9 klamných mýtů o potravinách

Myslíte si, že víte, které potraviny jsou zdravé a co našemu tělu škodí? Dovolte nám, abychom vás vyvedli z omylu.

Připravili jsme si pro vás první díl seriálu o mýtech a polopravdách, které se mezi námi šíří. Po bramborách se přibírá? Tmavé pečivo je zdravější nebo jen barevnější? Nejvíc vitaminu C obsahuje paprika? Možná budete překvapeni.

1. Denně je potřeba vypít 3 litry tekutin

Pokud máte chuť dodržovat pitný režim a dělá vám problém vypít třeba jen 1 litr tekutin denně, je to hloupost! Neměli byste zatěžovat ledviny a organismus takovým množstvím tekutin. Nemá cenu dostávat do sebe násilím například 3 litry vody. Bohatě stačí, když začnete v rozmezí 1,5 – 2 litry denně.

Nezatěžujte zbytečně své ledviny!

2. Mrkev je dobrá na oči

Tohle známé pravidlo je pouze částečně pravdivé! Poslední výzkum vědců dokázal, že více než betakaroten obsažený v mrkvi je pro oči důležitý lutein, který obsahuje například špenát.

3. Po nízkotučných potravinách se hubne

Omyl! Nízkotučné potraviny mohou obsahovat vysoké množství cukru a nemají vyvážené složení. Pokud mají nižší obsah tuku stále to není vítězství a kila dolů nepůjdou!

4. Konce banánů jsou jedovaté

Taky vám někdo říkal nejez konec banánu? Říká se, že v nich může být vstříknut hadí jed. Je to jen pověra!  Banány můžete jíst s klidem  celé a nic se vám nestane.

 

Banány nejsou škodlivé!

5. Žvýkačky mohou zalepit střevo

Chyba! Pokud vás takto zastrašovali doma rodiče, když jste byli malí, možná jste tomu věřili. Pravda je však taková, že spolknutá žvýkačka projde skrz střeva a nijak jim neublíží!

Večeři nevynechávejte!

6. Po večeři se tloustne

Omyl! Večeři rozhodně nevynechávejte! Vaše tělo potřebuje jíst i večer, jen v menším množství a lehčí potraviny. Ideální je dát si večeři dvě hodiny předtím, než jdete spát.

7. Mikrovlnky ničí vitaminy

Je známo, že tepelnou úpravou zelenina ztrácí vitaminy, ale že by je mikrovlnka ničila více není prokázáno!

8. Cukr způsobuje cukrovku

Není to tak úplně pravda. Naše tělo potřebuje přibližně 100 až 200 g cukru denně. Nadměrná konzumace nám způsobuje především nadváhu. V krajních případech až cukrovku.

Vejce vám také neuškodí!

9. Vejce zvedají hladinu cholesterolu v krvi

Nesníte-li plato vajec denně nemáte se čeho bát. Naopak! Vajíčka jsou skvělá na hubnutí a dokáží vás zasytit na celé dopoledne.

Zaujala vás některá z těchto pověr? Máte nějaké své? Podělte se s námi například v diskuzi na našem facebooku.

Foto: sxu.hu

Podobné články