Bushcraft? Zábava pro ty, kteří mají města dost

Nevíš co s létem, rozpálená asfaltová a betonová města tě moc nelákají a radši bys byl někde mimo civilizaci? Co tedy zkusit bushcraft, zvednout se od počítače a vyrazit do přírody?

Bushcraft má po světě mnoho vyznavačů, jedním z nejznámějších, kterého budeš znát, aniž bys znal bushcraft jako takový, je Bear Grylls.

Tady už možná začínáš tušit, o co by mohlo jít. Jde o zábavu a výplň volného času, kdy si užíváš přírodu. Jezdil jsi jako malý na tábory? Pak máš jednou nohou nakročeno.

A pokud ne, i tak je to skvělý způsob, jak si vyčistit hlavu od práce, vypadnout z města a přemýšlet nad jinými věcmi.

Moderní vs tradiční

Jak už jsi asi pochopil, jde o přežití v divočině, ale i o pohodlný pobyt v přírodě. Nejdůležitějšími dovednostmi jsou znalost přírody, ohleduplné chování k přírodě a celkově návrat k ní.

Proto se řada lidí v dnešní době plné hluku a neustálého stresu uchyluje právě k aktivitám jako je bushcraft.

Máš dvě možnosti, jak bushcraft pojmout. Moderní verze jsou hlavně techniky přežití. Jinými slovy – jak se o sebe postarat v případě, že nastane problém, jak se co nejrychleji dostat z přírody do civilizace a zachránit si život. Právě toto pojetí reprezentuje Bear Grylls.

Tradiční bushcraft odhazuje vše, co je spojené s moderní civilizací a vrací se ke kořenům. Takže bez nástrojů a s tím, co les dal.

Rozdíl je tedy i ve vybavení. Zatímco „moderna“ používá ocelové nože a řadu vychytávek, tradice se spokojí s hrnky ze dřeva, používá parohy a kůži.

Je jen na tobě, jestli tyhle dva styly smícháš, nebo půjdeš ve stopách jednoho.

V Česku? Omezeně

I u nás se dá bushcraft v pohodě provozovat, stačí, když vyrazíš kamkoliv do přírody. Jeden háček to ale má.

Těžko si tady jen tak ulovíš bažanta nebo srnu proto, abys nebyl X dní bez jídla. Můžeš na to ale jít jinak.

Zapátrej v dějepisu. Zkus si vybrat jedno období v historii, kdekoliv na zemi, které tě bavilo, a zkus v přírodě fungovat tak, jak asi fungovali lidé v té době. Vyráběj luky, zkus vytvořit rostlinná jídla, stavěj přístřešky. Možností je nespočet.

Možná ti bushcraft připomíná něco, co už dávno znáš. A to je správně. Tramping, skauting, přespávačky pod širákem.

Používat hlavu a příručky

Zabal si jen to, co budeš opravdu potřebovat. Do této definice spadají i přiručky. Na ty ale pozor! Ne vše, co je v nich napsáno, musí být nutně pravda, a ne vše musíš zvládnout.

Pokud se ti zrovna nechce stavět přístřešek z popadaných stromů, zabal i celtu, nějaký ten nůž, hrnek. Je jen na tobě, s čím vším se potáhneš, a s čím si poradíš v terénu.

Kroutíš hlavou, že tady asi jen těžko zažiješ nějaké větší dobrodružství? Nikdy nevíš, a pokud chceš aspoň trošku extrém, naplánuj si trasu s velkým převýšením, aby sis dal do těla.

Pokud budeš hledat inspiraci, internet ti ji nabídne spoustu. On pinterestů až po články růzýnch nadšenců. A v neposlední řadě existují i kurzy a víkendy.

Podobné články