Bylinky z českých luk a lesů

Téma měsíce: Všude dobře, doma nejlíp.

Osobně mám k bylinkám velmi kladný vztah. Naše krásná česká příroda nám nabízí mnoho rostlinek užitečných jak v kuchyni, tak v lékařství či kosmetice.  Pokud byste si chtěli doma udělat bylinnou lékárničku, mám pro vás pár dobrých tipů. V případě zájmu doporučuji znovu jednotlivé bylinky vyhledat v atlasu, abyste v létě při jejich sběru neudělali osudovou chybu. A pokud byste měli zájem o bylinky již teď v zimě, stačí navštívit specializovaný obchod či lékárnu.

Heřmánek pravý

Heřmánek pravý (Chamomilla recutita)

Na první pohled možná heřmánek poznáte, ale víte také, jakými léčivými schopnostmi oplývá? Má výrazně protizánětlivé, dezinfekční a protikřečové účinky. K léčbě se využívají jeho květy. Jako nálev, takže čaj zaručeně pomůže při žaludečních a střevních poruchách, nadýmání, plynatosti, chronických průjmech nebo v době nachlazení. Popíjí se také na bolesti hlavy či nepravidelnou menstruaci. Velký význam má  v kosmetickém průmyslu.

Řepík lékařský

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria)

Z historie je znám jako královská bylina. Ne nadarmo patří mezi opravdu významné léčivky. Sbírá se jeho nať, která je plná prospěšných látek, jakými jsou třísloviny, flavonoidy a hořčiny. Má protizánětlivé účinky, používá se při poruchách zažívání nebo potížích se žlučníkem. Doporučuje se jako doplněk léčby při průjmech, zánětech sliznic a poruchách udržení moči.

Zároveň ho lze použít jako kloktadlo při bolesti v krku, protože dokáže bojovat proti některým bakteriím. Pomáhá při chronických zánětech horních cest dýchacích. Užívá se vnitřně i zevně jako odvar. Dává se také do mastí nebo bylinných sirupů.

Zevně jako obklad ho můžeme aplikovat při lehkých zánětlivých onemocněních kůže, drobných poraněních či hemoroidech. Jak vidíte, jeho využití je široké a z vlastní zkušenosti mohu říci, že je to nedocenitelný pomocník.

Kostival

Kostival lékařský ( Symphytum officinale)

Z této rostliny se sbírají listy a kořen. Ve středověku se kostival používal k hojení zlomených kostí a odtud má také své jméno. Jeho kořeny se nastrouhaly a udělala se z nich kaše, která velmi rychle na zlomenině ztvrdla, stejně jako dnešní sádra.

Kostival se užívá hlavně zevně. Například jako obklad při krevních podlitinách, zánětu žil, křečových žilách či dně. Pomáhá při hojení ran a již zmíněném srůstání kostí. Urychluje jakékoli povrchové hojení. Používá se i na léčbu bércových vředů v podobě koupele a stejně tak při krvácejících hemoroidech. Možná znáte kostivalovou mast, kterou si vaše babička maže unavené a bolavé nohy.

Meduňka

Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Poslední bylinkou, kterou vám dnes představím, je meduňka. Má typickou citronovou vůni a hořkou chuť. Je známá pro své zklidňující účinky. Pomáhá proti stresu, nervozitě a jiných psychických potížích, jakými  je hysterie nebo neuróza. Funguje jako sedativum.

 Extrakt z meduňky se přidává do mastí proti oparům. Jako prevenci proti oparům ji můžete použít sami, pokud si potřete ústa jejím čerstvým lístkem. Meduňka se velmi dobře uplatňuje v kuchyni, např. jako koření do masových pokrmů a k aromatizování různých likérů nebo hořčice.

A co vy? Máte rádi bylinky?

Foto: wikimedia.org

 

Podobné články