Bekus Art Style: Nejsme studio, kde lidi chtějí kérky z katalogu

Tetování je na světě už od dob neolitu, ale teprve tatéři povýšili tetování na umělecká díla, a toto zdobení těla je čím dál tím více populárnější. Důkazem toho všeho je mnoho tetovacích soutěží nejen v zahraničí, ale i u nás.

Už 11. září  v opavské Víceúčelové hale proběhne již tradiční Tattoo Session Silesia, jejíž pořadatelem je tetovací studio Bekus Art Style. Bekus, Terka a Bart nám odpověděli na pár otázek týkajících se tetování, piercingu a jejich obchodu s módou.

Víme, že Studio Bekus Art Style vzniklo v roce 1997. Co tě přimělo k otevření vlastního studia? Byl to tehdejší nedostatek tetovacích studií nebo jejich kvalita?

K otevření studia Bekus Art Style mě přiměla touha malovat a zdobit, chuť něco změnit, být jiný, odvážný a první. Miluji individualitu a osobitost! Nehrály v tom roli peníze ani nekvalitní studia. Na takové přemýšlení jsem ještě neměl ani zkušenost, ani věk.

Ve studiu se dává přednost originalitě a individuálnímu přístupu k zákazníkům a jejich budoucímu tetování. Jak se stavíš ke klientům, kteří tomuto přístupu neholdují a jednoduše si chtějí sednout a vybrat si motiv z katalogu?

Já mám pocit, že jsme studio, do kterého nechodí lidé, kteří chtějí kérky z katalogu. Ale pokud by ten zájem byl, pak bych chtěl tyto motivy na tělech klientů měnit a rozvíjet.

Je nějaký tatér, kterého bys označil za jedničku ve svém oboru a máš nějaký vzor? Případně ovlivňuje tě v tvorbě nějaký umělec?

V dnešní době asi nejde říct, který z nás je nejlepší, to není sport. Nelze vytetovaný obrázek měřit jako sportovní výkon. Je spousta talentovaných tatérů všude na světě. Ve světě tetování nemám konkrétní vzor, ale jelikož miluji realistické práce, musím zde opět zmínit malířské mistry osmnáctého století. Ve světě tetování se jim nejvíce blíží tatéři a tatérky z Ruska.

bekus

Jaké bylo tvé první tetování a jaký máš k němu vztah?

Mé první tetování byl ornament, který jsem si sám navrhoval. A vztah k němu …vřelý a opojný.

Na co všechno by se měl zájemce o tetování připravit?

Na to, že jej tetování pohltí a bude jej milovat a chtít stále více. Bude neúnavně chodit okolo zrcadla, a říkat si, proč jsem to neudělal již dříve, když mi to tak sluší, a jsem teď tak jiný, zvláštní a lepší (smích).

Jsou nějaká místa na těle, kde bys tetování rozhodně nedoporučoval?

Esteticky se mi velice nelíbí intimní tetování jak na mužích, tak na ženách. A z hlediska trvanlivosti, či stálosti, bych netetoval například chodidla nebo dlaně.

Studio Bekus Art Style nabízí také scarification? Jaká je její obliba ve vašem studiu?

Naše studio již neprovádí služby typu branding nebo scarification.

olda

Na trhu se objevují i nekvalitní tetovací barvy. Spekuluje se o tom, že jisté nebezpečí představují Azo – barviva, těžké kovy, konzervační prostředky a mikrobiologická znečištění. Dokonce i v barvách Intenze, které používáš se v roce 1998 objevila právě mikrobiologická znečištění. Jaký postoj k tomuto tvrzení zaujímáš?

Bohužel na mediální žvásty a zveličování vždy doplatí “obyčejný“ člověk sledující televizi. Je sice pravdou, že se objevila biologická vada, ale již nikdo neinformoval z jakého důvodu. Barvy se závadné nevyrobí, to jen hlupák tupě manipulující s barvou Intenze zapříčiní, že při hygienické kontrole nějakého studia se najdou biologické závady. Hygienici poté musí prověřit pochopitelně všechny barvy tohoto druhu.

Je výrazný rozdíl mezi kvalitou tetovacích barev různých značek? Jak je to se stálostí barev na různých typech kůže a co ji ovlivňuje? Může tetovací barva vyvolat alergickou reakci?

Dnes již není výrazných rozdílů mezi tetovacími barvami. Všechny jsou stálé, a krásné i po zahojení. Určitě je výhodou světlejší typ kůže, protože barva na ní tak více září než je tomu u kůže tmavší. Představ si červenou barvu tetovanou na černochovi, nebo naopak na blondýnce. Z 99.5 procent alergické reakce na barvy neexistují.

Objevil se za celou dobu existence studia nějaký zákazník, který s výslednou prací nebyl spokojen? Pokud ano, jak tuto situaci řešíš?

No, v prvé řadě není klient němý nebo slepý. Takže před započetím práce o kérce diskutujeme. Pak i v průběhu procesu tetovačku vidí, a nakonec schválí, nebo ji ještě do upravujeme. Výsledek je tím pádem zaručen, a pokud i to by bylo málo, má klient nárok na bezplatnou opravu. Nic není definitivní – ani kérka, vše je opravitelné.

olda

Zažil jsi v práci i nějaké perné chvilky?

Každý den, když uvidím ve studiu nádhernou slečnu.

Vyskytl se nějaký motiv, který jsi dělal opravdu s chutí a naopak nějaký, který tě moc nebavil?

