80. léta – disko, trvalá a mrkváče!

Když se řekne móda 80. let, mnohým se na tváři objeví lehký úsměv. Ano, byla to tak trochu bizarní doba, která ale přesto měla své kouzlo…

České hudební scéně dominovali Kotvald, Hložek, David, Bartošová a Bílá, světové zase Madonna a Cyndi Lauper. Vše se neslo v rytmu diska a sbírala se céčka. Módu ovládalo silné líčení, plísňáky, legíny, mrkváče a vycpávky ramen. Za džíny z Tuzexu byla československá mládež schopná dát cokoliv. To a mnohem více byla 80. léta minulého století.

Plísňáky a mrkváče

Kalhoty, které vypadaly, jako by několik let ležely ve vlhku, to byl hit. V ideálním případě pak navíc měly střih, který jim dal název „mrkváče“. Ten byl nahoře široký a dole úzký.

Tento módní kousek byl oblíbený i u pánů, kteří si navíc ještě do vysoko vytažených kalhot „zakasávali“ barevná trika. Úplnou módní přehlídku můžeme vidět například ve filmu Discopříběh.

Legíny a vycpávky

Legíny byly upnuté, lesklé, barevné a šly lehce zastrčit do bot. Ramenní vycpávky zase co nejširší a dávaly se do blůzek i šatů. Z žen se tak stávaly pořádní ramenáči připomínající hráče amerického fotbalu.

Co někdo šikovný ušil nebo upletl

Mnoho žen a dívek se učilo šít a plést, protože v obchodech nebyla nabídka příliš široká. V této oblasti pak určitě musíme zmínit Burdu, tedy jediný módní časopis té doby. Ženy v něm nacházely tipy i střihy, a tak mnohé z nich tvořily nejen pro sebe, ale i pro své kamarádky. Švadleny se měly co otáčet, aby stihly uspokojit řady zákaznic.

Džíny jedině z Tuzexu!

Džíny byly velice oblíbené, bohužel je ale bylo velice těžké sehnat. Kdo neměl Bony do Tuzexu, nemohl mít džíny. Komu se poštěstilo získat tento módní kousek, nosil jej s patřičnou pýchou, a to až do úplného roztrhání.

Výrazné rtěnky byly populární.

Vlasy a líčení? Čím víc, tím líp

Ano, v úpravě vlasů i v nanášení make-upu platilo pravidlo čím víc, tím líp. Základem bylo natupírované afro zkudrnatělé trvalou a doplněné ideálně ještě látkovou čelenkou.

V líčení pak prim hrála tmavá rtěnka, modré či jinak výrazně barevné stíny, černé linky a tváře alá MarfušaMuži si nechávaly delší sestřihy, nejčastěji s ofinkou. Fanoušky toho typického účesu byli například Standa Hložek a Sagvan Tofi.

Nakonec vše doladit výraznými doplňky a outfit byl na světě!

 Ale pozor, prvky 80. let hlásí návrat a vrací se na přehlídková mola i do ulic!

 Foto: wikipedia.org, deviantart.com, sxc.hu

Video: youtube.com

Podobné články