8 pravidel, jak se (ne)obléknout na svatbu

Je na svatbu vhodná černá nebo bílá barva šatů? Jaký dress code platí pro muže? Udělejte si v tom jednou pro vždy jasno!

Svatební hosté často podceňují svatební dress code. Proč?! Oblečení hostů je přeci také důležité! Pokud ovšem nechcete být za křupana. A že jich na svatbách potkávám…

1. Černá barva ANO!

Nepsané pravidlo, že černá je smuteční barva, která nosí na svatbách smůlu nebo že černými šaty dáváte najevo nesouhlas se svatbou, je dávno překonané. Všichni odborníci se dnes shodují, že nejen malé černé jsou na svatbu vhodné! Jsou slavnostní, elegantní, vkusné a slušivé. I přesto je ale můžete oživit barevným psaníčkem, botami nebo šperkem. A jako příklad, že černé šaty jsou na svatbu vhodné, může být i Victoria Beckham, která v nich vyrazila na královskou svatbu Williama a Kate.

2. Bílá, béžová, champagne barva NE!

Tyto barvy jsou rezervované pouze pro nevěstu, která chce být ve svůj den výjimečná. Obecně platí, že nesmíte zastínit nevěstu, proto se těmto barvám vyhněte.

3. Délka šatů

Ať už se v mini šatech cítíte sebelíp, na svatbu se opravdu nehodí. Šaty by měly mít ideální délku dlaň nad kolena. Dlouhé šaty pro hosty nejsou tabu, ale stále myslete na to, abyste nezastínili nevěstu. Zároveň myslete na to, jaké zvolit spodní prádlo pod společenské šaty.

4. Nezastínit nevěstu ani ženicha

Svatební den je pro nevěstu i ženicha velice důležitý, je to jejich den. Dopřejte jim to a nezastiňte je svým oblečením. Dámy by neměly volit vyzývavé a příliš výrazné šaty, pánové by neměli mít neformální oblečení a zároveň by se měli vyhnout bílému obleku – jak už víte, bílá je barva nevěsty, a navíc byste zbytečně vyčnívali, což je opět práce nevěsty a ženicha.

Černé šaty stále častěji oblékají také družičky.

5. Sportovní oblečení NE!

Za módní faux pas na svatbě se považují džíny, tenisky nebo sportovní sandály (a to i bez ponožek). Setkala jsem se na svatbě i se situací, kdy asi 10 hostů mělo při obřadu nasazené sportovní sluneční brýle. Nepůsobilo to dobře ani při samotném obřadu, ani potom na fotkách.

6. Nebojte se barev

Malými černými sice nemůžete nic zkazit, nicméně barevných šatů se určitě nebojte! Na svatbu se hodí pastelové, ale i výraznější barvy.

7. Oblečení mužů

Pánský oblek by měl především dobře padnout – zapomeňte na plandající ramena nebo extrémně dlouhé rukávy. Vhodná barva obleku je černá a tmavá šedá nebo modrá. Barva košile je libovolná, nejvhodnější je bílá košile. Naopak kravata by neměla být bílá ani champagne – tyto barvy kravat jsou vyhrazeny ženichovi, aby se sladil se svatebními šaty nevěsty. Kravata by měla být tak dlouhá, aby se dotýkala horní hrany spony pásku. Co se týče obuvi, z polobotek by neměly koukat bílé ponožky.

8. Když jsou pravidla daná nevěstou a ženichem

Pokud si budoucí novomanželé přejí vést svatbu v jednom duchu, poslechněte je. Čím dál častěji se na pozvánkách objevuje požadavek, aby hosté přišli v určité barvě nebo oblečeni do určitého stylu. Ač se vám to třeba nelíbí, protože jste si plánovali vzít něco jiného, nestávkujte a podřiďte se. Je to jejich den, tak jim ho pomozte udělat co nejkrásnější.

Máte nějaké zajímavé zkušenosti s oblečením svatebních hostů? Napište nám na náš Facebook.

Foto: deviantart.com/bluexspace, Ashleydeyo

Podobné články