BENELUX: Deset míst, která vám změní život

Belgie, Nizozemsko a Lucembursko patří k nejkrásnějším zemím Evropy. Skrývají totiž zajímavá místa, která někdy nebývají ani tak moc známá.

1. Kruhové opevnění v Amsterdamu, Nizozemsko

Od roku 1996 jsou hradby zapsány na seznam světového dědictví UNESCO. Tento jakýsi prstenec ve vzdálenosti 15 až 20 kilometrů od středu města měl jeho obyvatele chránit před nepřáteli. Předpolí bylo navíc možné zaplavit vodou, proto se jedná o jediné obranné pásmo, které jako zbraň užívalo vodu.

Kruhové opevnění v Amsterdamu.

2. Větrné mlýny, Kinderdijk-Elshout, Nizozemsko

Tato oblast je na seznamu UNESCO zapsána od roku 1997. Po staletí se místní obyvatelé snažili vyřešit problém s odvodem vody, v Kinderdijk-Elshout tak naleznete staré hráze, moderní čerpací stanice, záplavové ventily, náspy, přehrady, zpětné nádrže a hlavně bezpočet větrných mlýnů.

Větrný mlýn v Kinderdijk-Elshout.

3. Haag, Nizozemsko

Oficiální sídlo vlády leží asi 55 km jihozápadně od hlavního města Amsterdam. Jedná se o město plné kanálů a lesoparků. Nachází se zde budova Mezinárodního soudního dvora a dále třeba gotická katedrála Grote Kerk z roku 1399, renesanční městská radnice (1565) a královská rezidence s rozlehlými zahradami.

Haag.

4. Afsluitdijk (závěrová hráz), IJsselmeer

Mohutné přívaly vody na pobřeží Severního moře za sebou ve 13. století nechaly hluboké zářezy do pevniny. Proto se vláda rozhodla v roce 1918 získat souš zpět a prvním krokem byla stavba přehrady Afsluitdijk. V roce 1934 byla přes hráz otevřena silnice, a tak mohou mimo jiné i turisté obdivovat krásy tohoto umělého moře.

Afsluitdijk.

5. Beemster Polder, severní Nizozemsko

Proti moři bojují obyvatelé Nizozemí i na severu. Zřejmě o největším úspěchu boje člověka s přírodou svědčí tzv. Beemster Polder, kde se v 17. století podařilo získat 72 kilometrů čtverečních půdy. Toto vysušené místo je dodnes udržované a v roce 1999 si vysloužilo čestné místo na seznamu světového dědictví UNESCO.

Městečko Beemster.

6. Radnice v Antverpách, Belgie

Přísloví praví: Svět je prsten a Antverpy jsou diamantem v něm. V 16. století se jednalo o nejdůležitější přístav v Evropě, byla zde založena obchodní burza, kam denně chodilo uzavírat své obchody přes pět tisíc lidí. Opravdovou perlou města je na Velkém náměstí radnice z období renesance, dílo vlámské školy od C. de Vriendta.

Radnice v Antverpách.

7. Středověké centrum a zvonice, Bruggy, Belgie

Dříve bylo toto město vyhledáváno hlavně námořníky a obchodníky, dnes je tomu však jinak. Návštěvníky lákají spíše malebné kanály, útulné krámky a barokní měšťanské domy. To vše je soustředěno kolem velké tržnice (Halle): věž a zvonice z 15. století anebo katedrála St. Salvators z pálených cihel.

Náměstí De Burg, Bruggy.

8. Grand Place, Brusel, Belgie

Metropole Evropy, jak bývá Brusel často označován, se může chlubit bohatou historií. Město je staré přes tisíc let. Nejznámější náměstí Grand Place (či Grote Mark) nabízí turistům například Maison du Roi (královský palác), proslulou radnici s věží vysokou 97 metrů nebo kupecké a cechovní domy s bohatě zdobenou fasádou. Od roku 1998 je Grand Place na seznamu UNESCO.

Grand Place Brusel.

9. Gent, Belgie

Správní město provincie Východní Flandry je mimo jiné rodištěm císaře Karla V. a leží na soutoku řek Šeldy a Leie. Návštěvníky láká nejčastěji pevnost Gravensteen, muzeum výtvarného umění a vlámské univerzity, soukenická hala či zvonice přezdívaná Roeland. Největším skvostem města je zřejmě katedrála Sint-Baafs.

Pevnost Gravensteen, Gent.

10. Centrum města Lucemburk, Lucembursko

I tato malá země může mnohé nabídnout. Lucemburk, hlavní město stejnojmenného velkovévodství, sloužil v historii jako vojenský opěrný bod. Dnes jej vyhledávají spíše finančníci, avšak zbytky hradeb jsou k nalezení dodnes. Vede kolem nich vyhlídková silnice pro turisty. Za zmínku stojí zajisté i Velkovévodský palác z 16. století. I Lucemburk je na seznamu světového dědictví UNESCO, dostal se na něj v roce 1994.

Hlavní město Lucemburk.

 

Foto: Wikipedia.org

Podobné články