Alkohol nebo tráva? Vědci konečně přišli na to, co je pro váš mozek škodlivější

Máte svého favorita?

Ať už patříte do skupiny, co pořád jenom hulí, nebo mezi ty, co lejou alkohol dnem i nocí, tak konečně přišel okamžik pro to, abychom vás rozsoudili, kdo z vás si ničí život víc.

Takže, kdo vyhrává?

Bubny, prosím. Chvíle napětí.

Aaaa….. musíme uživatele alkoholu zklamat, protože podle všeho to vypadá, že ten ničí mozek mnohem více než marihuana, je nám líto.

Vědci zkoumali mozky více než tisíce účastníků na magnetické rezonanci. Primárně se zaměřovali na hustotu šedé a bílé hmoty mozkové. A věřte, že ke kvalitnímu životu potřebujete co nejvíce z obou. Zatímco šedá má v sobě všechny neurony, tak bílá jim pomáhá mezi sebou komunikovat. A podle všeho marihuana a ostatní kanabionidní produkty nemají na jejich rozložení a hustotu žádný efekt.

 

Na druhé straně alkohol na tom není tak sluníčkově. Podle časopisu Addiction je jeho konzumace spojena se snížením velikosti šedé hmoty mozkové a hustotě té bílé. Což se týká obzvláště dospělých lidí, kteří v pravidelných dávkách konzumují alkohol více než deset let.

Samozřejmě, že fakt o škodlivosti alkoholu není novinka, ale šokující je na tom zjištění, že kanabinoidy, které jsou narozdíl od alkoholu zakázané, ve skutečnosti nemají na funkčnost mozku z dlouhodobého hlediska žádný vliv i přes své krátkodobé psychoaktivní účinky.

Spoluautor studie Kent Hutchison sám řekl:

„O alkoholu jsme věděli celá desetiletí, že je špatný pro mozek, ale o konopí toho zatím víme hrozně málo.“

Tento profesor behaviorální neurověd z univerzity v Coloradu vypověděl, že mnoho rozdílných  a negativních výsledků z předchozích studií plynou z toho, že v těchto odborných pracech nebyla použita žádná konzistentní metoda, která by se dala globálně aplikovat na problematiku lidského mozku.

Nicméně neutíkejte kvůli těmto informacím nadšeně ke svému nejbližšímu dealerovi. Tato studie totiž neříká, že by nám marihuana jakkoliv pomáhala nebo neškodila. Jen je prostě o něco míň horší než alkohol. O THC toho ví vědci stále ještě málo a na nějaké validní výsledky si budeme muset ještě pár let počkat.

 

Ale co si budeme povídat. Takové čekání je mnohem příjemnější se skleničkou nebo jointem v ruce.

Zajímají vás podobné články? Můžete se podívat třeba na Alkohol nebo tráva? kde se dovíte, že vědci konečně přišli na to, co je pro náš mozek škodlivější. Možná vás zaujme článek o látkách podporujících činnost mozku nebo 7 důvodů proč vyzkoušet guaranu.

Podobné články