No určitě. Vždy mě baví tvůrčí prácička, kde vidíš, jak ti dílko doslova roste před očima. A na druhou stranu tě jistě nebude bavit například 4 hodiny vybarvovat místo vedle místa, na velkém tlustém ornamentu.

Bekus Art Style je držitelem několika ocenění. Kterého si ceníš nejvíce?

Všech ocenění s titulem BEST OF SHOW, ať už od nás, nebo ze zahraničí.

bekus

Studio je také hlavním pořadatelem Tattoo Session Silesia. Na co se letos návštěvníci můžou těšit?

Určitě se diváci mohou těšit na zatím nejpočetnější účast tatérú a tatérek v historii Opavy a Tattoo Sessionu. Dále na skate závody, break dance, módní přehlídku, bubenický orchestr Boris, kapelu Staré pušky, tattoo soutěž, malování hennou, barman show, dětské tetování, a spousty dalšího na www.tattoo-silesia.com. Máme celodenní program pro všechny. Takže si společné u nějakého panáka užijeme barevný a svobodomyslný víkend!

 

Jak jsi se dostal k dělání piercingů?

Studoval jsem zdravku, po škole jsem pak pracoval mnoho let jako ošetřovatel v psychiatrické léčebně. Tato práce mě velmi bavila, ale má záliba v tetování by byla v budoucnu v tomto oboru jistě problém, takže když jsem dostal nabídku od Bekuse pracovat v jeho studiu, neváhal jsem ani minutu. Ani jedinkrát jsem svého rozhodnutí nelitoval, a ani nevím které povolání by mě více naplňovalo. Jsem v kontaktu s lidmi ,mohu pracovat po boku přátel, a žádný pokrytec mě nepeskuje za to, co smím, či nesmím nosit do práce, co víc si přát.

Piercing je dnes hodně rozšířený mezi mládeží, hlavně děvčaty. Jsou nějaké důvody kdy piercing odmítneš udělat?

Pokud dané místo není anatomicky vhodné pro umístění piercingu (např. vystouplý pupík), pak jej neaplikuji, popřípadě doporučím místo jiné. Prioritou je pro mě, aby měli klienti ve mě důvěru. Profesionální a individuální přístup k jednotlivým klientům je nejen pro mě, ale pro celý team Bekus Art Style samozřejmostí, nepracoval bych ve studiu, ve kterém by to mu bylo jinak.

Jsou nějaké podmínky, které by měl zájemce o jakýkoliv piercing dodržet?

Samozřejmě. Každý takový zájemce musí vyplnit před aplikací dotazník, ve kterém uvede, že není nezletilý, není pod vlivem drog, alkoholu, netrpí diabetem a mnoho dalšího. Samozřejmě zaleží také na mém odhadu; pokud vidím, že mi dotazník podepsal klient, který sotva stojí na nohou a z jeho úst cítím destilát, pak piercing odmítnu aplikovat.

bekus

Existují na těle místa, na které bys piercing nedoporučoval?

Některé piercingy na netypických místech nedoporučuji, protože je velmi pravděpodobné, že vycestují z těla ven. Tento problém se dá vyřešit aplikací mikrodermálního šperku. Bylo by zdlouhavé tuto metodu zde popisovat, stačí zadat na internetu do vyhledávače Mikrodermální šperky.

Jak má člověk postupovat objeví-li se u něho alergická reakce na šperk nebo jiný zdravotní problém související s propíchnutím?

Jak už jsem zmínil, aplikuji takové šperky, u kterých je minimální riziko alergické reakce. Každopádně každý piercing je zásah do organismu a každý organismus může reagovat jinak. Proto každému zájemci o piercing vysvětlím jak se o piercing starat, jaké rizika hrozí, jak jim předejít. Pokud by k nim došlo, aby co nejdřív navštívil studio, a mohli jsme tak problém řešit.

olda

Jsi schopen vyhovět lidem, kteří by za tebou přišli a chtěli by například split jazyka nebo piercingovou šněrovačku? Nebo bys je odkázal jinde, například na pražské studio Hell?

Popravdě šněrovačku (pokud máme na mysli to stejné) jsem ještě nedělal, ale bral bych to jako výzvu, a nevidím v tom problém. Split jazyka bych nedělal určitě, nemám v tomto směru odborné zkušenosti a pracovní podmínky. Studio Hell bych doporučil určitě, domnívám se, že je to jedno z nejlepších, možná nejlepší piercing studio u nás. Snad jsem nikoho neurazil.

studio

 

Podle jakého kritéria vybíráte oblečení do vašeho obchodu?

Dle mého soudu, ne vždy musí jít o ortodoxně známé značky. Známá nemusí znamenat kvalitní. Já osobně nemám oblíbenou značku, spíš vše kombinuji k originálnímu, a barevně vyváženému stylu. To stejné nabízíme i v našem obchůdku. Chceme lidem pomoci, vzdát se šedivé nudy v oblékání, a projevit se barvičkami, či stylem a doplňky, které u nás lidé mnohokrát ani neznají. Razíme originalitu člověka, ne stádo oveček, které vypadají všechny stejně. A typy, značky, a druhy jsme s láskou a chutí vybírali po celé Evropě i dál.

obchod

Váš stánek jsme mohli vidět na různých festivalech a motorkářských srazech. Budete v tomto putování pokračovat? Pokud ano, kde na vás můžeme ještě narazit?

Jakmile bude plně v provozu náš nový web, tak každou cestu někam budeme avizovat. V každém případě na nás narazíš na letošním Tattoo Session Silesia, kde budeme mít i módní přehlídku.

Foto by Bekus Art Style www.bekusartstyle.cz

Podobné články