Animoterapie: kopyta, čumáky a chlupaté uši

Pes nejlepší přítel člověka. Možná nejsme daleko od pravdy. Jsou lidé, kteří by bez pomoci zvířecích asistentů jen těžko zvládali úplně obyčejné věci.

V Egyptě to byla kočičí bohyně Bastet, v Orientu zase vyšlechtěné psí plemeno pro společenské účely. Uctívání zvířat je pevně zakořeněno v historii a rozhodně má svůj důvod.

V osmém století se v Belgii používala zvířata jako pomocníci zdravotně postižených. Byl to první pokus o animoterapii: terapii pomocí zvířat. V minulém století začaly výzkumy vztahů zvířat s lidmi a nedlouho poté vznikla asociace IAHAIO k tomu určená (International Association of Human-Animal Interaction Organizations).

Hiporehabilitace

Dělení terapie

Pokud bychom animoterapii rozdělili podle zvířete, se kterým pracuje, dostaneme tento výčet:

  • Canisterapie – terapie se psem. Jedna z nejrozšířenějších a pro veřejnost většinou první, kterou si vybaví, když se řekne „animoterapie“.
  • Hiporehabilitace – terapie za pomoci koně. Právě psi a koně byli první používaná zvířata v historii této terapie.
  • Felinoterapie – terapie za pomoci kočky
  • Ornitoterapie – terapie za pomoci ptactva

Tyto druhy jistě znáte, nebo jste o nich alespoň někde slyšeli, ale možná nevíte, že se používají i mnohem exotičtější druhy:

  • Delfinoterapie – delfín
  • Lamaterapie – lama
  • Insektoterapie – hmyz

Druhy práce se zvířetem

První skupina aktivit se jmenuje právě „aktivity za pomoci zvířat“. Bez zvířete by daná činnost nemohla být prováděna, takže mezi touto dvojicí vzniká hluboký, přátelský vztah člověka a chlupatých uší. Příkladem může být asistentský pes. Takový pes je od mládí vychováván, aby byl plně schopen pomoci svému budoucímu pánu. Vodí ho po ulici, nosí mu věci, podává zvonící telefon… Jakmile je připraven, vycvičen a i jeho charakter odpovídá požadované normě (neměl by například být agresivní, roztěkaný apod.), přichází ke svému handicapovanému pánovi.

Díky tomuto vztahu se lepší kvalita života člověka, jeho některé vlastnosti, stabilita emocí atd.

Terapie za pomocí zvířat je činnost řízená pedagogem nebo terapeutem. Nejde o celkovou terapii, animoterapie je pouze jednou z částí. Jsou podněcovány verbální i neverbální složky komunikace, hrubá i jemná motorika… Setkávání se zvířecím pomocníkem zlepšuje psychiku a duševní rovnováhu.

Vzdělávání za pomoci zvířat se používá buď v případě, že klientem je žák se specifickými potřebami, nebo může jít o zážitkovou pedagogiku, či problémovou pedagogiku.

Pokud je na tom klient špatně, jde o krizovou situaci, provádí se kontakt se zvířaty s cílem zlepšení jeho duševní rovnováhy. Chlupatý kamarád v nouzi odbourává stres a působí velmi kladně.

Vzdelavani se zvířaty

Co na to zvířata?

Animoterapie ale není jen přínosná pro člověka. Psi vycvičení pro canisterapii jsou věrní svým na nich závislým pánům a navíc celé to pomáhání a obskakování berou jako velkou hru. Co může být lepšího než aportovat zubní kartáček?

Studium

Obor na vysoké škole zaměřený na animoterapii zatím v ČR není. Můžete se ale zúčastnit různých kurzů, anebo vystudovat školu zaměřenou na zvířata či pomáhající profese (sociální práce, sociální pedagogika, speciální pedagogika). Chcete-li pracovat jako terapeut, jsou vám tyto dveře otevřeny.

Více informací najdete zde:

www.animoterapie.cz

http://www.bucephalos.cz/

http://www.canisterapie.cz/

http://hipoterapie.crespo.cz/

Další články o terapiích si můžete přečíst zde:

Arteterapie: poznání skrze umění

Taneční terapie: pohyb léčí

Muzikoterapie: hudba pomáhá zevnitř

Dramaterapie: v kůži někoho jiného

Foto by Veronika Partiková a Hana Janurová

Podobné články