Boj proti cholesterolu? Můžete zkusit darovat plasmu!

Je docela možné, že darování plazmy skutečně sníží hladinu cholesterolu ve vaší krvi.
cholesterol

Máte hodně cholesterolu v krvi? Pak je možné, že by vám s tím mohlo pomoct darování krevní plazmy. Podle prvních studií se totiž zdá, že by mohlo darování plazmy cholesterol v krvi snižovat.

Co je to ten cholesterol?

Cholesterol je jedním z tuků krevní plasmy. Tyto tuky jsou v krvi obaleny ve speciálních obalech, které se nazývají lipoproteiny. Tyto obaly se vytvářejí okolo tuků přijatých z potravy a pak jsou dál rozváděny po těle. Neobsahují pouze cholesterol, ale také další látky.

Existují dva druhy cholesterolu, dobrý a špatný

HDL obsahuje málo cholesterolu, sbírá přebytečný cholesterol z periferních tkání a odvádí ho do jater, kde se zpracuje. Má ochranný charakter. LDL obsahuje hodně cholesterolu a pro cévy je tak potenciálně nebezpečný.

cholesterol

Má darování plazmy nějaká negativa?

Každým odběrem plazmy je z organismu odčerpána voda a další známé látky, jejichž hladiny jsou nejpozději do 48 hodin v krvi doplněny. Pravidelným darováním by teoreticky mohlo dojít k vyčerpání hlavně bílkovinových látek z těla, ale ani to se nikdy při normální výživě zdravého dárce nezjistilo. Spíše se mluví o pozitivních vlivech darování plazmy na zdraví.

Jak je možné, že by darování plazmy mohlo nebezpečný cholesterol snižovat?

Ke snižování cholesterolu se používají léčebné plasmaferézy, které v méně intenzivním množství vznikají i při darování plasmy. Jedna studie se tedy rozhodla zjišťovat, jaký vliv může mít pravidelné darování na cholesterol v těle.

krevní plasma

Studie byla zveřejněná v renomovaném časopise Vox Sanguinis, kde zkoumali devět dárcovských center v USA. Zařazeni byli zdraví dospělí s podmínkou, že budou darovat plasmu jednou týdně po dobu 16 týdnů. Kromě jiných hodnot byl sledován celkový cholesterol a jeho frakce HDL a LDL. Studie prokázala, že hodnoty celkového cholesterolu a LDL frakce při pravidelném darování snižují. Dobrý cholesterol, HDL, se pak v těle přirozeně zvýšil.

Musí sice být provedeny ještě další studie, ale minimálně už teď víme, že darování plazmy není pro tělo nijak škodlivé a může mít pouze pozitivní účinky.

Darovat krevní plazmu a ještě si tím vydělat nějaké peníze můžete například v obchodních centrech Chodov nebo Černý Most. Více informací získáte na www.dcch.cz a www.dccm.cz.

Podobné články