Čas na polemizování.

Karanténa. Koronavirus. Šířící se pandémie. Zmatek a nervozita všude kolem nás. Je přirozené, že si na současné situaci lze snadněji všimnout toho špatného, které nás denodenně obklopuje a svými ostrými drápy znesnadňuje naše životy. I přes všechny nástrahy bychom však neměli zapomínat na mudrlanty mezi námi, kteří svébytně tvrdí, že i na té nejhorší situaci lze najít velkou spoustu pozitivních stránek. Nejeden z nás by si řekl „Co se sakra dá najít dobrého na koronaviru?“ Na koronaviru samotném jistě nic, ale na nečekaném volnu toho lze najíst spoustu.

Je třeba si uvědomit, že, my, kteří nemusíme chodit do práce a jsme nuceni trávit veškerý čas doma, máme vlastně obrovské štěstí. Nemusíme každý den riskovat své zdraví tam venku a strachovat se, jestli ten či onen nebyl náhodou nakažený. Měli bychom být vděční za to, že jediná možnost pomoci, která se od nás v těchto dnech očekává, je zůstat doma na gauči. Nemusíme pracovat, ani chodit do školy. Kdy jindy se nám tedy naskytne čas věnovat se nejen potřebným činnostem, které jsme odkládali na dobu neurčitou? Mezi takové činnosti lze bezpochyby zařadit nesčetné množství aktivit. Neměli bychom však zapomínat na naše psychické zdraví, protože i to potřebuje naši péči.

Máme volný čas a ten je rozhodně potřeba strávit efektivně. Dostalo se nám prostoru, který můžeme využít k přemýšlení. K přemýšlení o našich životních cestách. O tom, co děláme, čemu se věnujeme a koho dobrovolně pouštíme do své blízkosti.

Nastal čas se na chvíli zastavit a po krůčkách si přiznat to, na co jsme dosud nechtěli ani pomyslet. Je čas polemizovat. Přemýšlet. Přemítat nad tím, co nás dělá šťastným a co naopak ne.

Zdá se vám to těžké? Není.

Vyhraďte si pravidelně čas, který věnujete pouze sami sobě. Posaďte se na klidné místo, uvařte si čaj a jen se ponořte do svých myšlenek. Na chvíli se zastavte a snažte se relaxovat. Poté si položte jednoduchou otázku: Jsem šťastný? A jestli ne, proč to tak je? Co můžu udělat pro to, abych to změnil/a?

Podobné články