svou velikostí a monumentálností vykopávky v antickém Římě. To je působivé. Méně působivý než obrázky je zvukový doprovod. Nejsme si úplně jistí, jestli by tři roky po opuštění města ulice zvučely jako ta nejdivočejší amazonská džungle. Ale budiž. Jestli v něčem tvůrci filmu odvedli skvělou práci, je to výprava a vlastně celá atmosféra opuštěného místa. Já, legenda je i po letech výtečný zážitek. Willu Smithovi divák od pohledu věří zlomeného člověka, který přišel o všechno, a přesto se z posledních sil snaží o spásu všeho kolem něho. Režisérovi Francisu Lawrencovi se daří nastavit solidní zrcadlo do duše člověka, který přežívá sám v zombie nákaze zasaženém světě a začíná mu z toho tak trochu hrabat. Funguje vlastně vyloženě Já, legenda jako horor nebo zombie film? To je pochopitelně velice těžká otázka. Přesto jde ovšem o výtečnou podívanou, kde navíc závěr funguje tím správným emocionálním způsobem.

Jak na stahování filmů a seriálů? Většinou zdarma nebo za drobný poplatek:

Webshare.cz – rychlé stahování filmů a seriálů za poplatek a některé i zdarma, záleží co si vyberete.

Pro nás pohodlné a pro sledování z gauče jsou asi nejzajímavější internetové a satelitní TV, namátkou jsme pár vybrali.

Voyo – online vysílání toho co zrovna běží a také velká videotéka (tedy taková videopůjčovna) v dobré kvalitě. Mají 7 dní zdarma na vyzkoušení po registraci. Pokud ve zkušebním období 7 dní sami službu nezrušíte (jednoduché), bude vám aktivováno plné předplatné.

Netflix – asi nejznámější v současné době. Opravdu mají velké množství filmů a seriálů i vlastní tvorbu. Perfektní kvalita a možnost stahování a pouštění filmů offline. Někdy jsou v českých titulcích drobné překlepy, ale nic zásadního.

Skylink – Skylink Live TV je internetová televize, která nabízí více než 60 programů. Sledovat můžete až na 4 zařízeních v rámci jednoho účtu. Je možné vyzkoušet na 30 dní zdarma.

Telly – dříve se jmenovala Digi TV. Mají základní i rozšířené balíčky kanálů a přikoupit lze např. i HBO atp. Pořady lze nahrávat a sledovat zpětně, sledovat vysílání můžete i na 4 zařízeních najednou. Jo a také mají 14 dní zdarma na vyzkoušení. 

Online sledování ZDARMA je dobré třeba na: 

Sledujserialykukaj.to nebo třeba na lookmovie.


Koho filmy opravdu zajímají, teď nemyslíme jen filmy pro chlapy, může mrknout na přehled filmů z nejrůznějších kategorií. Tam jsme totiž shrnuli články a témata, které už o filmech máme. Třeba vás tam něco zaujme.

Podobné články